کیسه زباله

کیسه زباله (نایلون زباله) چیست: کاربرد، سایز و نحوه تشخیص نوع مرغوب

کیسه زباله کیسه یکبار مصرف است که برای داشتن مواد زائد جامد استفاده می شود. این کیسه ها برای انداختن درون ظروف زباله مفید هستند تا از پوشانده شدن داخل مخزن از مواد زائد جلوگیری کنند. این روزها بیشتر کیف ها از پلاستیک ساخته شده اند و به طور معمول رنگ آن ها سیاه است.

کیسه های پلاستیکی یک روش مناسب و بهداشتی برای دست زدن به زباله ها است و بسیار استفاده می شود. کیسه زباله های پلاستیکی سبک هستند و مخصوصا برای زباله های نامرتب یا مرطوب بسیار مفید هستند. از کیسه های پلاستیکی اغلب برای آستر بستر یا سطل زباله استفاده می شود. این امر به منظور جلوگیری از تماس کانتینر با زباله و بهداشتی بودن کانتینر است. بعد از اینکه کیسه درون ظرف پر از بستر شد، می توان کیسه را از لبه های آن بیرون کشید، بسته و با حداقل تماس با مواد زائد گره زد.

کیسه های پلاستیکی را می توان با محتوای آن ها در امکانات مناسب برای تبدیل اتلاف به انرژی سوزاند. آن ها در دفن زباله های بهداشتی پایدار هستند. برخی از آن ها در شرایط مشخص تخریب پذیر هستند.

کیسه-زباله

انواع کیسه زباله

کیسه زباله در بسیاری از فروشگاه ها در بسته بندی یا رول های چند ده کیسه ای به تعداد مختلف خریداری می شوند. گره های سیم پیچ گاهی اوقات برای بسته شدن کیسه یک بار پر می شود. این محصول در ضخامت و سایز مختلفی برای مصارف مختلف تولید می شود. کیسه های ضخیم تر برای کاربردهای سنگین مانند ضایعات ساختمانی یا برای مقاومت در برابر متراکم شدن در طی فرآیندهای بازیافت استفاده می شوند

معمولا پلاستیک مورد استفاده برای ساخت کیسه های سطل LDPE نسبتا نرم و انعطاف پذیر (پلی اتیلن با چگالی کم) یا برای استحکام، LLDPE (پلی اتیلن خطی با چگالی کم) یا HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) است که گاهی اوقات استفاده می شود.

برخی از کیسه های پلاستیکی در محیط زیست تخریب پذیر هستند. کیسه های پلاستیکی قابل تجزیه زیست اکسو همان استحکام پلاستیک معمولی و هزینه بسیار کمی دارند. اگر وارد محیط باز شوند، سپس تخریب زیستی می کنند؛ اما اگر در طول عمر مفید جمع آوری شوند، می توانند بازیافت شوند. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که در عمق محل دفن زباله تخریب نشده و متان تولید نمی کنند.

کیسه-زباله-مشکی

کیسه زباله مشکی چه مصارفی دارد؟

به طور کلی کیسه زباله مشکی برای زباله های غیر قابل تجزیه بیولوژیکی، غیر عفونی مانند قوطی های پلاستیکی، پلی استایرن، مواد بسته بندی و غیره است.

آن ها راه حل همیشه دوستانه برای دفع زباله مناسب زباله های خانگی روزانه مانند ضایعات غذا یا خاک هستند. اما آن ها فقط برای افراد خانه دار، خدمتکار یا سرایدار مفید نیستند، بلکه برای استفاده در صنایع و تجاری برای حمل آوار و حفظ محیطی تمیز در اطراف نیز به همان اندازه مهم هستند.

با قرار دادن کیسه زباله در سطل هنگامی که کیسه پر از بستر می شود، می توان با کشیدن آن از بالا و از طریق لبه های آن، آن را بست و با یک رشته آن را گره زد تا از تماس با مواد زائد جلوگیری کند و بوی آن به حداقل برسد.

جدا از بسته بندی زباله، کیسه زباله سیاه برای نگه داشتن برگ های خشک شده از حیاط نیز مفید است. در خارج، این کیسه های سطل آشغال می توانند کاغذهای خرد شده از مطب، مواد زائد پزشکی از بیمارستان ها و ظروف پلی استایرن را از رستوران های فست فود در خود جای دهند.

کیسه-زباله-مشکی-2

چگونه کیسه زباله مرغوب را تشخیص دهیم؟

علاوه بر یافتن اندازه مناسب متناسب با سطل آشغال، توجه به انعطاف پذیری، ضخامت، کراوات و کنترل بو نیز هنگام خرید کیسه زباله بسیار مهم است.

مواد

کیسه های زباله تقریبا همیشه از پلی اتیلن ساخته می شوند، نوعی پلاستیک که به دلیل مقاومت در برابر پارگی شناخته می شود. اگرچه در بیشتر کیسه های زباله از پلی اتیلن استفاده می شود؛ اما همه پلی اتیلن برابر نیستند. پلی اتیلن با چگالی کم از کیفیت انعطاف پذیری بهتری برخوردار است و بنابراین در مقاومت در برابر پاره شدن بهتر عمل می کند، در حالی که پلی اتیلن با چگالی بالا سفت و سخت تر است و در برابر سوراخ شدن مقاومت بیشتری دارد.

حجم / ظرفیت

مهم است که کیسه زباله را اندازه مناسب سطل انتخاب کنید. سطل آشغال آشپزخانه استاندارد از کیسه های زباله 13 گالنی استفاده می کند. سطل های زباله اتاق خواب و اداری به طور معمول 7 تا 10 گالن هستند؛ در حالی که سطل های زباله کوچک حمام حدود 4 گالن هستند. اندازه کیسه های زباله بزرگ مشکی که در سطل های بیرونی استفاده می شوند از 20 تا 30 گالن اندازه دارند.

ضخامت

ضخامت یک کیسه زباله بر حسب میل اندازه گیری می شود، این نباید با میلی متر اشتباه گرفته شود. یک میل معادل یک هزارم اینچ است. هرچه کیسه زباله ضخیم تر باشد، کمتر در معرض پارگی و سوراخ شدن قرار می گیرد.

انعطاف پذیری

کیسه های زباله دارای کشش باعث می شوند که پلاستیک منبسط شود تا زباله های بیشتری را بدون پارگی در خود جای دهد. کیسه هایی که انعطاف پذیر هستند، باعث می شوند تا بار به سمت پایین کیسه پایین بیاید و از سرریز شدن زباله جلوگیری می کند. انعطاف همچنین کیسه را قادر می سازد تا در اطراف اشیا نوک تیز که ممکن است پلاستیک را برش دهند، مطابقت داشته باشد.

کراوات کیسه

این کراوات راحتی را به وجود می آورد که باعث می شود سطل زباله پوشیده شود یا سطل زباله راحت تر شود و کمتر در معرض نشت قرار گیرد. برخی از کیسه های زباله دارای کراواتی هستند که انعطاف پذیر هستند و به آنها امکان می دهد تا راحت تر در اطراف لبه زباله چنگ بزنند. وقتی سطل زباله پر شد، کراوات دهانه کیسه را محکم محکم می کند و از ریختن زباله از قسمت بالای آن در هنگام حمل و نقل جلوگیری می کند. کیسه ای با کیفیت همچنین دارای بندهایی است که هنگام حمل بارهای سنگین شکسته نمی شود.

کنترل بو

بسیاری از کیسه های زباله از درمان هایی استفاده می کنند که به از بین بردن بو کمک می کند یا رایحه های تازه ای را ایجاد می کند که بوها را پوشانده است. اسطوخودوس، مرکبات و وانیل رایحه رایج کیسه های زباله هستند. برخی از کیسه ها دارای درمان های شیمیایی هستند که مولکول های هوا را که باعث بو می شوند از بین می برد.

انواع-کیسه-زباله

انواع سایز کیسه زباله

ابعاد کیف ها می تواند کوچک، متوسط​​، بزرگ و فوق العاده بزرگ؛ از جمله 4، 8، 13، 25، 33، 42، 45، 55، 60، 90، 120، 180، 240 لیتر.

  • کیسه های ساخته شده از پلی اتیلن با فشار کم معمولا برای جمع آوری و دفع زباله های خانگی در خانه، اداره و سایر مراکز استفاده می شوند. اغلب از آن ها برای بسته بندی وسایل کوچک استفاده می شود. به طور معمول، چنین بسته هایی ظرفیت 20، 30، 60  و 120 لیتر دارند.
  • کیسه های ساخته شده از پلی اتیلن برای ذخیره سازی و حمل و نقل مواد جامد و خشک، مواد بسته بندی، کودها و خاک تولید می شوند. از این نوع کیسه های زباله برای از بین بردن بقایای جزئی ساخت و ساز نیز استفاده می شود. اندازه بسته ممکن است با پارامترهای 15 × 20 سانتی متر کوچک و بزرگ – 150х220 سانتی متر باشد.
  • کیسه های PP برای حمل و نقل بقایای ساخت و ساز عمده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه