قفل‌ها همیشه در زندگی شخصی هر فرد نقش مهمی داشته‌اند . ما انسان ها برای برقرار سازی امنیت درب منزل و یا خودرو، صندوق و قفسه ها از قفل استفاده می‌کنیم. خوشبختانه امروزه قفل‌های متنوعی با کاربردهای مختلف در بازار موجود هستند که می توان متناسب با نیازمان قفل مختص به کارمان را تهیه نماییم. قفل ۴ لول زبانه ای یکی از انواع قفل پیچیده است که از امنیت بالایی برخوردار است. در ادامه سعی داریم انواع قفل را همراه با توضیحات لازم شرح دهیم و شما را با جزییات هر قفل آشنا سازیم پس چنانچه علاقه به دانستن انواع قفل دارید همراه ما باشید.

انواع قفل

قفل فولادی استوانه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

قفل استوانه ای یکی از انواع پرفروش و پرکاربرد قفل ها است. قفل فولادی استوانه ای همانطور که از اسمش پیدا است از جنس فولاد بوده و به همین دلیل در برابر حرارت و ضربه بسیار مقاوم می باشد. این نوع قفل به شکل استوانه و از جنس فولاد است. امنیت این نوع قفل به دلیل فرم بدنه اش بالا بوده و مقاومت بیشتری را در برابر ابزارهای تخریب کننده قفل ها نشان می دهد. معمولا طراحی قفل فولادی استوانه ای به این شکل است که میله آن از دو قسمت ساخته شده تا چنانچه قسمت انتهایی قفل جدا شد قسمت دیگر در برابر باز شدن مقاومت نماید. میله قفل فولادی استوانه ای در گوشواره درب مخفی شده و این خود یکی از برتری های آن محسوب می شود .

قفل فولادی

قفل حیاطی چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه با توجه به گرانی ها و نامطلوب بودن شرایط اقتصادی انسان های بیش از پیش باید قدر داشته های خود را بدانند و مراقبت و نگهداری از سرمایه فردی یکی از ملزومات واجب می باشد. بنابراین بالا بردن امنیت درب های منزل یکی از اقدامات واجب برای حفظ ایمنی ساختمان ها است. حال می خواهیم بگوییم قفل حیاطی چیست؟ این نوع قفل ها در انواع مختلف در بازار یافت می شود که هر کدام کیفیت های گوناگون دارد. هر فرد متناسب با نیاز خود یکی از انواع قفل های حیاطی را انتخاب می کند.

قفل حیاطی خود به قفل های مکانیکی و برقی تقسیم می شوند. قفل های مکانیکی به دلیل استحکام بالا  بیشتر در گذشته رایج بوده و مورد توجه افراد قرار می گرفت. البته اکنون شکل پیشرفته تری از قفل های مکانیکی در بازار دیده می شود که در هر صورت ساختارش مکانیکی است. اگر بخواهیم در مورد ساختار قفل مکانیکی صحبت کنید باید بدانید که این قفل یک جز ثابت داشته که همان بدنه آن است و قسمت دیگر آن توپی قفل است که قسمت داخلی آن را تشکیل می دهد. توپی قفل ممکن است به شکل گلابی، استوانه ای و یا دایره ای باشد. روی بدنه و توپی سوراخ هایی تعبیه شده است به این صورت که هر سوراخ روی توپی قفل مکانیکی دقیقا موازی سوراخ ایجاد شده روی بدنه قرار می گیرد.

همچنین اگر بدنه قفل مکانیکی حیاطی را بررسی کنید سوراخ هایی را خواهید دید که قسمت انتهایی اش بسته است. یک فنر در انتهای سوراخ ها قرار گرفته شده که روی فنر ساچمه ای به شکل استوانه ای تعبیه شده است.

همچنین ساچمه هایی به شکل کله قند روی سوراخ های توپی قفل مکانیکی حیاطی قرار گرفته که طول های گوناگونی دارد. هر چقدر ساچمه های روی توپی بلندتر باشد کلید به همان میزان فرو می رود. در حقیقت ساچمه های روی توپی نقش مکمل فرورفتگی کلید را دارند.

قفل سیلندر (مغزی درب ) چیست؟

مغزی در واقع به قسمتی از قفل گویند که کلید برای باز شدن وارد آن می شود. برای باز شدن درب کلید مختص به قفل باید دقیقا برای آن مغزی ساخته شده باشد زیرا هر مغزی درب شیارهایی روی خود داشته که کلید باید دقیقا آن شیارها را داشته باشد در غیر این صورت امکان باز کردن درب توسط کلید وجود نخواهد داشت. چنانچه بین شیارهای مغزی درب و کلید ساخته شده تفاوتی وجود داشته باشد هر چقدر هم این تفاوت جزئی باشد امکان ندارد کلید بتواند درب قفل شده را باز کند حتی ممکن است کلید وارد مغزی درب شود اما به هیچ وجه نمی تواند در را باز و یا قفل نماید.

پس می توان گفت یکی از مسائل مهم و قابل توجه کیفیت مغزی درب می باشد. مغزی قفل ها باید آنقدر با کیفیت باشند که سارقان نتوانند به راحتی آن را بشکنند برخی از سیلندر ها در بازار موجود هستند که به کمک یک سنجاق معمولی می توان پین های داخل آن را دستکاری نمود و قفل به راحتی باز می شود. اما چنانچه سیلندر با کیفیت مرغوب تهیه کنید می توانید اطمینان داشته باشید که با سیم و یا سنجاق نمی توان قفل را باز نمود.

سیلندر قفل ها انواع مختلفی دارند که می توان به سیلندرهای معمولی، کامپیوتری،چارسو،آپارتمانی، ناودانی و دو شیار اشاره کرد.

اگر سیلندر جنسش مرغوب باشد معمولا از چدن و یا فولاد ساخته شده است که انواع آن را با مارک های متنوع در بازار می توان تهیه نمود

برای اینکه بهتر با ساختار سیلندر آشنا شوید باید بدانید که هر سیلندر از بدنه، توپی فنر، ساچمه و زبانه ساخته شده است.

ساچمه درون توپی قرار گرفته و توپی در واقع بخشی از سیلندر است که ما کلید را برای باز کردن قفل وارد آن می کنیم. فنر سیلندر در پشت ساچمه بین توپی و بدنه تعبیه شده است.

کلیدها با توجه به طول و پهنای ساچمه های درون سیلندر ساخته می شوند . چنانچه به درستی کلید ساخته شده باشد می تواند با چرخاندن توپی زبانه را به حرکت درآورد حال این خود شخص است که تصمیم میگیرد زبانه را به کدام سمت به حرکت درآورد ( درب را باز و یا قفل نماید. بنابراین اگر بخواهیم تعریفی مختصر از سیلندر داشته باشیم می توانیم این گونه بیان کنیم. به قسمتی از قفل که کلید برای باز و یا بسته شدن درون آن قرار می گیرد مغزی درب و یا سیلندر گفته می شود.

قفل سیلندر

چه نکاتی در قیمت سیلندر (مغزی درب ) تاثیر گذار است ؟

مطمئناً سیلندر یا همان مغزی درب مختلفی برای قفل ها در بازار عرضه شده که شخص متناسب با بودجه و نیاز خود یکی را انتخاب می کند . هر سیلندر متناسب با ویژگی های خود می تواند قیمت های متنوعی هم داشته باشد. سیلندرها انواع مختلفی همچون سیلندر هوشمند و سیلندر آپارتمانی دارند که هر کدام در سایزهای مختلف در بازار موجود می باشد.

سیلندرهای آپارتمانی بر روی دربهای ورودی و یا درب های سرویس بهداشتی ساختمان ها نصب می شود. که این نوع سیلندر نیز متناسب با نوع قفل و کاربردش قیمت های مختلفی ممکن است داشته باشد. سیلندر درب چوبی نوعی از سیلندر قفل ها است که برای حفظ ایمنی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که این نوع سیلندر می تواند ضد سرقت و یا ساده باشد. نوع ضد سرقت آن به نسبت امنیت بیشتری را فراهم می آورد. اما سیلندرهای هوشمند چگونه عمل می کنند؟ این نوع از مغزی قفل ها دیگر نیازی به کلید ندارند و اثر انگشت، کارت و یا رمز جایگزین کلید برای باز شدن درب شده اند. سیلندرهای هوشمند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و برای نصب نیازی به برش و یا کابل کشی ندارند. و این خود یکی از مزایای مغزی درب هوشمند محسوب می شود.

قفل آویز چیست و برای چه مواردی کاربرد دارد ؟

قفل آویز یکی دیگر از انواع قفل ها است که با داشتن حلقه ای قابل حمل می تواند به وسیله ی کلید باز و یا بسته شود. قفل های آویز در واقع از یک حلقه ی فلزی متصل به یک محفظه ساخته شده اند. این نوع قفل ها از زمان های بسیار قدیم موجود بودند و هم اکنون نیز مورد استفاده افراد  قرار می گیرند. قفل های آویز در سایز های بزرگ و کوچک به بازار عرضه می شوند. قفل کوچک معمولا ضخامت حلقه اش 2 الی 3 میلیمتر و قفل بزرگ ضخامت حلقه اش 8 میلی متر می باشد. دهانه قفل های کوچک 1 سانتی متر و دهانه قفل های بزرگ 10 سانتی متر می باشد. قفل آویز سایزهای ۷۵ ۶۳ ۵۰ در بازار به فروش می رسد. قفل آویز پایه بلند به صورت پایه بلند ساخته شده و فنر های استیل دارد.

قفل آویز برای ایجاد ایمنی مکان های مختلف بر روی درب آویزان شده و پس از باز کردن می توان آن را از درب جدا نمود. اگر بخواهیم جزئی تر به اجزای آن بپردازیم. این نوع قفل از یک بدنه، بازو، پایه، کلید و شیار کلید تشکیل شده است. بدنه قفل معمولا از جنس فلز بوده که دستگاه قفل در داخل آن تعبیه شده است. بازو همان میله ی نیم دایره شکل است که یک طرفش به بدنه و طرف دیگر آن آزاد بوده که برای قفل کردن می تواند وارد بدنه قرار گیرد. شیار کلید همان سوراخی است که کلید برای باز کردن قفل در داخل آن قرار می گیرد.

قفل آویز

قفل کتابی چیست؟

قفل کتابی یکی از انواع قفل های قدیمی و پرکاربرد بوده که همچنان در بین مردم محبوبیت خود را حفظ نموده است. این نوع قفل را بر روی انواع درب مغازه و یا ساختمان های مسکونی دیده اید. خود قفل کتابی با انواع و قیمت مختلف در بازار عرضه شده است. قفل های آویز که پیش از قفل های کتابی رایج بوده اند امنیت کمتری داشته اند .ساختار این نوع قفل به شکل مکعب مستطیل است و سیلندر میله ای که در درون آن تعبیه شده قابلیت باز و بسته کردن قفل را دارد. معمولا بدنه ای از جنس برنج و یا فولاد داشته و به کمک کلید، رمز و یا برق باز و بسته می شود.

قفل کتابی انواع مختلفی دارند مثلا می توانید قفل کتابی روکش دار را انتخاب کنید که خیالتان از بابت ضد اسیدی بودن آن راحت شود. کلید های این نوع قفل می تواند ساده و یا کامپیوتر باشد. اگر دقت کرده باشید مغازه داران برای حفظ ایمنی از قفل های کتابی پایین کرکره استفاده می کنند. انواع دیگر آن مانند قفل کتابی تمام فولادی، قفل کتابی برنجی روکشدار، قفل کتابی بدنه استیل و…. را نام برد.

قفل هایی در بازار یافت می شود که با ساچمه های رمزنگاری شده مدرن ترین قفل های کتابی محسوب می شوند.

قفل کتابی

قفل کمدی چیست؟

با پیشرفته شدن علم و گسترش تکنولوژی قفل کمدی وارد بازار قفل سازان شد. این قفل ها دیگر نیازی به کلید ندارند کافی است رمز عبور را وارد نمایید یا با داشتن کارتی مخصوص به راحتی قفل را باز کنید. در واقع نوعی از قفل دیجیتالی رونمایی شد. امروز نوعی قفل وجود داشته که با فرکانس رادیویی باز می شود یعنی شخص با داشتن یک مچ بند می تواند به درب کمد نزدیک شود و پس از شناسایی درب را باز نماید.

مزایای استفاده از قفل کمدی را در ادامه بیان خواهیم نمود.

این نوع قفل از امنیت بالایی برخوردار بوده و همین از اصلی ترین مزایای آن محسوب می شود. علاوه بر کاربرد جالبش ظاهر زیبا و جذابی نیز دارد که مورد توجه افراد قرار میگیرد. برخلاف هوشمند بود این نوع قفل ها نصب پیچیده ای نداشته و هر کسی می تواند آن را نصب کند. قفل کمدی سیستمی برای هشدار تمام شدن انرژی دارد که در صورت اتمام شارژ باطری فعال می گردد. این نوع قفل ها در استخر، هتل و یا باشگاه ها کاربرد زیادی دارد. هر کدام از قفل ها یک دستبند مچی و یا کارت مخصوص به خود را دارا است.

قفل کمدی

تفاوت قفل آویز با قفل کتابی در چیست ؟

پیش تر در مورد قفل کتابی و قفل آویز صحبت کرده ایم قفل آویز قبل از قفل کتابی وجود داشته و ساختاری ساده تر دارد. تفاوت این دو نوع قفل در طراحی و ساختار و همچنین قیمت موجود در بازار است. قفل کتابی به دلیل بالا بودن امنیتش قیمت بیشتری داشته و کارایی بالاتری نیز دارد. بنابراین هر فرد متناسب با بودجه و خواسته اش یکی از این دو نوع را می تواند انتخاب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه