انواع قیچی

شاید اولین باری که از قیچی استفاده کردید، زمانی بود که برای بریدن کاغذ جهت تهیه کاردستی در کودکی به آن نیاز پیدا کردید و یا حتی در زمان خیاطی مادرتان این وسیله را دیدید یا شاید در دوران کودکی بارها در زمان کار کردن مادرتان با این وسیله از آن استفاده کردید اما شاید کمتر پیش آمده که به صورت دقیق تر در مورد آن اندیشیده باشید و یا به این فکر کرده باشید که اولین بار ایده ساختن قیچی به ذهن چه کسی رسیده است و چه کاربردی دارد؟ سعی داریم در این مطالعه با بررسی تعاریفی از آن، همچنین کاربردهای آن و معرفی انواع مدل های این ابزار، اطلاعات جامعی را در این رابطه ارائه دهیم.

 قیچی چیست؟

در یک تعریف کلی می‌توان قیچی را ابزاری جهت برش اشیائی مانند ورق های مختلف بیان کرد،  این وسیله دارای دو لبه یا شاخه تیز می باشد، نزدیک شدن این دو شاخه به یکدیگر سبب جدایی ورقه میشود. موارد متعدد استفاده از این وسیله سبب شده تا تقریباً در بسیاری از مشاغل از آن استفاده شود، تا جایی که جهت مصارف خانگی خیاطی، سلمانی، باغبانی، موارد صنعتی و زمانی که برای برش ورق های فلزی نیاز باشد از این ابزار استفاده می گردد. قیچی ها با توجه به نحوه ی بریدن و همچنین قدرت برش دارای حالت های متفاوت هستند. یعنی زمانی که قصد بریدن کاغذ داریم، قیچی های کوتاه و ظریف نیز پاسخگوی این نیاز ما هستند، اما زمانی که بحث برش ورقه های آهنی و یا ابزار صنعتی مهم است نیاز به لبه های تیز و ضخیم تری داریم که در برابر برش این ورقه های آهنی مقاومت لازم را داشته باشند.

اگر بخواهیم در رابطه با ساختار قیچی صحبت کنیم می توان آن را ترکیبی از اهرم و گوه یا قاچ بیان کرد، گوه یا قاچ برای جدا نگه داشتن ۲ بدنه و یا ایجاد شکاف استفاده می شود، اهرم هم که لبه مقاومت است و جهت مقاومت از آن استفاده می شود این دو با اتصال به یکدیگر و در اثر نزدیک شدن به هم با توجه به مقاومت که هر کدام از آنها به صورت جداگانه دارند سبب برش می شوند. قیچی نیز همانند بسیاری از ابزار دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به کارکرد آن ها قابلیت های مختلفی را پوشش می‌دهند. البته با توجه به آنکه با انواع قیچی خانگی آشنایی دارید بنا شده در این مطالعه بیشتر بر کارکرد قیچی های صنعتی و مواردی که اطلاعات کمتری در رابطه با آنها داریم بحث کنیم پس علاوه بر انواعی که می شناسیم به معرفی برخی از انواع صنعتی آنها نیز می پردازیم.

انواع قیچی و کارکرد آن‌ها

قیچی خانگی

قیچی خانگی

این ابزار دارای تیغه های تیزی هستند که معمولا طول کمتر از ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر دارند و بیشتر برای مصارف خانگی و استفاده هایی چون بریدن کاغذ و سایر اشیای که ضخامت کمی دارند استفاده می شود. این ابزار دارای دسته های متناسب و کوچکی هستند و اندازه سوراخ دسته های آن اندازه یکدیگر است.

قیچی‌های کار

معمولا برای کار از آنها استفاده می شود، طول آن  معمولا بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر است. غالبا برای کار از آنها استفاده می شود، مانند قیچی هایی برای باغبانی یا برای مصارفی چون خیاطی، سلمانی، از این گروه هستند. دسته های این ابزار دارای سوراخ هایی هستند که یکی از آنها از دیگری گشاد تر و بزرگتر است و جهت راحتی شخص استفاده کننده تعبیه شده است. در یک تقسیم بندی کلی می توان هر نوع را به جز انواع خانگی، قیچی کار حساب محسوب کرد. به دلیل تنوع کارکرد، آنها را به انواع مختلفی تقسیم میگردد. باغبانی، صنعتی، سلمانی، خیاطی، نمونه هایی از قیچی های کار هستند.

 

قیچی سلمانی

قیچی سلمانی

این ابزار ساختاری تا حدودی ظریف دارند، تا بتوانند در اصلاح موی سر کاربرد داشته باشند. ظرافت این قیچی ها بسیار نزدیک به نوع خانگی است طول آنها نزدیک به ۲۰ سانتی متر است و دسته آنان دارای سوراخ انگشتی با اختلاف کمی از یکدیگر می باشند. به گونه‌ای که انگشتان پیرایشگر بتواند در آنها به راحتی جای گیرد، تیغه تیز آنها سبب شده تا پس از اتصال دو لبه تیغ به راحتی موها را برش داده و سبب اصلاح موی سر گردد.

 

قیچی خیاطی

 

قیچی خیاطی

نوع دیگر قیچی کار، برای خیاطی است. این نوع دارای ضخامت بیشتری نسبت به قیچی سلمانی است و همین امر سبب شده تا انواع پارچه ها را به خوبی را منظم برش دهد. تیز بودن لبه آنها بسیار اهمیت دارد، در صورتی که تیغ آنان تیز نباشد سبب برش نامنظم پارچه و در نتیجه نقص کار خواهد شد. دسته آن ها به دلیل ضخامت تیغه لازم است که کمی ضخیم تر و جای انگشت آن با هم اختلاف داشته باشند.

 

قیچی باغبانی

قیچی باغبانی

این ابزار نسبت به انواع خیاطی و خانگی ضخیم تر می باشد. قیچی باغبانی برای مصارف باغبانی استفاده می گردد به نحوی که می توان از آنها برای برش انواع گیاهان و شاخه های درختان استفاده کرد. این محصول دارای کارکرد های متفاوتی هستند. مثلا برای هرس کردن ممکن است از نوعی از آن استفاده گردد و برای چیدن چمن های زائد از نوع دیگر استفاده گردد و یا حتی ممکن است برای بریدن شاخه های اضافه از نوعی خاصی از قیچی باغبانی استفاده شود. جنس تیغه های آنان عمدتاً از جنس فولاد ضد زنگ و یا از کروم و وانادیوم یا تیتانیوم ساخته شده است. طبیعتا مدل تیتانیومی هم از کیفیت بیشتر و هم از خاصیت ضد زنگی بالاتری برخوردار می باشد. در رابطه با وزن این محصول باید دقت کنیم که هر چقدر وزن آن بیشتر باشد کار کردن با آن سخت تر است.

این ابزار (قیچی باغبانی) در انواع مختلف با دسته های کوتاه و بلند، کارکرد متفاوتی دارند. معمولاً برای بریدن شاخ و برگ های کوتاه از قیچی با دسته های کوچک و برای بریدن شاخ و برگ هایی که نیاز به زحمت بیشتری دارد و ضخیم می باشند و یا شاخه هایی که در وسط درخت، جای دارند. بهتر است از نوع دسته بلند آن استفاده شود. برای دیدن انواع محصولات قیچی باغبانی به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

 

قیچی قند شکن

 

قیچی قند شکن

قیچی قند شکن ابزاری است که از تیغه های کوتاه و ضخیم تشکیل شده است، تیغه های آن غالبا از جنس استیل بوده اند و برای خرد کردن قند از آن استفاده می شود. این نوع قیچی دسته عینکی نبوده و نیازی به جا انگشتی نمی باشند.

 

قیچی ورق بر دسته عینکی

قیچی ورق بر دسته عینکی

قیچی ورق بر دسته عینکی همانگونه که از نام آن مشخص است برای برش ورق های فلزی، حلب و یا حتی مواد نسبتاً سخت مانند پلاستیک از قیچی ورق بر استفاده می شود. اگر بخواهیم قیچی ورق بر دسته عینکی را به صورت کامل معرفی کنیم باید ابتدا قیچی ورق بر دستی را معرفی کنیم، ورق بر دستی دارای دسته هایی است که به کمک آن می توان ورق ها را به راحتی برش داد، این محصول از فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی می باشد، میتواند ورق ها را تا ۹۸ میلیمتر برش دهد. قابلیتی که دارند این است که وزن بالایی ندارند، بالا نبودن وزن، از مزیت‌های آن محسوب می‌شود این محصول دارای انواع سایز ها و اندازه های مختلف است، که طبیعتا با توجه به اندازه آنان کارکرد متفاوتی نیز خواهند داشت اما از نوع ساده و کوچک آنها برای برش ورقهای حدود ۹۸ میلیمتر استفاده می شود.

قیچی ورق بر دسته عینکی بزرگ

همانگونه که از نام این محصول پیداست کاربردی مانند ورق بر دارد و برای برش ورق های فلزی حلب ها و ورق های آلومینیومی با ضخامت بیشتر از آنها استفاده می شود. طبیعی است با توجه به ضخامت لبه تیغ آنها و توانایی آنها در برش، قیمت بیشتر و وزن بیشتری نسبت به سایر محصولات مشابه دارند. قیچی ورق بر دسته عینکی بزرگ دارای لبه های برش ثابت می باشد، جهت برش  آن مستقیم است و قابلیت برش ورق های upvc و حلقه های سیمی را نیز دارا می باشند. از آلیاژ کروم و وانادیوم برای تیغه های آن استفاده شده است. دسته های محکم آن سبب شده تا فشار حاصل از نزدیکی دو تیغه جهت برش ورقه ها را تحمل کند.

لازم به ذکر است که دارای انواع مختلفی هستند مانند ورق بر مستقیم این محصول معمولاً برای برش به صورت مستقیم استفاده می شود. قیچی چپ بر برای برش زاویه دار به سمت چپ استفاده می شود. و نوع راست بر نیز، برش زاویه دار به سمت راست را پوشش می دهد. نوع دیگری از آن، ورق بر سر خم هستند که جهت زاویه آنها رو به پایین می باشند و برای برش اشیا سخت تر استفاده می شود.

چگونه میتوان یک قیچی با کیفیت داشته باشیم؟

 برای اینکه یک محصول با کیفیت در انواع مختلف برند ها انواع کارکرد داشته باشیم لازم است که با توجه با شناخت به نیاز خود و همچنین با دقت در ویژگی های محصول و ویژگی های برند های مختلف، نسبت به این امر جستجو کنید. یعنی اگر نیاز به قیچی های باغبانی و یا برای مصارف غیر صنعتی دارید، می توانید با بررسی مزایا و معایب انواع برند ها در سایت اخوان الهی نسبت به تهیه بهترین مدل اقدام کنیم. اما در صورتی که قیچی های صنعتی مانند ورق بر در انواع مختلفی که عنوان شد، نیاز داشتیم در کنار ویژگی های مذکور، باید مقاومت و جنس تیغه ها را نیز بررسی کرده و بهترین محصول را انتخاب کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه