معرفی متر

متر خوب ابزاری برای اندازه گیری دقیق

متر وسیله ای است که افراد در زندگی روزانه گاهی به آن نیاز پیدا می کنند. اما ویژگی های یک متر خوب چیست و چه انواعی دارد؟ و هر نوع آن برای چه کاری بهتر و مناسب تر می باشد؟ اگر میخواهید اطلاعات خوب و مفیدی در مورد این ابزار ارزشمند و مفید کسب کنید با ما در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر اطلاعات کلی در مورد آن، انواع و ویژگی های آن را نیز برای شما بازگو کنیم.

متر

متر چیست؟

متر وسیله اندازه گیری و سنجش قابل حملی است که برای مشخص نمودن ابعاد اجسام و اشیاء  و نیز فاصله میان آن ها به کار می رود. علامت گذاری آن ها بر مبنای واحدهای متفاوت طول مانند اینچ، سانتیمتر و… می باشد. حداقل یک عدد از این وسیله مفید می بایست در هر جعبه ابزاری موجود باشد. در واقع متر وسیله ای بسیار پرکاربرد و مفید می باشد و معمولاً در هر خانه ای موجود می باشد. از لحاظ بصری شکل ظاهری این وسیله ممکن است بسیار ساده به نظر برسد ولی از لحاظ ساختاری و مراحل ساخت بسیار پیچیده بوده و نیاز به توجه و دقت بسیار بالایی دارد. این دقت بسیار بالا به دلیل این است که از این وسیله برای اندازه گیری و سنجش وسیله ها و اجسام دیگر استفاده می گردد. در واقع متر وسیله و ابزاری جهت اندازه گیری نمودن اشیاء و وسایل گوناگون و مختلف می باشد. متر ابزاری است که در صنایع مختلف و حتی در زندگی روزانه عادی نیز کاربرد دارد. در بازار انواع متفاوتی از آن که از جنس های متفاوتی ساخته شده اند، وجود دارد و هر کدام از آن ها بسته به نوع و جنس برای کاری مناسب می باشد. مترها در مقیاس ها و اندازه های سه، پنج، هفت، ده، پانزده، سی، پنجاه و حتی صد متری موجود می باشند. مترها در مقیاس و اندازه های سه و پنج متری جهت استفاده در کارهای خانگی و کوچک مفید و مناسب هستند. در صورتی که مترها با مقیاس و اندازه های ده متری و بالاتر از آن برای اندازه ها و فاصله های بزرگ تر مفید و مناسب می باشند. این وسیله در مقیاس و اندازه های سی، پنجاه و صد متری اکثراً از جنس پلاستیک و پارچه می باشد.

 

انواع متر

در مترهایی از جنس فلزی یک سر آهنربایی تعبیه گردیده است. لازم به ذکر است که این وسیله از یک واژه و کلمه فرانسوی نشأت گرفته شده است و به معنای یک نوار باریکی است که به صورت درجه بندی شده می باشد. نوار ذکر شده می تواند از هر جنسی مانند پارچه، فلز و… باشد. در واقع این وسیله به منظور اندازگیری نمودن عرض و طول وسایل و اشیاء مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله به وسیله شرکت های تولید کننده خود در ابعاد و انواع گوناگونی تولید می گردد و هر مدل از آن برای صنعت و کاربرد ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این مقاله معمول ترین و پرکاربرد ترین انواع آن معرفی خواهد شد.

آگاهی از نکته‌های پیش از بکارگیری متر

پیش از آن که از  این وسیله استفاده کنید باید نکاتی را مد نظر بگیرید. حال به این نکات پرداخته خواهد شد. در هنگام اندازه گیری مقیاس و اندازه درونی پروژه می بایست قسمت بیرونی سر فلزی این وسیله یا به اصطلاح هوک به لبه چسبانده شده و عدد مماس در جهت مقابل، مشاهده و خوانده شود و در هنگام اندازه گیری مقیاس و اندازه بیرونی پروژه می بایست قسمت داخلی از هوک را به قطعه چسبانده به صورتی که یک زاویه به شکل قائم ایجاد گردد و از جهت مقابل عدد خوانده شود.

معرفی انواع متر

از انواع این وسیله می توان به نوع پارچه ای، متر با روکش PVC، نوع فلزی، متر دارای باطری، متر از جنس فایبرگلاس، متر مهندسی، نوع تاشو، نوع خیاطی، گونیا متر، نوع تلسکوپی، نوع جیبی، نوع قد سنج، نوع چرخدار، متر از نوع لیزری و نوع چند کاره از آن اشاره نمود. هر کدام از این ابزار در ابعاد و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند و برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شده اند که در ادامه مطلب به تشریح هر یک پرداخته خواهد شد.

 •  متر با روکش PVC

از ویژگی‌های متر با روکش PVC یا متر روکش دار PVC، ضد ضربه بودن و لطیف و نرم بودن آن می باشد. این وسیله، گیره ای سفت و محکم جهت وصل شدن به لباس، یک قفلی جهت ایستایی و توقف حین اندازه گیری نمودن و بندی از جنس پارچه را دارا می باشد. مدل روکش دار PVC جهت اندازه گیری نمودن فاصله هایی با برد کوتاه می باشد که ایستا بودن این وسیله نیز در آن مهم است. بیشترین طرفداران این مدل متشکل از نصاب ها و نجاران و… می‌باشند.

متر روکش دار pvc

 •  متر از جنس فایبرگلاس

مدل فایبرگلاس این وسیله همان طور که از نامش مشخص است دارای بدنه ای از جنس فایبرگلاس می باشد و در مقابل رطوبت و ضربه بسیار بادوام و مقاوم است. این مدل از زمره مدل های جدید و مدرن بوده که جای خود را در بازار به خوبی پیدا کرده است. مدل فایبرگلاس تفاوت زیادی با نوع فلزی یا نوع  PVCندارد ولی نسبت به این دو نوع دارای انعطاف پذیری بیشتری می باشد. این مدل قابلیت اندازه گیری بسیار دقیق را برای مصرف کننده و کاربر دارد. از ویژگی های دیگر این مدل ضد سایش بودن آن می باشد. همچنین مدل فایبرگلاس در مقابل اشعه ماورای بنفش نارسانا می باشد. این مدل به دلیل دارا بودن پوششی از جنس پلاستیک قابل شست و شو می‌باشد.

 •  متر باطری دار

بدنه متر باطری دار از ABS ساخته شده است که در مقابل ضربه بسیار مقاوم می باشد. این مدل انعطاف پذیری خیلی زیادی دارد و تفاوت فاحش آن با سایر انواع این وسیله در وجود باطری می باشد که وظیفه جمع شدن به صورت خودکار این وسیله را دارد به این صورت که دکمه ای در آ تعبیه شده است که با فشردن آن این وسیله جمع خواهد شد.

 • متر مهندسی

محیط ها با ساختار کاری و نیازهای متفاوت موجب توسعه و گسترش انواع ماشین آلات و ابزارآلات گردیده است، به همین جهت شرکت های تولید کننده ابزارآلات، آن ها را در انواع و مدل های گوناگون و بر اساس نیاز و تقاضای مصرف کنندگان تولید می نمایند. این مدل، نوعی از این وسیله است که امروزه کاربرد فراوان داشته و متقاضیان بسیاری پیدا کرده است. در واقع این مدل با شمایل و ساختار متفاوت خود برای بکارگیری در کارها و امور کارگاهی و مهندسی به بازار ورود پیدا کرده است. البته شاید بتوان همه مترهای موجود را در زمره این مدل محسوب کرد ولی مدلی که به صورت رسمی دارای این نام می باشد همانطور که در بالا ذکر شد دارای شکل و ساختار متفاوتی از سایر انواع آن می باشد. این مدل دارای دو دسته ارگونومیک و دسته گردان می باشد که دسته ارگونومیک آن موجب سهولت و راحتی بکارگیری آن در شرایط و وضعیت های متفاوت می گردد و به وسیله دسته گردان آن که در کنار این وسیله تعبیه شده است جهت جمع نمودن آن استفاده می گردد. یکی از عوامل افزایش طول عمر این مدل ساختار بسیار ساده آن می باشد. از پر و پا قرص ترین مشتریان این مدل می توان از پیمانکاران نام برد.

 

متر مهندسی

 • متر تاشو

جنس مدل تاشو از این وسیله از فایبرگلاس یا چوب ساخته می شود. در زمان انجام کار این مدل به شکل بسته شده روی مکان یا قطعه مورد نظر قرار گرفته و مثل خط کش بکار گرفته می شود. در هنگام کار قطعات این مدل به اندازه و مقدار مورد نیاز باز شده و در پایان کار به شکل مفصل گونه یا به اصطلاح مفصلی روی همدیگر جمع می گردند. متداول ترین سایز این مدل، سایز دو متری از آن می باشد. لازم به ذکر است که کاربرد این مدل در مقایسه با گذشته محدودتر شده است.

 • متر خیاطی

این مدل معمولاً از جنس پلاستیک منعطف و نرمی است. در گذشته دو طرف این مدل به صورت یک طرف به اینچ و یک طرف به سانتیمتر مندرج می شد. اما اکنون دو طرف آن هم به سانتیمتر مندرج می گردد. در این مدل مقیاس ها به شکل سکه ای درج می گردند یعنی اگراین وسیله به صورت سکه چرخانده شود، مقیاس ها باز هم به نحو صحیحی نشان داده خواهند شد. طول این مدل 150 سانتیمتر است. سر فلزی این مدل برای ایستا بودن آن ساخته شده است.

 • گونیا متر

بکارگیری گونیا متر عمدتاً برای پیدا کردن زوایای متفاوت و همچنین کپی برداری از روی قطعه مورد نظر می باشد. از این مدل اکثراً در کارهایی نظیر نصب موزائیک، کاشی، سرامیک، کابینت و پارکت و در کل در دکوراسیون و طراحی داخلی استفاده می گردد.

 • متر تلسکوپی

از مدل تلسکوپی هم مانند سایر انواع آن می توان برای اندازه گیری کردن ابعاد عرض، طول و همچنین ارتفاع استفاده نمود. این مدل به صورت نلسکوپی جمع می شود و به آسانی حمل می گردد. در واقع مهمترین تمایز و تفاوت این مدل با سایر انواع آن در همین بعد است. رایج ترین نوع از این مدل دارای ابعادی به طول ده متر می باشد.

 • متر جیبی

مدل جیبی  از این وسیله از لحاظ  شکل و ظاهرش با سایر انواع این ابزار متفاوت است. این مدل دارای بدنه ای با قالب نیمه می باشد. این مدل فاقد فنر با خاصیت جمع کنندگی بوده و برگشت نوار در آن به دلیل حالت منحنی شکلش می باشد.

 • متر قد سنج

معمولاً از این مدل در مراکز درمانی، مراکز پزشکی و مطب ها استفاده می گردد. روش و شیوه استفاده و بکارگیری این مدل بسیار ساده بوده و از آن به جهت اندازه گیری قد افراد استفاده می نمایند. جهت استفاده از این مدل در ابتدای امر می بایست پایه آن بر روی زمین قرار گرفته و هوک تا رسیدن عدد صفر به نشان با رنگ قرمز کشیده شود. سپس برای ثبات می بایست این وسیله را به دیوار چسباند. حال با قرار گرفتن فرد در کنار دیوار و کشیدن بدنه این وسیله به بالای سر فرد، قد فرد اندازه گیری می گردد.

متر قد سنج

 • چرخ متر یا متر چرخدار

از این مدل جهت اندازه گیری فاصله های طولانی استفاده می گردد. در این مدل یک دسته به همراه یک چرخ بزرگ تعبیه شده است. گرفتن دسته آن باعث به حرکت درآمدن چرخ می شود. این مدل به صورت دو نوع دیجیتال و دستی در بازار وجود دارد. در هنگام استارت کار اندازه گیری می بایست ابتدای مکان مد نظر با نقطه صفر این وسیله مماس گردد. در مدل های جدید از این نوع تعداد دورهای چرخ به وسیله کانتر ثبت و مشخص می گردد اما در مدل های قدیمی آن لازم بود تا تعداد دورهای چرخ یادداشت گردد. کانترهای موجود در مدل های جدید نیز خود دارای دو نوع دیجیتالی و مکانیکی هستند که استفاده از مدل مکانیکی آن ارجح تر می باشد زیرا در این نوع تعویض باتری لازم نبوده و از لحاظ تعمیرات هم بسیار ساده تر بوده و دارای پیچیدگی به میزان کمتری می باشد. معمولاً تا مسافت ها و فاصله های ده کیلومتری را نیز می توان به وسیله این مدل اندازه گیری نمود. جهت ثابت ماندن چرخ و عدم مغایرت در زمان استراحت در بعضی از مدل های آن یک پایه به همراه چرخ به کار برده شده است. از این مدل عمدتاً در پروژه های نقشه برداری، ساختمان سازی، راهسازی، عمران و همچنین برای اندازه گیری طول و مسافت لوله یا کابل استفاده می شود.

 • متر لیزری

مدل لیزری وسیله و ابزاری است که از پرتو لیزر برای اندازه گیری فاصله و مسافت با یک دقت بسیار بالا استفاده می کند. در واقع این مدل ابزاری پیشرفته است که بر خلاف متر با روکش PVC، برای اندازه گیری نمودن با دقت بالای فاصله هایی با برد زیاد کاربرد دارد. به همین جهت از این مدل در پروژه ها و کارهای خیلی بزرگ استفاده می گردد. این مدل دارای انواع متفاوتی است که هر کدام از آن ها دارای کاربردها و مزیت های ویژه خویش هستند و جهت اندازه گیری نمودن فاصله های متفاوت با ویژگی های مختلف به کار برده می شوند. متر لیزری در مدل ها و انواع مدرن تر و پیشرفته تر خود می توانند به گوشی تلفن همراه وصل شوند و محاسبات با شرایط پیچیده را انجام دهند. این مدل همچنین برای افرادی که در کار خود مجبور به اندازه گیری نمودن های متعدد و پی در پی می باشند می تواند بهترین گزینه و انتخاب باشد زیرا به صورت معنا داری از زمان انجام کار به طور معمول می کاهند.

متر لیزری

 • متر چند کاره

جدیدترین نسل این وسیله، نوع چند کاره آن هستند که به شکل ترکیبی از همه مدل ها و انواع بیان شده تولید و ساخته شده‌اند.

مدل چند کاره از مدل نواری به صورت کاملاً انعطاف پذیر، از مدل لیزری که دارای صفحه نمایشگر دیجیتالی است و همچنین یک رول به صورت چرخان که این مورد از مدل چرخدار گرفته شده است، متشکل گردیده است. همه این موارد به منظور اندازه گیری بسیار دقیق قوس ها با ابعاد متفاوت، منحنی ها، پستی و بلندی ها و همه مواردی که اندازه گیریشان با با ابزاری مانند متر نواری دشوار و یا نا ممکن است، می باشد.

به دلیل اهمیت مترهای پارچه ای و فلزی در ادامه به صورت مفصل تری به تشریح این دو مدل پرداخته خواهد شد.

متر پارچه‌ای چیست و چه مزایایی دارد؟

جنس این متر از پارچه می باشد. این مدل بیشتر برای اندازه های سی، پنجاه و صد مناسب می باشند. این مدل به دلیل انعطاف بسیار بالا برای اندازه گیری اجسام  منعطف مناسب می‌باشد.

متر فلزی چیست؟

جنس بدنه مدل فلزی همانطور که از اسم آن مشخص است از فلز ساخته شده است. این مدل به ویژه از منظر کارکرد و کارایی با متر PVC تفاوت زیادی ندارد. این مدل به دلیل دارا بودن دوام و استحکام زیاد در میان کاربران بسیار پرطرفدار می باشد. این مدل جهت بکارگیری در محیط های نمناک و مرطوب مناسب نمی باشد زیرا در اثر ارتباط با رطوبت دچار زنگ زدگی می گردد.

مقایسه متر فلزی و متر پارچه‌ای (کاربرد، ساختار، عمر و دوام)

هر کدام از مترهای پارچه ای و فلزی بر اساس نوع و مدلی که دارا می باشند برای کار خاصی طراحی گردیده اند. متر پارچه ای به دلیل جنس بدنه اش نسبت به نوع فلزی این وسیله بسیار انعطاف پذیرتر می باشد. در نتیجه متر پارچه ای دارای ساختار منعطف تری نسبت به نوع فلزی آن می باشد. متر فلزی بر خلاف نوع پارچه ای در محیط های مرطوب و نمناک قابل کاربرد نمی باشد. از لحاظ استحکام و دوام متر فلزی نسبت به نوع پارچه ای دارای استحکام بیشتری می باشد. این مورد در محیط های مرطوب صدق نمی کند. از مترهای فلزی بیشتر برای مقیاس های کمتر از ده متر استفاده می کنند در صورتی که از متر پارچه‌ای برای مقیاس های بالاتر از ده متر مانند سی، پنجاه و صد متر استفاده می شود.

انواع مدل های متر پارچه‌ای و فلزی

هر کدام ازمدل متر پارچه‌ای و فلزی این وسیله خود دارای انواع مختلفی می باشند که در ذیل به آن ها اشاره خواهد شد.

متر فیسکو، متر فلزی روکش دار 10، متر فلزی روکش دار 7.5، متر فلزی روکش دار 5.5، متر فلزی روکش دار 5.5 درجه دو و متر فلزی روکش دار 3 از انواع مدل فلزی این وسیله می باشند. همچنین متر پارچه ای 50، متر پارچه ای 30، متر پارچه ای 20، متر پارچه ای 15 و متر پارچه ای 10 از انواع مدل پارچه ای این ابزار می باشند. در ادامه این مقاله به تشریح برخی از این مدل ها پرداخته خواهد شد.

 •  متر فیسکو

متر فیسکو که از انواع فلزی این وسیله می‌باشد توسط شرکت فیسکو تولید می شود. این مدل دارای جمع شوندگی به صورت خودکار می باشد. این مدل دارای طولی به اندازه 3 متر و عرضی به اندازه 15 میلی متر می باشد. در این مدل اندازه ها به صورت عدد و بر مبنای سانتیمتر در یک طرف آن مشخص شده اند. این مدل همچنین دارای گیره به همراه قفل می باشد. قفل آن باعث ثابت ماندن آن و جلوگیری از جمع شدن می شود. این متر 80 گرمی را می توان به وسیله گیره ای که در آن تعبیه شده است به کمربند متصل نمود.

 

متر فیسکو

 • متر فلزی روکش دار 10

مدل متر فلزی روکش دار 10 توسط بناها و معماران جهت کارهای ساخت و ساز و به اصطلاح ساختمانی استفاده می گردد. این متر روکش دار به لحاظ مقاومت بسیار بالایی که دارد در مقابل ضربه خوردگی به سادگی نمی شکند. از مزایای این مدل شاسی آن می باشد که در بدنه آن تعبیه شده و جهت آزاد نمودن حرکت این وسیله مورد استفاده قرار می گیرد. کارکرد این شاسی به گونه ای است که هنگام خارج کردن این وسیله، آزاد و هنگام برگشتن آن قفل می گردد. وجود این شاسی از این جهت بسیار مهم است که در اندازه گیری فاصله های طولانی باعث می شود این وسیله در حالت ثابت باقی بماند. بدنه این مدل با یک روکش از جنس پلاستیک و به رنگ مشکی پوشیده شده است و به همین دلیل مقاومت و استحکام بدنه این مدل بالا رفته و بخاطر همین به آن متر روکش دار می گویند. مدل فلزی روکش دار 10 که تیغه ای با ضخامت استاندارد و عرض تقریباً 2.5 سانتیمتری دارد، اندازه های آن به صورت اینچ و سانتیمتر درج گردیده است. این مدل دارای یک تیغه یا گیره فلزی در قسمت پشت خود می باشد، که عمل نصب این ابزار را بر لباس را انجام داده و از گم شدن این وسیله در مواقعی که نیازی به آن نیست جلوگیری می کند. همچنین در قسمت انتهایی مدل فلزی روکش دار 10، یک بند از جنس پارچه قرار دارد که برای نگهداری آن به وسیله دست خیلی ضروری و مناسب می‌باشد.

در نهایت با توجه به مواردی که ذکر شد به شما توصیه می گردد، در صورتی که قصد خرید این ابزار بسیار مفید را دارید ابتدا نوع و کارکرد مورد نیاز خود را مشخص نموده و بر اساس آن متر متناسب با خواسته خود را از بازار تهیه و خریداری نمایید زیرا همان طور که قبلاً گفته شد مترها در بازار در انواع و مدل های متفاوتی موجود هستند و هرکدام متناسب با جنس و اندازه خود ویژه کار بخصوصی می باشند.

 

متر روکش دار 10

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه