جعبه ابزارها

همانطور که از نامش پیداست جعبه ابزار به جعبه ای اطلاق می شود که مجموعه ای از ابزار آلات دستی نظیر چکش، میخ، انواع آچار، انبردست و… در آن نگهداری می شود. هدف از ساخت و استفاده از این جعبه حمل آسان، مرتب بودن تجهیزات و همچنین محافظت از آنها می باشد. در این مقاله تلاش ما بر این است که شما را با این جعبه و کارایی و مزایای آن آشنا کنیم. 

همه چیز درباره جعبه ابزار

جعبه ابزار یکی از تجهیزات ضروری در تمامی اماکن است که در گذشته از چوب و امروزه از نوع فلزی و پلاستیکی موجود است. این تجهیزات از کاربرد بسیار زیادی برخوردار هستند و علاوه بر اینکه احساس اعتماد به نفس فرد را نسبت به تعمیر وسایل منزل دو چندان می کند بلکه مانع پرداخت هزینه های اضافی به تعمیرکار می شود.

جعبه ازار

 

آچار فرانسه چیست و چه کاربردی دارد و چرا در هر مدل پک تخصصی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

آچار فرانسه نوعی آچار با اندازه دهانه متغیر است که متشکل از دو فک ثابت و متغیر می باشد و وجود ان در جعبه ابزار ضروری است. به عبارتی، یکی از ابزارهای پرکاربرد که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد آچار فرانسه است که در برخی کشورها با نام های دیگر شناخته می شود.

آچار فرانسه یکی از ابزار آلات دستی و تجهیزات جعبه ابزار است که دارای انواع متعدد و متنوعی می باشد. به سبب اینکه پیچ و مهره دارای اندازه و ابعاد مختلفی است از این رو سایز مختلف و متغیر آچارها می تواند در رفع نیاز افراد کارایی ویژه ای داشته باشد.

آچار فرانسه برای نخستین بار به واسطه یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد کلابرن اختراع شده که بعدها تغییراتی در آن ایجاد شد. این تجهیزات با توجه به کارایی و کاربرد آنها دارای دو نوع است که عبارتند از:

 • آچار فرانسه با مصارف عمومی: این نوع آچار بدنه آن با کرم آبکاری شده است.
 • آچار فرانسه نوع صنعتی: این نوع آچار که بدنه آن از فولاد است از مقاومت و استحکام فوق العاده ای برخوردار می باشد.

نکته قابل توجه این است که آچار فرانسه دارای سایز بندی های مختلفی است و این سایز به میزان باز شدن دو فک از یکدیگر بستگی دارد. به هر اندازه میزان باز شدن دو فک از یکدیگر بیشتر باشد طول دسته و ابعاد و سایز آچار نیز بیشتر می شود.

آچار فرانسه که یکی از تجهیزات مهم و ضروری جعبه ابزار است دارای کاربردهای بسیاری است. مهمترین و برجسته ترین این کاربردها عبارتند از:

 • یکی از اشکال آچار فرانسه به عنوان جزئی از جعبه ابزار به گونه ای است که در قسمت دسته منحنی است و اغلب برای فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که دسترسی به آنها اندکی دشوار است. به عنوان مثال: تعمیرگاه های ماشین و تعمیر برخی قسمت های خودرو.
 • یک نمونه از آچار فرانسه که جغجغه ای است و از عملکرد و سرعت بالایی برخوردار است. این مزیت می تواند اهمیت این تجهیزات را دو چندان کند.
 • برجسته ترین و عمده ترین کاربرد آچار فرانسه باز و بسته کردن پیچ و مهره با استفاده از این تجهیزات است. در زمان استفاده از این تجهیزات باید سایز دهانه آچار را متناسب با سایز پیچ و مهره باز کنید در غیر این صورت آچار فرانسه دچار آسیب و اختلالاتی می شود.

نکته: لازم به ذکر است بدانید برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ای که جنس آن از برنج یا برنز است هرگز از آچار فرانسه استفاده نکنید چرا که دچار خمیدگی و فرورفتگی خواهد شد. به منظور حفظ و افزایش عملکرد این تجهیزات باید هر چند وقت یک بار به روغن کاری این وسیله اقدام شود.

 

جعبه ابزار ۲

 

انواع آچار فرانسه

با توجه به مطالب فوق، آچار فرانسه که یکی از تجهیزات جعبه ابزار است دارای انواع مختلفی است که پرکاربردترین و رایج ترین آنها عبارتند از:

 • آچار فرانسه دو سر
 • آچار فرانسه انحنا دار
 • آچار فرانسه جغجغه ای
 • آچار فرانسه قفلی

مزایای استفاده از آچار فرانسه

 • قابل استفاده برای باز و بسته کردن انواع مختلف پیچ و مهره در سایزها و ابعاد مختلف
 • سازگاری و انطباق کامل با انواع مختلف پیچ و مهره
 • قابل استفاده در مکان ها و موقعیت های گوناگون

نکته: یکی از نکات مهم و اساسی پیرامون استفاده از آچار فرانسه به عنوان ابزار آلات دستی موجود در جعبه ابزار، این است که در زمان باز و بسته کردن پیچ به واسطه آن جهت اچار به گونه ای باشد که فک متحرک در راستای گردش و چرخش باشد.

 

 

جعبه ابزار ۳

 

آچار آلن چیست و چه کاربردی دارد و چرا از مدل ست آلن چاقویی بهتر است استفاده کنیم ؟

آچار آلن یکی از تجهیزات پرکاربرد موجود در جعبه ابزار است که شکل ظاهری ان L مانند است. این آچار دارای سر گرد و توپی است که برای باز و بسته کردن پیچ های آلن مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پیچ ها خود دارای انواع و سایزهای متعددی است.

لازم به ذکر است بدانید آچار آلن نوعی تجهیزات مدرن و پیشرفته موجود در جعبه ابزار است که برای باز و بسته کردن پیچ های آلن مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ های آلن کاربردهای بسیاری در وسایل خانگی، اتومبیل و اکثر وسایل برقی دارد. به عبارتی بروز هرگونه مشکل در این وسایل مستلزم استفاده از این نوع آچار است.

یکی از مهمترین موارد استفاده از این نوع آچار به عنوان تجهیزات جعبه ابزار، استفاده از آن برای پیچ های شش گوشه است که اغلب در اتومبیل و دستگاه های صنعتی به چشم می خورد. شایان ذکر است بدانید بهترین و با کیفیت ترین نوع آچار آلن آن است که از فولاد ساخته شده و دسته آنها به مراتب بلند تر از دیگر انواع آچار است.

نکته: آچار آلن دارای سایزهای متعدد و متغیری است که هر یک از آنها در جایگاه خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. افراد باید پیش از انتخاب این نوع آچار، نیاز خود را در نظر گرفته و سپس به انتخاب و تهیه این تجهیزات اقدام نمایند.

 

جعبه ابزار ۴

انواع آچار آلن

همانطور که میدانید آچار آلن به عنوان یکی از تجهیزات ضروری در جعبه ابزار شناخته می شود. این آچار در مدل و نمونه های متعدد طراحی و ساخته می شود که برجسته ترین آنها عبارتند از:

 • آچار چاقویی: این نوع آچار پرکاربرد و چند کاره است که در سایزهای متفاوت موجود است و برای پیچ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آچار حلقه ای: شکل ظاهری این نوع آچار، حلقه ای مانند است که در انواع و سایزهای مختلف و متغیر موجود است.
 • آچار کمربندی: دسترسی به این نوع آچار اغلب آسان تر از دیگر انواع تجهیزات است و دارای انواع متعددی است و از کاربردهای متفاوتی برخوردار می باشد.
 • آچار پیچ گوشتی: این نوع آچار آلن به پیچ گوشتی شباهت فوق العاده ای دارد و کاربرد و کارایی آن نیز مانند پیچ گوشتی است.

کاربرد آچار آلن به عنوان یکی از تجهیزات جعبه ابزار

همانطور که اشاره شد عمده ترین و اصلی ترین کاربرد آچار آلن به عنوان یکی از تجهیزات جعبه ابزار، باز و بسته کردن پیچ های شش ضلعی یا همان پیچ های آلن است. این آچارها کم جا و دارای ابعاد و رنگ های متغیر و متنوعی است و حمل و نقل آنها کاری آسان است.

به طور کلی، آچار آلن از کاربردهای فوق العاده ای برخوردار است که عبارتند از:

 • استفاده از آن در مصارف عمومی یا به عبارتی تعمیرات هرگونه وسایل خانگی
 • استفاده از آن در مصارف صنعتی یا همان تعمیرات و تولید هرگونه دستگاه و تجهیزات برقی
 • استفاده از این تجهیزات در مصارف و تعمیرات مرتبط با خودرو نظیر مکانیکی ها و …
 • استفاده از این نوع آچار در تعمیرات وسایل الکترونیکی نظیر موبایل، لپ تاپ، کامپیوتر و…
 • کاربرد و استفاده از این نوع آچار در منزل، کارگاه ها، کارخانه ها، مغازه ها، اداره ها و سایر اماکن.

نکته: آچار آلن از جمله ساده ترین و پرکاربردترین نوع آچار است که وجود آن در تمامی جعبه ابزارهای خانگی الزامی است.

 

جعبه ابزار ۵

آچار شلاقی چیست و چه کاربردی دارد چگونه یک آچار شلاقی خوب را انتخاب کنیم ؟

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع ابزار آلات دستی موجود در جعبه ابزار، آچار شلاقی است که قابل کنترل و تنظیم برای باز و بسته نمودن انواع پیچ و مهره است. یکی از تفاوت های برجسته این آچار با دیگر انواع آن در این است که علاوه بر پیج می توان برای باز و بسته کردن لوله های فلزی نیز از این تجهیزات استفاده نمود.

شایان ذکر است بدانید این ابزار آلات که جزء مهمی از جعبه ابزار است متشکل از دو فک لغزنده و البته گاهی یک فک ثابت و یک لغزنده است که در هنگام استفاده باید دهانه آن را به اندازه کافی باز کنید. نکته قابل توجه این است که امروزه برای لوله کشی استفاده از این تجهیزات امری ضروری قلمداد می شود.

انواع آچار شلاقی و کاربرد آنها

آچار شلاقی با آچار لوله گیر دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها کاربرد ویژه ای را به خود اختصاص داده است. مهم ترین آنها عبارتند از:

 • آچار شلاقی مستقیم:

رایج ترین و پرکاربردترین نوع آچار شلاقی، نوع مستقیم است معمولا جنس ان از آهن می باشد. این نوع ابزار در انواع و سایزهای مختلف و متعدد در بازار موجود است.

 • آچار شلاقی تسمه ای:

از این نوع تجهیزات برای کار با لوله های غیر متعارف و غیر معمول استفاده می شود. این نوع آچار در جنس های مختلف اعم از نایلون، فلز و چرم تولید و به بازار عرضه می شود.

 • آچار شلاقی زنجیره ای:

از این نوع آچار شلاقی اغلب برای باز و بسته کردن لوله های بسیار سخت و سفت استفاده می شود.

 • آچار شلاقی انتهایی:

طراحی و ساختار این نوع آچار به گونه ای است که اغلب برای تعمیر و باز و بسته کردن انتهای لوله از آن استفاده می شود. در پاره ای از اوقات که مکان ها تنگ و باریک هستند و دسترسی به لوله ها کاری دشوار است استفاده از این نوع آچار توصیه می شود.

 • آچار شلاقی افست:

عمده ترین موارد و کاربرد استفاده از این نوع آچار برای باز و بسته نمودن لوله هایی که زوایای آنها غیر معمول و دشوار می باشد. گیره این نوع اچار تا 90 درجه باز شده و این خود سبب میشود تا اچار بتواند لوله را به آسانی در خود کنترل و نگهداری نماید.

 • آچار شلاقی قدرت مرکب:

مهمترین کاربرد این نوع آچار سفت و محکم کردن اتصالات است. به عبارتی مکان هایی که دچار آسیب، یخ زدگی و خرابی شده با استفاده از این تجهیزات تعمیر و بازسازی می شوند.

نکته: انتخاب و خرید ابزار آلات دستی موجود در جعبه ابزار کاری تخصصی است و افرادی که تمایل به خرید این تجهیزات دارند باید به برخی نکات توجه اساسی داشته باشند. مهمترین نکات و اصول انتخاب آچار شلاقی عبارتند از:

 • به هنگام انتخاب و خرید به بدنه این اچار توجه شود که فاقد هرگونه ترک خوردگی باشد.
 • ساختار دندانه ها باید منظم و با کیفیت باشد در غیر اینصورت نمی تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد.
 • این تجهیزات باید دارای استانداردهای لازم باشد که این مسئله متضمن کیفیت و کارایی این تجهیزات است.
 • به آلیاژ و جنس این آچار توجه اساسی شود.

 

جعبه ابزار 6

انواع جعبه ابزار

همانطور که میدانید جعبه ابزار یکی از تجهیزات مهم و مورد نیاز در تمامی اماکن است که دارای تنوع چشمگیری است. امروزه این تجهیزات دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

 • جعبه ابزار دستی:

این نوع جعبه ابزار اغلب از استیل و پلاستیک ساخته میشوند و حمل و نقل آنها کاری آسان است. دسته این جعبه ها تاشو و متحرک است که این خود بر روی حمل و نقل آنها تاثیر فوق العاده ای دارد. در این نوع جعبه ها قطعات کوچک و بزرگ به آسانی از یکدیگر تفکیک شده و این مسئله خود مانع اتلاف وقت در جین کار خواهد شد. شایان ذکر است بدانید این نوع جعبه ابزار خود در دو نوع فلزی و پلاستیکی تهیه و تولید می شود. که در سایت اخوان الهی در دو نوع جعبه ابزار مهر و جعبه ابزار CO16 موجود است.

 • کیف ابزار:

یکی دیگر از اشکال رایج جعبه ابزار، کیف ابزار است که اغلب از برزنت ساخته می شود. این کیف دارای جیب های زیادی است که هر یک از آنها مناسب برای جایگذاری برخی ابزار آلات است. از معایب این تجهیزات این است که نمی توان برخی ابزار آلات نظیر اره و … را در آن قرار داد.

 • جعبه ابزار چرخ دار:

کاربرد اصلی این نوع جعبه ابزار زمانی است که شما نیازمند به حمل و جابجایی وسایل بزرگ و سنگین باشید. به عنوان مثال افرادی که برای انجام پروژه های سنگین بین شهری و گاهی بیرون شهر نیازمند به برخی تجهیزات سنگین هستند با استفاده از این نوع جعبه می توانند وسایل را به آسانی با خود حمل و جابجا کنند.

 • جعبه ابزار قفسه ای:

این جعبه ها عمدتا در کارگاه ها بیشترین کاربرد را دارند. چرا که در این اماکن حجم ابزارآلات روز به روز افزایش می یابد و جعبه های کوچک قادر به نگهداری این ابزار آلات نخواهند بود. از این رو، این قفسه های فلزی با توجه به کاربردهای متعدد آن در صنعت های مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

 

جعه-ابزار-۶

 

چه نکاتی را باید برای انتخاب جعبه ابزار در نظر گرفت ؟

با توجه به اینکه جعبه ابزار دارای کاربردهای بسیار زیادی است در هنگام انتخاب و خرید آن توجه به برخی فاکتورها الزامی است. این فاکتورها عبارتند از:

 • توجه به سایز و اندازه جعبه

یکی از نکات مهم در هنگام انتخاب جعبه ابزار، توجه به سایز و ابعاد آن است. سایز این جعبه ها باید به گونه ای باشد که تمامی تجهیزات و ابزار آلات در آن جایگذاری شود.

 • جنس و نوع جعبه که همان پلاستیکی یا فلزی بودن آن است

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب جعبه ابزار، توجه به جنس آن و پلاستیک و فلزی بودن آن است. در این زمان باید به حجم ابزارآلات توجه بسیار زیادی شود و متناسب با نوع ابزار الات این جعبه خریدار شود. چنانچه ابزار آلات سبک باشند جعبه پلاستیکی و در صورتی که سنگین باشند از جعبه فلزی به منظور نگهداری از آنها استفاده می شود.

 • اطمینان از طبقه و کشوهای متعدد جعبه

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام انتخاب و خرید جعبه ابزار باید به آن توجه شود اطمینان از وجود طبقات و کشوهای این تجهیزات است. وجود کشو و طبقات در این جعبه ها باید با حجم ابزارآلات مطابقت داشته باشد. یکی از مزایای برجسته وجود طبقات متعدد در این جعبه ها این است که ابزار آلات را می توان به خوبی در آن دسته بندی کرد. چنانچه بخواهید از این ابزار آلات استفاده کنید پیدا کردن آنها به سرعت صورت می گیرد.

 • اطمینان از دارا بودن قفل بر روی جعبه

از مهمترین نکاتی که باید در زمان انتخاب این جعبه ابزارها به آن توجه شود برخورداری از قفل مستحکم بر روی این تجهیزات است. به عبارتی، این مسئله سبب می شود حمل و نقل آنها به درستی و بدون آسیب به آنها صورت بگیرد.

نکته: توجه به تمامی این موارد می تواند نشان دهنده کیفیت و کارایی این محصول باشد. بنابراین افرادی که تمایل به خرید جعبه ابزار دارند باید به تمامی این نکات توجه ویژه ای داشته باشند.

 

جعه-ابزار-۷

کیف ابزار چه تفاوت هایی با جعبه ابزار دارد ؟

همانطور که میدانید کیف ابزار با جعبه ابزار دارای برخی تفاوت هاست که مهمترین آنها عبارتند از:

 • مقاومت و کارایی: یکی از بارزترین تفاوت های این دو نوع تجهیزات در مقاومت و کارایی آنها است. جعبه ابزار همواره از مقاومت و کارایی بیشتری برخوردار هستند و به عبارتی عمر آنها طولانی تر از کیف ابزار می باشد.
 • وزن: از دیگر تفاوت های این دو، وزن آنهاست. جعبه ابزار همواره از وزن بیشتری برخوردار هستند و حمل و نقل آنها از کیف ابزار اندکی دشوار تر است.
 • استحکام بدنه: از دیگر تفاوت های جعبه ابزار با کیف ابزار در استحکام بدنه آنها می باشد. جعبه ها که در دو نوع پلاستیکی و فلزی هستند همواره استحکام و مقاومت آنها بیشتر از کیف ابزار است. حال آنکه کیف ها می توانند در برخورد با ابزار تیز دچار پارگی شوند.
 • امنیت: ساختار جعبه ابزار به گونه ای است که دارای قفل های امنیتی هستند و به آسانی امکان جابجایی و آسیب به ابزار آلات وجود ندارد. حال آنکه کیف ها فاقد قفل امنیتی هستند و امکان جابجایی و سرقت ابزار آلات در آن بسیار بالا می باشد.
 • کیفیت و کارایی: از مهمترین تفاوت های جعبه ابزار و کیف ابزار با یکدیگر در کیفیت و کارایی این دو است. کیفیت جعبه بالاتر از کیف ابزار است و این خود می تواند بر اهمیت این تجهیزات در نزد همگان بیافزاید.

نکته: به طور کلی، هر یک از این دو تجهیزات خود دارای ویژگی های مثبت و منفی بسیاری هستند که در زمان انتخاب و خریداری آنها باید به این مسائل توجه اساسی شود. نکته قابل توجه این است که در هنگام خرید آنها باید به اصول و استانداردهای لازم توجه شود.

 

 

جعه-ابزار- ۸

آچار تخت یکسر رینگی چه کاربردی دارد؟ چرا ست آچار را برای یک جعبه ابزار انتخاب میکنیم ؟ آچار خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

در ابتدا لازم است بدانید آچار تخت یکسر رینگی به آچاری گفته می شود که ترکیب و تلفیقی از آچار دوسر تخت و آچار دوسر رینگ است. به عبارتی انتهای آن از یک طرف تخت و از طرف یک حلقه بسته است که هر یک از آنها دارای کاربرد ویژه ای است به همین سبب وجود آن در جعبه ابزار الزامی است.

آچار تخت یکسر رینگی، نوعی آچار پرکاربرد در جعبه ابزار است که داشتن آن برای تعمیرکاران ضروری است. عمده ترین کاربرد این محصول برای باز و بسته نمودن پیچ و مهره است و برای ساخت آنها از آلیاژ کروم وانادیوم استفاده می شود. این آلیاژ سبب می شود مقاومت و استحکام این ابزار دو چندان شود به گونه ای که در برابر هرگونه ضربه فشار فوق العاده ای از خود نشان دهد.

شایان ذکر است بدانید این نوع آچار نیز در سایزها و اندازه های متفاوت و متغیر موجود است که هر یک از آنها مورد استفاده برای پیچ های مخصوص می باشد. این تجهیزات خود دارای مزایا و معایبی است که عبارتند از:

 • جنس محکم و مقاوم که متضمن کیفیت و کارایی این محصول است.
 • وزن سبک که قابلیت حمل و نقل آن را آسانتر می کند.
 • بدون ساییدگی و خراش و آسیب دیدگی
 • قیمت مناسب و مطلوب
 • دربردارنده مجموعه کامل و کاربردی از آچارها

نکته: با توجه به اینکه ابزار آلات در اشکال و طرح ها و سایزهای متفاوت با کاربردهای متغیر موجود است از این رو، شکل معمولی این تجهیزات برای منزل ضروری است. انواع و ست آچار در جعبه ابزار الزامی است چرا که پیچ و مهره ها در ابعاد و سایزهای متفاوتی هستند و در زمان باز و بسته کردن آنها باید از آچار مورد نیاز و مناسب استفاده شود.

 

 

جعبه ابزار 8

ویژگی های آچار تخت یکسر رینگی خوب و مناسب

شکل ظاهری آچار تخت یکسر رینگی نشان می دهد این تجهیزات دارای کاربردهای متعددی است. در زمان انتخاب این نوع آچار باید به برخی نکات توجه شود که عبارتند از:

 • سایز و شکل: نخستین معیار که در زمان انتخاب این نوع آچار که جزئی از جعبه ابزار است باید به آن توجه شود سایز و شکل این محصول است. این معیار می تواند در تعیین قیمت این محصول تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.
 • دوام و مقاومت: در زمان انتخاب این نوع آچار باید به دوام و مقاومت آن توجه اساسی شود. به هر اندازه دوام این تجهیزات بیشتر باشد کیفیت و کارایی آن نیز بیشتر است.
 • توجه به طول دسته آچار: طول دسته اینگونه آچار متفاوت است و چنانچه می خواهید فشار بیشتری را به پیچ و مهره وارد کنید باید طول دسته آنها بیشتر باشد. نظر به اینکه طول دسته آچار باید متناسب با فضای مربوطه باشد.
 • همانطور که میدانید برخی عوامل بر روی کیفیت و کارایی آچار تاثیرگذار است و به منظور ارتقای عملکرد آنها لازم است این ابزار آلات در کاور و جعبه های مخصوص نگهداری شود. به عبارتی، این محصول اگر از مراکز معتبر و قابل اطمینان تهیه و خریداری شود در کاورهای مخصوص قرار می گیرد. از این رو، این مسئله از جمله فاکتورهایی است که باید در زمان انتخاب و خرید به آن توجه شود.

 

جعبه ابزار ۹

پیچ گوشتی چیست

یکی از پرکاربردترین ابزار آلات موجود در جعبه ابزار، پیچ گوشتی است که برای باز و بسته کردن پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار در سایز و اندازه های متفاوت و متغیر موجود است و هر یک از آنها در جای مخصوص کاربرد دارد.

این نوع ابزار آلات با بهره گیری از خاصیت گشتاوری و اهرمی در باز و بسته کردن پیچ ها نقش مهم و موثری ایفا می کند. شکل ظاهری این نوع تجهیزات به گونه ای است که از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. این دو قسمت عبارتند از دسته و میله ای منتهی به نوک این ابزار آلات که دارای اشکال و انواع مختلفی می باشد.

شایان ذکر است بدانید پیچ گوشتی دارای انواع متعددی است که عبارتند از:

 • پیچ گوشتی دستی
 • پیچ گوشتی برقی

نکته قابل توجه این است که تفاوت این ابزار آلات در نوک آنها می باشد. نوک آنها دارای انواع مختلفی است که عبارتند از: دو سو، چهار سو، شش سو، ستاره ای ، مربعی و…

به طور کلی، پیچ گوشتی دارای انواع متعددی است که شناخت و آشنایی با آنها می تواند در نحوه استفاده و کاربرد آنها می تواند به افراد کمک شایانی کند. وجود این تجهیزات در تمامی اماکن الزامی است و به همین سبب توصیه می شود این ابزار را در عالی ترین درجه کیفیت آن تهیه و خریداری کنید.

جعبه ابزار ۱۰

 

کاربرد پیچ گوشتی

پیچ گوشتی خود دارای انواع متعددی است که کارایی و کاربرد آنها با یکدیگر متفاوت است. انواع پیچ گوشتی و کاربرد آنها را به شرح ذیل می باشد:

 • پیچ گوشتی آچار خور

یکی از تجهیزات مهم و ضروری جعبه ابزار، پیچ گوشتی آچار خور است که برای باز و بسته کردن پیچ های سفت و سفت از آن استفاده می شود.

 • پیچ گوشتی چهارسو

عمده ترین کاربرد این نوع پیچ گوشتی باز و بسته کردن چیپ های چهارسو است. نکته قابل توجه این است که این ابزار آلات در کارهای حساس و ظریف اعم از طلا سازی تا کار با ماشین آلات سنگین دارای کاربرد و موارد استفاده بسیار زیادی است.

 • پیچ گوشتی دو سو

این نوع پیچ گوشتی ساده ترین نوع آن است که اغلب برای باز و بسته کردن پیچ های ساده و معمولی مورد استفاده قرار میگیرد. ساختار این تجهیزات به گونه ای است که به آسانی در سوراخ پیج وارد شده و هیچ آسیبی به بدنه آن وارد نمی کند.

 • پیچ گوشتی ساعتی

از دیگر انواع ابزار آلات موجود در جعبه ابزار پیچ گوشتی ساعتی است که عمده ترین کاربرد آن در کارهای ظریف نظیر کار با ساعت و پیچ های ریز است.

 • پیچ گوشتی ضربه خور

ساختار این نوع پیچ گوشتی به گونه ای است که در انتهای آن قطعه آهنی تختی قرار گرفته که به مثابه چکش عمل می کند. در صورتی که بخواهید با چکش به هر جسم دیگری ضربه وارد کنید می توانید این کار را به واسطه این نوع پیچ گوشتی انجام دهید.

 • پیچ گوشتی موبایلی

این نوع پیچ گوشتی نوع ظریف و سبکی است که عمده ترین کاربرد آن در تعمیرات موبایل است.

 • پیچ گوشتی مثلثی

یکی از انواع خاص و متفاوت پیچ گوشتی، نوع مثلثی است که برای باز و بسته کردن پیج های مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد.

 • پیچ گوشتی دو شاخ

این ابزار آلات دارای دو شاخ است که شکل ظاهری آن خاص می باشد. عمده ترین کاربرد این نوع پیچ گوشتی در کار با تکنسین برق و الکترونیک می باشد.

 • پیچ گوشتی همه کاره

از رایج ترین و پرکاربردترین انواع پیچ گوشتی، نوع همه کاره است که وجود آن در جعبه ابزارهای موجود در تمامی اماکن ضروری است. از مهمترین امتیازات این ابزارآلات این است که می توانید میله را از سری جدا کنید و سری های مختلف را به آن متصل نمایید.

 

جعبه ابزار ۱۱

 تفاوت پیچ گوشتی دوسو و چهارسو

همانطور که میدانید ساده ترین و ابتدایی ترین نوع پیچ گوشتی، دو سو است که برای باز و بسته کردن انواع پیچ های دوسو از آن استفاده می شود. نوک این ابزار به صورت تخت است و استفاده از آن کار نسبتا آسانی است. این تجهیزات در سایزها و اندازه های متغیر وجود دارد و افراد باید در زمان تهیه آنها، ابتدا نیاز خود را در نظر بگیرد.

حال آنکه پیچ گوشتی چهار سو تنها برای باز و بسته کردن پیچ های چهارسو مورد استفاده قرار می گیرد از این رو، وجود آنها در جعبه ابزار الزامی است. تفاوت این دو نوع ابزار آلات در نوک آنها می باشد. به عبارتی نوک پیچ گوشتی دو سو به صورت صاف و خطی مستقیم در حالی که نوک پیچ گوشتی چهار سو دارای چهار پر و به شکل + می باشد.

یکی از تفاوت های برجسته این دو نوع پیچ گوشتی در این است که دو سو اغلب برای باز و بسته کردن پیچ های نوک پهن مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که چهار سو برای باز و بسته شدن پیچ های ظریف از آن استفاده می شود.

 پیچ گوشتی چهارسو زمانی که بر روی پیج قرار می گیرد از روی آن تکان نمیخورد و جابجا نمی شود در حالی که مدل دو سو به آسانی دچار جابجایی شده و استفاده از آن اندکی دشوار است.

 

 

جعبه ابزار ۱۲

اهمیت ضرورت انتخاب مدل و سایز پیچ گوشتی

با توجه به اینکه پیچ گوشتی به عنوان یکی از ابزارهای مهم و ضروری موجود در جعبه ابزار، اغلب از قابلیت هی متعددی برخوردار می باشد. این تجهیزات در سایزها و ست های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. از این رو، در زمان خرید علاوه بر توجه به مدل و سایز این تجهیزات که متناسب با شرایط خاص انتخاب شده باید به برخی نکات توجه اساسی شود.

برخی نکات که در زمان انتخاب پیچ گوشتی باید به آنها توجه شود عبارتند از:

 • نوک پیچ گوشتی باید از کروم وانادیوم و دارای آهن ربا باشد.
 • به دسته این ابزار آلات دقت و توجه شود تا از جنس با کیفیت و استاندارد تهیه شده باشد.
 • بدنه پیچ گوشتی باید از جنس سیلیکون باشد تا از کیفیت و کارایی مناسب برخوردار باشد. این جنس بدنه علاوه بر ظاهر بر عملکرد آن نیز تاثیر فوق العاده ای دارد.
 • به منظور سهولت در کار و … این محصول را در هنگام خرید باید در سایزهای متغیر تهیه کنید.

نکته: شایان ذکر است بدانید اگر به دنبال ست معمولی پیچ گوشتی برای جعبه ابزار خود هستید توصیه می شود به تهیه ست هشت تایی این تجهیزات که شامل 5 عدد پیچ گوشتی دو سو و 3 عدد پیچ گوشتی چهار سو است، اقدام نمایید. کاربرد و عملکرد این ابزار آلات تا حد زیادی به برخی عوامل نظیر جنس بدنه، میله، سری، برند محصول و… بستگی دارد.

 

جعه-ابزار-۱۲

فازمتر چیست ؟

فازمتر وسیله ای است که به واسطه آن ولتاژ الکتریکی تشخیص داده می شود. شکل ظاهری این ابزار آلات به پیچ گوشتی شباهت فوق العاده ای دارد. یکی از مهمترین نکات پیرامون فازمتر این است که علاوه بر باز و بسته کردن پیچ، عمده ترین کاربرد آن تشخیص سیم فاز از سیم نول است. به همین سبب برای برق کاران از اهمیت و کارایی فوق العاده ای برخوردار می باشد.

فازمتر متشکل از 8 قطعه و قسمت است که عبارتند از:

لبه- عایق- محافظه- مقاومت- گیره- لامپ- فنر- پیچ

به طور کلی، یکی از ابزار آلات پرکاربرد موجود در جعبه ابزار فازمتر است که اغلب در کارهای مربوط به برق کشی و روشنایی وجود آن الزامی است. نکته قابل توجه این است در هنگام استفاده از این ابزار آلات بدن در نقش سیم نول ایفای نقش میکند و چنانچه چراغ درون آن روشن شود سیم فاز است.

انواع فازمتر و کاربرد آنها

با توجه به کاربردهای متعدد فازمتر به عنوان یکی از تجهیزات مهم جعبه ابزار، دارای انواعی است که هر یک از آنها کارایی خاص خود را دارد. مهمترین انواع این محصول عبارتند از:

 • فازمتر تماسی، چراغی یا معمولی

رایج ترین و ارزان ترین نوع فازمتر به عنوان یکی از تجهیزات کاربردی جعبه ابزار، فازمتر چراغی یا معمولی است که به ان مدل یک سر تماسه نیز می گویند. از قرار دادن این ابزار در جای مرطوب و خیس باید به صورت جدی خودداری شود چرا که با ورود آب به درون محفظه آن، به هنگام استفاده دچار اتصال شده و به کاربر شوک وارد می کند.

 • فازمتر دو سر یا دو تماسه

کاربرد اصلی این نوع فازمتر اغلب در مدارهای مستقیم و برای قطعات الکتریکی اتومبیل است. این مدل از فازمتر دارای انواع مختلف و متعددی است که در مواقع متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین امتیازات این ابزار آلات این است که خطر برق گرفتگی فرد را به حداقل می رساند.

 • فازمتر غیر تماسی

این مدل فازمتر درواقع مدرن ترین نوع فازمتر است و عملکرد آن به گونه ای است که در این نوع فازمتر برای عبور جریان نه از بدن و نه از سیم استفاده نمی شود. لازم به ذکر است بدانید این نوع فازمتر دارای امنیت بیشتری است و فرد می تواند در خلال استفاده از آن اطمینان خود را حفظ نماید.

 • فازمتر دیجیتالی

این نوع فازمتر علاوه بر ولتا، کمیت های دیگر را نیز بررسی و ارزیابی می کند. کاربرد اصلی این نوع فازمتر غیر کاربردی بودن آن در مصارف خانگی است.

نکته: به منظور افزایش عملکرد فازمتر باید به هنگام خرید آن به نوک این تجهیزات توجه شود. نوک فازمتر باید مستحکم و مقاوم باشد تا بتواند کارایی لازم را داشته باشد. بدنه این ابزار آلات باید از جنس پلاستیک مرغوب و مقاوم باشد تا زمانی که بر روی زمین می افتد دچار آسیب و شکستگی نشود.

 

جعبه ابزار 13

 

سیم چین چیست و چرا باید از سیم چین استفاده کرد

در ابتدا لازم است بدانید سیم چین یا قیچی سیم بر یکی از مهمترین ابزار آلات مکانیکی است که وجود آن در جعبه ابزار ضروری است. عمده ترین کاربرد این ابزار آلات بریدن و قطع کردن سیم ها و کابل ها است.

با توجه به اینکه سیم چین ابزاری پرکاربرد در جعبه ابزار است که در حیطه برق و الکتریسیته نقش بسیار مهم و موثری ایفا می کند. این تجهیزات با نام های دیگر نظیر سیم بر، مفتول بر و .. نیز شناخته می شود. عمده ترین کاربرد و کارایی این ابزار آلات برش سیم های گرد و تخت، پیچ، میخ و مفتول است که بر اهمیت آن افزوده است.

لازم به ذکر است بدانید جنس سیم چین از استیل است و به منظور افزایش مقاومت و عملکرد آن، در صورت نیاز تیغه های آن را سخت کاری می کنند. دستگیره های این ابزار را با روکش های مخصوص پوشش می دهند تا کار با آن برای افراد اسان شود.

ظاهر این ابزار شبیه انبردست است اما کارکردهای این دو با یکدیگر کاملا متفاوت است. از برجسته ترین تفاوت های این دو ابزار آلات در این است که سیم چین، سیم ها را به راحتی قطع کرده و برش می دهد. علت اصلی آن، این است که تیغه های سیم چین دارای زوایای خاصی است و مخصوص این کار طراحی و ساخته شده است.

این ابزار آلات دارای انواع خاصی است که به واسطه آتش نشانان و امدادگران مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیم چین ها دارای سایز بزرگ و تیغه ای تیز هستند به همین سبب سرعت عمل آنها بسیار بالا است. ظاهر این نوع سیم چین به گونه ای است که دسته آن ها خیلی ضخیم است و علاوه بر انواع سیم برای بریدن انواع قفل، پشت دری، میله های پشت پنجره و.. نیز کاربرد فوق العاده ای دارد.

به منظور محافظت و نگهداری از سیم چین به عنوان یکی از ابزارهای ضروری موجود در جعبه ابزار باید آن را همواره تیز و تمیز نگه داشت. در صورتی که سیم چین کند و کثیف شود دیگر نمی تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد از این رو، فرد باید نیروی بیشتری به آن وارد کند.

از نکات مهم و اساسی پیرامون استفاده از سیم چین این است که در پاره ای از اوقات ممکن است منجر به آتش سوزی و برق گرفتگی شود. برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید پیش از استفاده از این ابزار آلات وسیله و دستگاه برقی را از برق کشیده یا برق ان مکان را به طور کامل قطع کنید. چنانچه مجبور هستید با سیم های برق دارد کار و آنها را برش دهید باید حتما از عایق بندی دسته های سیم چین اطمینان لازم را کسب نمایید.

شایان ذکر است بدانید برای بریدن سیم های استیل از سیم چین معمولی و برای بریدن سیم های سخت و ضخیم از سیم چین مخصوص استفاده شود. این کار مانع بروز هرگونه مشکل و آسیب جدی برای سیم و همچنین خود شخص خواهد شد. توصیه می شود به منظور انتخاب این ابزار آلات حتما از کیفیت و کارایی آن اطمینان لازم را کسب نمایید.

 

جعبه ابزار 14

دم باریک چیست و چرا وجودش در یک جعبه ابزار مهم است

نمونه ای انبردست که وجود آن در جعبه ابزار الزامی است، دم باریک است که برای نگه داشتن، خم کردن و بریدن سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ظاهری این ابزار آلات به گونه ای است که نوک آن بلند و باریک است و بیشتر برای برق کاران کاربرد دارد.

قابلیت این ابزار آلات در نگهداری سیم به صورت فوق العاده است و در محیط های شلوغ الکتریکی که تشخیص سیم ها از یکدیگر کار دشواری است کارایی زیادی دارد. لبه های این تجهیزات باید همواره تیز و برنده باشد تا از کارکرد آن اطمینان لازم و کافی را کسب نمایید.

انواع دم باریک

دم باریک به عنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد جعبه ابزار دارای انواع متعددی است که عبارتند از:

 • دم باریک دم خم

این نوع دم باریک را معمولا در مکانی مورد استفاده قرار می دهند که فضای ارتفاعی کمی بالاتر از سطح کار بوده و دسترسی به آن دشوار باشد.

 • دم باریک دم پهن

به منظور انجام کارهای سخت و سنگین که نیازمند نیروی زیادی است از این ابزار آلات استفاده می شود. به عبارتی برای نگه داشتن اشیای پهن و ضخیم در فضای نسبتا باریک این تجهیزات کاربرد فوق العاده ای دارد.

 • دم باریک سوزنی

عمده ترین کاربرد این ابزار آلات برای فضاهای محدودتر است.

 • دم باریک دم گرد

زبان آن کوتاه است و عمده ترین کاربرد آن ساخت حلقه های زنجیر است. به عنوان مثال در جواهر سازی برای ساخت حلقه و قلاب از این ابزار استفاده می شود.

جعبه ابزار15

کاربرد دم باریک

دم باریک به عنوان یک ابزار آلات دستی موجود در جعبه ابزار است که از کاربردهای بسیاری برخوردار است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • نگه داشتن و بریدن قطعات سیم
 • انجام کارهای الکتریکی
 • خم کردن سیم های ظریف
 • حالت دادن سیم های مفتولی
 • نگه داشتن اجسام و قطعات
 • برداشتن پیچ های کوچک در محیط های شلوغ
 • کارایی در جواهرسازی
 • در کارهای الکترونیک و مکانیک برای خم کردن پایه ها و سازه ها

نکته: لازم به ذکر است بدانید یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ابزارهای دستی، دم باریک است که وجود آن در جعبه ابزار الزامی است. با توجه به کاربردهای متعدد این ابزار آلات نظیر نگه داشتن و خم کردن صفحات فلزی، قرار دادن و جای گذاری وسایل ریز نظیر واشر در جای خود و… در تمامی مکان ها باید دم باریک وجود داشته باشد.

به عبارتی، در برخی مکان ها که دسترسی به اجسام و سیم و .. اندکی دشوار است این ابزار آلات به سبب وجود فک های بلند و باریک در آن می تواند در گرفتن و نگه داشتن آن قطعات تاثیر بسزایی داشته باشد. نکته قابل توجه این است که وجود این تجهیزات در جعبه ابزار منجر به سهولت در انجام کارهای منزل و تعمیر برخی وسایل خواهد شد. در صورتی که مکان ها خود مجهز به جعبه ابزار با تجهیزات کامل باشد نیاز به تعمیرکار و پرداخت هزینه های گزاف به حداقل میزان آن کاهش می یابد.

جعبه ابزار 17

انبردست چیست

یکی از پرکاربردترین ابزار آلات دستی، انبردست است که وجود آن در جعبه ابزار واجب و ضروری است. این ابزار آلات متشکل از دو اهرم و یک محور می باشد. نوک این ابزار به گونه ای طراحی شده که برای نگه داشتن اشیاء و از قسمت میانی آن برای بریدن انواع سیم استفاده می شود.

به منظور استفاده هرچه راحت تر از این ابزار آلات، دسته آن را با یک روکش لاستیکی ضخیم و مستحکم پوشش داده تا در هنگام استفاده از آن فرد دچار برق گرفتگی نشود. نکته قابل توجه این است که نوک این ابزار آلات دارای دندانه های ریز است تا به واسطه این دندانه ها وسیله ای که در آن قرار داد دچار سرخوردگی نشود.

لازم به ذکر است بدانید ساختار این ابزار آلات به گونه ای است که برای نگه داشتن، چرخاندن، خم کردن و بریدن انواع سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد. در پاره ای از اوقات از این ابزار برای بیرون کشیدن میخ از چوب یا دیوار استفاده می شود.

یکی از شایع ترین و مهمترین کاربردهای انبردست می توان به استفاده این ابزار در صنعت الکترونیک و برق، لوله کشی و.. اشاره کرد به همین سبب وجود آن در جعبه ابزار مهم است. به طور کلی، انبردست ابزاری با کاربردهای کلی و عمومی است که در تمامی دوره ها استفاده از آن در تمامی اماکن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است.

 

جعبه ابزار16

 انواع انبردست

انبردست که یکی از تجهیزات پرکاربرد جعبه ابزار است دارای انواع مختلفی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • انبردست عمومی

برای گرفتن و ثابت نگه داشتن قطعات و اجزای مختلف، نگه داشتن مهره ها و..

 • انبر دم باریک

برداشتن یا گرفتن قطعات ریز، نصب کردن پیج و مهره در مواضع و مکان ها تنگ، خم کاری و…

 • انبر کلاغی

گرفتن و ثابت کردن اجسام دایره ای شکل مانند لوله ها و شفت ها

 • سیم چین

بریدن سیم ها و میخ ها، لخت کردن انواع سیم و..

 • انبر خار باز کن

عمده ترین کاربرد این ابزار الات باز کردن وسایل، باز کردن خار از روی شفت ها می باشد. باز کردن و خارج کردن خارها از داخل سیلندر و سوراخ ها و…

 • انبردست محور لغزان

این ابزار الات برای گرفتن قطعات و پیچ ها با قطرهای متفاوت کاربرد زیادی دارد.

 • انبر قفلی

این نوع انبر دارای کاربرد بسیار زیادی است و در اشکال، سایز و نمونه های مختلف در بازار موجود است و در جعبه ابزار جزء ضروریات است. از این نوع ابزار برای گرفتن انواع مهره و سرپیچ به عنوان آچار، گرفتن لوله و… استفاده می شود. از مهمترین مزایای این نوع انبر این است که دهانه فک ان قابلیت تنظیم دارد و میتوان آن را در جایگاه های مختلف مورد استفاده قرار می دهد.

 • قیچی آهن بر

این نوع انبر برای بریدن ورق های فلزی و انواع واشر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع وسایل جایگزین مناسبی برای انواع آچار هستند که در صورت استفاده نامناسب از آن برخی آسیبها و خطرات به کاربرد وارد می شود.

نکته: یکی از نکات مهم و اساسی طرز استفاده صحیح از انواع انبردست است. به عبارتی، در زمان استفاده باید مچ دست را صاف نگه دارید چرا که خم کردن دست منجر به بروز آسیب های جدی در فرد می شود.

جعبه ابزار 17

تفاوت انبردست با دم باریک و سیم چین

همانطور که میدانید انبردست ها به عنوان یکی از ملزومات جعبه ابزار، تجهیزاتی هستند که ساختار و شکل ظاهری آن با سیم چین و دم باریک دارای شباهت های فوق العاده ای است. حال آنکه از نظر کارایی و عملکرد این ابزار آلات با یکدیگر دارای تفاوت هایی می باشد.

مهمترین تفاوت انبردست با دم باریک و سیم چین در کاربرد و کارایی آن است. به عبارتی انبردست ها که در تمامی جعبه ابزارها به چشم می خورند تنها می توانند برای نگه داشتن اجسام، بریدن قطعات مختلف یا خم کرد سیم و برخی قطعات مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال قطعات داغ که نگه داشتن آنها دشوار است با استفاده از این ابزار ممکن و میسر خواهد شد.

حال آنکه کاربرد و کارایی سیم جین و دم باریک  به صورت تخصصی و حرفه ای است. این دو ابزار علاوه بر اینکه در نگه داشتن قطعات کاربرد زیادی دارند بلکه در امور مربوط به برش سیم، تفکیک انواع سیم از یکدیگر و .. نیز دارای کاربرد اساسی است.

یکی از برجسته ترین تفاوت های انبردست با سیم چین و دم باریک که تجهیزات پرکاربرد جعبه ابزار هستند در لبه بازوی آنهاست. انبردست از کاربردهای کلی برخوردار است در حالی که سیم چین ها معمولا یک ابزار تخصصی در مکانیکی است و به عنوان قیچی برای برش دادن انواع سیم از آن استفاده می شود. چنانچه فرد بخواهد انواع سیم و کابل را برش دهد این کار را با استفاده از سیم چین انجام می دهد.

تفاوت انبردست با دم باریک نیز در این است که دم باریک از ابزار آلات مهم و تخصصی برق کاران و انجام امور برقی است. کاربرد اصلی آن تفکیک و جداسازی سیم ها از یکدیگر به ویژه در مکان های شلوغ که دسترسی به آنها دشوار بوده می باشد.

لبه های سیم چین و دم باریک نسبت به انبردست تیز بوده و چنانچه بخواهید برای لخت کردن سیم از این ابزار آلات استفاده کنید باید این کار را با احتیاط انجام دهید. حال آنکه انبردست لبه آن معمولی است و برای لخت کردن سیم مناسب است.

 

جعبه ابزار 19

چرا انبردست ابزاری ضروریست؟

با توجه به مطالب فوق، انبردست نوعی ابزار آلات دستی است که در تمامی جعبه ابزارها و در تمامی اماکن یافت می شود. این ابزار با ساختاری ساده و معمولی، مصارف و موارد استفاده زیادی دارد و در زمره تجهیزاتی است که در تمامی کارگاه ها، مکانیکی، سیم کشی، لوله کشی، جوشکاری و … کاربرد فوق العاده ای دارد.

انبردست ابزاری مهم و ضروری در جعبه ابزار است چرا که اکثر کارها به واسطه آن انجام می شود. از جمله کاربردهای مهم آن نگه داشتن ابزار و قطعات، چرخاندن، خم کردن سیم و قطعات، بریدن سیم و کابل می باشد. باید توجه داشته باشید که تمامی این کاربردهای انبردست، وجود آن را در جعبه ابزار الزامی نموده است.

لازم به ذکر است بدانید در تمامی منازل گاهی ابزار آلات، لوله ها، سیم ها و .. دچار آسیب و خرابی می شوند که در این صورت با کمک انبردست و بدون نیاز به تعمیرکار می توانید این نقص ها را برطرف نمایید. این خود یکی از مزایای بارز و برجسته وجود انبردست در جعبه ابزار می باشد. باید در نظر داشته باشید که در هنگام خرید این ابزار آلات به استانداردهای موجود در آن توجه اساسی داشته باشید.

 

جعبه ابزار 19

 

انبر قفلی چیست و طرز استفاده از آن

یکی دیگر از انواع انبر، انبر قفلی است که وجود آن در جعبه ابزار ضروری است. ساختار این ابزار آلات به گونه ای است که به واسطه پیچی که در انتهای آن قرار دارد می توان فاصله بین دو فک را تنظیم نمود. این انبرها دارای دو فک ثابت و متغیر هستند و کاربرد اصلی آنها ثابت نگه داشتن و گرفتن مهره و سرپیچ است.

در پاره ای از اوقات برای نگه داشتن اجسام و اشیاء، فشردن دو قطعه به یکدیگر، ثابت نگه داشتن لوله و… از این ابزار آلات استفاده می شود. این نوع تجهیزات از چنان قابلیتی برخوردار است که به راحتی و بدون صرف نیرو و توان خود می توانید بر روی وسیله مورد نظر کار کنید. به همین سبب از این تجهیزات به منظور سهولت در انجام کارها استفاده میشود.

از امتیازات برجسته انبر قفلی این است که باز و بسته شدن فک های آن به سرعت انجام می شود. از این رو، باز و بسته کردن پیچ و مهره ها به ویژه در مواقع اضطراری به سرعت هرچه تمام صورت می گیرد.

انواع انبر قفلی

با توجه به اینکه انبر قفلی یکی از تجهیزات پرکاربرد جعبه ابزار است، خود دارای انواع متعددی است که هر یک از آنها از کاربرد ویژه ای برخوردار است. برخی از مهمترین کاربردهای این ابزار آلات عبارتند از:

 • انبر قفلی سر فک دار
 • انبر قفلی مهره گیر یا گیره ای: این نوع انبر برای باز و بسته کردن مهره های شش گوش و دیگر انواع مهره کاربرد دارد.
 • انبر قفلی لوله کور کن: عمده ترین کاربرد آن خم کردن لوله های مسی است.
 • انبر قفلی کلمپ دار
 • ابر قفلی فیلتر باز کن: این نوع انبر قفلی اغلب برای باز و بسته کردن فیلترهای روغن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • انبر قفلی جوشکاری: این نوع تجهیزات برای امور مربوط به جوشکاری، لحیم کاری، پرچ کاری و… کاربرد دارد.

شایان ذکر است بدانید اجزای انبر قفلی عبارتند از:

 • دسته ثابت
 • دسته متحرک
 • فک ثابت
 • فک متحرک
 • اهرم رها ساز
 • میله رابط

نکته: این ابزار در کنار یکدیگر می توانند اجزای سازنده انبر قفلی باشند. در زمان استفاده از این تجهیزات باید ابتدا دهانه انبر را با پیچ تنظیم کرده و آن را بر روی قطعه مورد نظر قرار دهیم. سایز دهانه انبر را به وسیله پیچی که در انتهای آن قرار دارد تنظیم می کنیم تا اینکه انبر به صورت دقیق بر روی قطعه دلخواه قرار بگیرد. دسته انبر قفلی به صورت متحرک است و با فشار دادن کامل آن میتوان آن را قفل نمود. پس از قفل شدن در حین انجام کار عمل باز و بسته کردن را انجام می دهیم.

چنانچه انبر قفلی با کیفیت باشد به هنگام باز و بسته شدن، دهانه های آن به صورت دقیق بر روی یکدیگر قرار می گیرد و هیچ گونه انحراف و ناهمگونی در آن مشاهده نمی شود. به هنگام انتخاب و خرید این ابزار آلات باید به جنس و کیفیت آن توجه شود. به گونه ای که هیچگونه ترک خوردگی و آسیبی بر روی آن مشاهده نشود.

جعبه ا

 

برای تهیه یک کیف یا جعبه ابزار برای خودرو به چه ابزارهایی نیاز داریم و چه نکاتی را باید درنظر گرفت؟

یکی از عناصر مهم و ضروری برای ماشین، جعبه ابزار است که خود در برگیرنده انواع تجهیزات پرکاربرد است. این تجهیزات در تمامی اوقات به ویژه در حین مسافرت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. از مهمترین تجهیزات و ابزار آلاتی که وجود آنها در جعبه ابزار خودرو الزامی است عبارتند از:

 • ست کامل آچار و پیچ گوشتی

از مهمترین و پرکاربردترین ابزار آلات موجود در جعبه ابزار ماشین، انواع آچار و پیچ گوشتی است که از کاربردهای متعددی برخوردار می باشد. به عبارتی، هر راننده باید در صورت لزوم برخی ایرادات جزئی خودرو را خود برطرف نماید و این کار تنها با استفاده از این ابزار ممکن و میسر است.

نکته: برخی از محتویات و تجهیزات ضروری جعبه ابزار ماشین عبارتند از: انبردست، سیم چین، چکش و…

 • سیم یدک کش ماشین

در پاره ای از اوقات خودرو به یکباره خاموش می شود و فرد قادر به روشن کردن آن نیست. از این رو، با بکسل کردن ماشین با استفاده از سیم یدک کش می تواند آن را به مکان مورد نیاز برساند. بنابراین یکی از ابزار آلات مهم و ضروری در جعبه ابزار ماشین، سیم یدک کش ماشین است که در دو نمونه تسمه ای و فلزی موجود می باشد.

 • کابل شارژ باتری ماشین

یکی از شایع ترین رخدادهایی که فرد با آن مواجه است خالی شدن باتری ماشین است. از این رو، وجود کابل شارژ باتری ماشین از جمله تجهیزات مهم در جعبه ابزار خودرو است که داشتن آن برای صاحبان خودرو دارای اهمیت بسیار زیادی است.

 • زنجیر، جک و آچار چرخ

یکی از مهمترین تجهیزاتی که وجود آن در جعبه ابزار الزامی است زنجیر، جک و آچار چرخ است. که این ابزار آلات در تمامی فصول و به ویژه زمستان دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد.

 • نوار چسب مخصوص فلز و پلاستیک

از دیگر ابزارهای ضروری و مهم برای هر خودرو، نوار چسب مخصوص فلز و پلاستیک است. به عنوان مثال سوراخ شدن باک خودرو، شلنگ ها، لوله های ماشین و.. مستلزم استفاده از این تجهیزات است. عمده ترین کاربرد این نوارها جلوگیری از هرگونه نشتی است.

 • چراغ قوه، پتو و برخی لوازم محافظتی

برخی از وسایل محافظتی نظیر چراغ قوه و پتو از جمله تجهیزات پرکاربردی هستند که وجود آنها در جعبه ابزار الزامی است. نکته قابل توجه این است که استفاده از این ابزار آلات متضمن تامین امنیت و سلامتی فرد می باشد.

لازم به ذکر است بدانید به سبب اینکه دسترسی به تعمیرکار در تمامی شرایط برای افراد مقدور و میسر نیست وجود جعبه ابزار در ماشین امری مهم و ضروری تلقی می شود. پیش از انتخاب و خرید این تجهیزات باید پیرامون کیفیت و جنس این وسایل اطمینان لازم و کافی را کسب نمایند.

نکته: با توجه به مطالب فوق، وجود جعبه ابزار ماشین سبب می شود افراد بدون هیچگونه استرس و دغدغه ای به رانندگی و مسافرت بپردازند. توصیه می شود پیش از سفر تمامی این ابزار آلات به خوبی بررسی شوند. در هنگام انتخاب و تهیه این ابزار آلات باید کیفیت و استانداردهای جهانی آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

 

جعبه ابزار 21

برای تهیه یک پک ابزار کامل یک نیروی تاسیساتی به چه ابزار هایی نیاز داریم و چه نکاتی را باید درنظر گرفت؟

تاسیساتی از جمله مشاغلی است که داشتن جعبه ابزار برای آن الزامی است. برخی از مهمترین ابزار آلات تاسیساتی عبارتند از:

 • لوله بر فولادی در سایزهای متفاوت

یکی از ابزارهای پرکاربرد در جعبه ابزار تاسیسات، لوله بر است که در سایزهای متغیر موجود است و کاربرد آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. از این ابزار آلات برای برش انواع لوله استفاده می شود به گونه ای که برش را به صورت دقیق، تمیز و با ظرافت انجام می دهند.

 • انبر قفلی

انبر قفلی به عنوان یکی از ابزارهای ضروری در جعبه ابزار تاسیسات دارای کاربردهای زیادی است که مهمترین آنها گرفتن و ثابت نگه داشتن انواع لوله، اشیاء و… است.

 • آچار مخصوص اتصالات پلی اتیلنی

این ابزار الات با کاربردی فوق العاده برای باز و بسته کردن اتصالات، مورد استفاده قرار می گیرد. منظور از اتصالات عبارت است از: کلیه اتصالات مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب، کلیه اتصالات موجود در عملیات نصب و اجرای خطوط انتقال گاز، اتصالاتی که در لوله کشی آبیاری تحت فشار بارانی استفاده می شود.

 • چکش فولادی

کاربردهای عمده و اصلی این تجهیزات ضربه زدن، شکستن اشیاء و جا انداختن قطعات است.

 • آچار لوله گیر دو دسته

کاربرد اصلی این ابزار در تاسیسات، مصارف لوله و اتصالات، کارهای سنگین و…است. از این نوع آچار به عنوان جایگزین مناسب برای آچار فرانسه استفاده می شود.

 • انبر جوشکاری

یکی از ابزارهایی که وجود آن در جعبه ابزار الزامی است، انبر جوشکاری است. این انبر برای ایجاد اتصال منفی به قطعه مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی آن ایجاد برق است و برای نگه داشتن الکترود مورد استفاده قرار می گیرد.

 • لوله بر چرخشی فولادی

این نوع تجهیزات برای برش لوله های فولادی کاربرد دارد از این رو، وجود آن در جعبه ابزار تاسیسات الزامی است.

 • لوله بر زنجیری

این نوع اچار که شکل آن با دیگر انواع آچار متفاوت است که برای برش لوله های چدنی و بتنی است باید در جعبه ابزار موجود باشد. عمده ترین کاربرد این نوع ابزار آلات برش لوله های سیمانی، سفالی و.. نیز می باشد. به طور کلی، از این نوع ابزار آلات برای گرفتن، باز و بسته کردن انواع لوله و اتصالات فلزی استفاده می شود.

 • انواع آچار

آچار که یکی از مهمترین  پرکاربردترین تجهیزات موجود در تمامی جعبه ابزار ها است خود دارای انواع متعددی است. هر یک از انواع این ابزارآلات کارایی خاص خود را دارد و در مقادیر خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته قابل توجه این است، شخصی که تاسیسات ساختمان را بر عهده دارد موظف است برای انجام کارهای مربوط به ساختمان از باکیفیت ترین تجهیزات و ابزار آلات استفاده کند. استفاده از ابزار آلات با کیفیت برخی پیامد ها را به دنبال دارد که عبارتند از:

 • سهولت در انجام کار برای فرد لوله کش
 • انجام هر چه سریع تر لوله کشی به منظور صرفه جویی در زمان
 • اتمام کار با بهترین و بالاترین کیفیت و بدون آسیب رسیدن به لوله ها

لازم به ذکر است بدانید یکی از اصول و فاکتورهای مهم در لوله کشی ساختمان و تاسیسات، استفاده از ابزار آلات با کیفیت و استاندارد است. در صورتی که از ابزارهای غیر استاندارد استفاده شود ممکن است اختلالاتی در لوله بروز یابد.

یک دیدگاه برای “صفر تا صد جعبه ابزار یا ابزار آلات دستی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه