زنجیر چیست و انواع آن کدامند؟

زنجیر به تعدادی از حلقه هایی که معمولا از جنس فلز هستند گفته می شود که به یکدیگر وصل شده اند. این وسیله جایگزین مناسبی برای طناب است و با توجه به شکل پذیری بالا و همچنین مقاومت بسیار در برابر حرارت و سایش مورد توجه قرار گرفته است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد انواع زنجیر و کاربردها و ویژگی های هر کدام بیشتر بدانید.

از این وسیله از یک طرف برای کشیدن یا بلند کردن اشیا و اجسام استفاده می شود، از طرف دیگر می توان از آن به عنوان قفل استفاده کرده و از سرقت ممانعت کرد. همچنین از آنها می توان برای منتقل کردن قدرت ماشین آلات استفاده کرد، مانند زنجیر دوچرخه. زنجیر ها انواع بسیاری دارند که در ادامه به توضیح انواع آن شامل زنجیر پلاستیکی، فولادی، لوستر، فرمان، حلقه دار و جوشی خواهیم پرداخت.

زنجیر پلاستیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از زنجیر پلاستیکی که جنس آن از پلاستیک است مزیت های بسیاری دارد. بسیاری از مواقع نوعی که از جنس آهن است جهت استفاده بسیار سنگین است و جا به جایی آن کار دشواری است. همچنین تهیه نوع آهنی یا جنس های دیگر ممکن است هزینه بسیاری داشته باشد.

زنجیر پلاستیکی قیمت بسیار مناسبی دارد و حمل و جا به جایی آن راحت تر است. رنگ های متنوع این جنس باعث شده در مکان های مختلف بتوان از آن استفاده کرد و از زیبایی آن لذت برد. از کاربرد های این نوع این است که از آن می توان برای هدایت افراد و وسایل نقلیه استفاده کرد. همچنین زمانی که ورود افراد به مکانی ممنوع باشد با استفاده از این نوع می توان آن را نشان داد.

Chain

 

برای مثال هنگام درست کردن جاده یا گوشه هایی از پارک باید محدوده ای را برای جلوگیری از آسیب به مردم مشخص کرد. استفاده از انواع با رنگ های یکنواخت ممکن است باعث عدم توجه شود و یا تهیه آن هزینه زیادی داشته باشد. با استفاده از نوع پلاستیکی می توان از تنوع رنگ های آن برای جلب توجه بیشتر افراد استفاده کرد.

بنابراین زنجیری که از جنس پلاستیک است را می توان در متراژ های خیلی بالا به دلیل حمل راحت استفاده کرد و از جمله وسایلی است که در پروژه های عمرانی، شهرداری، آتش نشانی و دیگر ارگان ها که برای نشانه گذاری به وسیله ای سبک نیاز دارد کاربرد فراوانی دارد.

زنجیر فولادی چیست و انواع آن کدامند؟

(لوستری، فرمان، حلقه دار و جوشی)؟

زنجیر فولادی مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد، از این رو در صنایع و کارگاه ها از آن استفاده می شود. قدرت بالای این جنس در بالا کشیدن اجسام باعث شده تا از آن در جرثقیل های دستی و برقی استفاده شود. این نوع را می توان در ابعاد مختلف ساخت و بکار برد.

از جمله معایب جنس فولادی وزن بالای آن است. جنس فولاد نیز به گونه ای است که در طبیعت و در معرض رطوبت قرار گرفتن، باعث زنگ زدگی آن می شود و از کیفیت آن کاسته می شود. با آبکاری کردن فولاد می توان این عامل را از بین برد و از زنگ زدگی آن جلوگیری کرد.

زنجیر فولادی

 

عواملی مانند آبکاری فلزات بر قیمت آن تاثیر می گذارد و اگر آبکاری سطحی بر روی آن انجام شده باشد باعث افزایش قیمت آن می شود. زنجیر فولادی به گونه ای است که می توان آن را به صورت کیلویی نیز تهیه و خریداری کرد. انواع مختلف آن شامل زنجیر ماشین ها و لوستر ها و نوع حلقه دار( جوشی) می باشد.

برای مثال زنجیر فرمان برای محافظت از وسایل مختلف از جمله خودرو، دوچرخه، موتور سیکلت، نرده ها، جعبه ابزار، گاراژ و غیره بکار می رود. نوع فولادی ضد برش این محصول باعث افزایش ایمنی شده و ضد زنگ و ضد خوردگی بودن آن باعث می شود که با خیالی آسوده در محیط های باز و طبیعت نیز از آن استفاده شود.

دانه های متصل شده این نوع ضد برش به شکل مستطیل هستند و همین امر باعث مقاومت آن در برابر چکش، برش و همچنین سایش می شود. در بعضی از انواع آن برای محافظت از فولاد، پارچه ای استفاده می شود که طول عمر آن را افزایش می دهد.

 

زنجیر لوستری چیست به همراه کاربرد و نکات مهم؟

برای متصل کردن لوستر به سقف از زنجیر لوستری استفاده می شود و برای ایمنی بیشتر جنس زنجیری که استفاده می شود باید خوب و نوع آن نیز محکم باشد. زنجیری که برای لوستر استفاده می شود دارای دو نوع است. هر دو نوع این محصول شامل رنگ سفید و طلایی می باشند و از آنجا که لوستر از وسایل تزیینی است می توان بنا به سلیقه، رنگ دلخواه خود را انتخاب کرد.

 نوع اول آن جوشی است که این نوع به دلیل وصل بودن حلقه ها به یکدیگر مقاومت بسیار بالایی دارد، بنابراین تحمل وزن بسیار سنگین را دارد. در مکان هایی مانند مساجد یا سالن های بزرگ که در آنها لوستر های سنگین آویزان می شود، از این نوع که مقاومت بالایی دارد استفاده می شود.

زنجیر لوستر

نوع دوم، نوع درزدار (غیر جوشی) است. این نوع مقاومت کمتری نسبت به زنجیر لوستر جوشی دارد، به این دلیل که حلقه های آن به یکدیگر متصل نیستند و کاربرد آن بیشتر برای مکان هایی است که نیاز است در مواقعی طول لوستر بلند یا کوتاه شود و یا در مواقعی که لازم باشد، به آسانی بتوان آن را با انبر دست باز کرد.

زنجیر فولادی چیست؟

زنجیر های فولادی با گرید های مختلف و در طول و ابعاد مختلف وجود دارند. اما برای بلند کردن بار به زنجیر فولادی با گرید بالای 80 نیاز است. در واقع می توان گفت پر کاربرد ترین انواع آن، انواعی هستند که با فولاد آب دیده که مقاومت بسیار بالایی دارد ساخته می شوند و از آنها در کار های لیفتینگ و باربرداری بیشتر استفاده می شود.

عواملی وجود دارد که بر قیمت زنجیر فولادی تاثیر می گذارد، این عوامل عبارتند از: قطر و سایز، برند محصول، نوع گرید های آن، آبکاری سطحی و غیره.

گالوانیزه کردن فرایندی است که از طریق آن لایه ای از جنس روی، بر روی سطحی که قرار است گالوانیزه شود قرار می گیرد. این روشی است که باعث می شود فلزات در برابر عوامل محیطی مقاومت بیشتری داشته باشند. برای گالوانیزه کردن یا همان آبکاری که در زنجیر های فولادی استفاده می شود دو روش وجود دارد که در یک روش فولاد را داخل مواد مذاب می کنند و در روش دیگر که گالوانیزه سرد است رنگ آن به شکل نقره ای خواهد شد.

هرچه میزان کربن در ساختار فولاد بیشتر باشد، آن نوع فولاد شکننده تر و در معرض آسیب بیشتر است. بنابراین از انواع زنجیر های فولادی که کربن در آن ها بسیار است در عملیات های سنگین استفاده نمی شود. انواع زنجیر های فولادی شامل نوع فولادی گرید 80 ، الواتور، لنگر و انواع دیگر که شامل گرید های مختلف هستند.

زنجیر فولادی برای لیفتینگ

 

زنجیر فولادی الواتور

این نوع در دسته زنجیر های صنعتی است که برای ساخت آن ها از میلگرد استفاده می شود.  برای افزایش مقاومت آن ها از فسفر، کروم و غیره استفاده می شود. بر روی این زنجیر ها علامت هایی وجود دارد که هر کدام معنای خاصی دارند. علامت L به معنای فولاد نرم، علامت P فولاد آب دیده، علامت های T-8-80-A-800-PWB-CM-HA800 این علامت ها به معنای فولاد آب دیده ای است که مقاومت بالایی دارد و علامت VOR 10-100 بهترین نوع است و به معنای فولاد آب دیده با استحکام و مقاومت بسیار بالاتر می باشد.

زنجیر فولادی لنگر

این نوع نیز گرید های مختلفی دارد که گرید U3 مقاومت بالاتری دارد. نوع لنگری نیز شامل دو نوع پله ای و بدون پله است. نوع پله ای آن در صنایع کشتیرانی و برای مهار تور قفس ماهی در دریا ها استفاده می شود. گرید های این نوع زنجیر فولادی شامل گرید U1، U2، U3 است.

اسلینگ زنجیر فولادی

این نوع از شاخه های فولادی تولید می شود و یکی از مهمترین ابزارها برای جا به جایی، اسلینگ بار، لیفتینگ و غیره است. مقاومت و استحکام بالای آن باعث استفاده بسیار آن در صنایع مختلف شده است.

زنجیر چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت یک زنجیر، یک استوانه چرخشی مفتول را باز می کند و آن را از طریق یک حلقه هدایت فولادی (زنجیر حلقه دار) به یک جعبه کشش فولادی می کشد. گریس داخل جعبه سیم را روان کرده و عبور آن را از قالب راحت می کند. قطر قالب کمتر از سیم است و همانطور که استوانه چرخشی آن را می کشد باریک، سخت تر و محکم تر می شود.

در مرحله ی بعد ابزارهای الکتریکی از هر طرف حرکت می کنند. این ابزار های الکتریکی نوعی ماشین شکل دهنده هستند. ابزاری که دم گیره (jaw) نامیده می شود سیم را به جلو می راند. در حالی که jaw دیگری به سیم فشار می آورد و آن را به دور یک پایه فولادی خم می کند، سیم به شکل C در می آید. یکی دیگر از ابزارهای شکل دهنده C را می بندد و یکی را مانند زنجیره کامل می کند. این فرایند، فرایند ساخت زنجیر می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه