نردبان چیست؟

نردبان ابزاری کاربردی است که وجود آن در یک خانه یا محل کار، امری الزامی می‌باشد. با استفاده از نردبان می‌توان کارهایی که در ارتفاعات انجام می‌شوند را به راحتی انجام داد. از نردبان‌‌ها در کارهایی همچون تمیز کردن پنجره، دیوار و کارهای مختلف دیگر، استفاده می‌شود. جنس آن‌ها باهم متفاوت است و می‌توانند از جنس چوب و فلز باشند.

نردبان‌ها دارای پله بوده و در اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند. نردبان‌ها، به شرط درست استفاده کردن از آن‌ها، طول عمر زیادی خواهند داشت. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع نردبان‌ها پرداخته و آن‌ها را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

چند نمونه از کاربردهای نردبان‌ها

نردبان‌ها کاربردهای فراوانی دارند و وجود آن‌ها در یک خانه یا محل کار الزامی است. نمونه‌هایی از کاربردهای این ابزار مهم در منازل عبارت است از:

 • تمیز کردن دیوارها و سقف خانه
 • تمیز کردن کمدها و کابینت‌ها و دیگر مکان‌هایی که از زمین فاصله دارند
 • استفاده از نردبان برای نصب پرده
 • رنگ کردن دیوارها و سقف منزل

همانطور که گفته شد، نردبان‌ها علاوه بر استفاده در منازل، در صنعت نیز کاربردهای فراوانی دارند. نمونه‌هایی از کاربردهای آن‌ها در صنعت عبارت است از:

 • جوشکاری و تعمیراتی که در ارتفاعات هستند
 • رنگ آمیزی دیوارها
 • قرار دادن و برداشتن اشیا در مغازه‌ها و انبارها

نحوه استفاده صحیح از نردبان‌ها

نردبان‌ها ابزاری هستند که مورد استفاده برای ارتفاعات بوده و به همین دلیل می‌توانند خطر آفرین باشند. در هنگام استفاده از نردبان‌ها باید به نکاتی توجه کرد. در ادامه این مقاله قصد صحبت راجع‌به نحوه صحیح استفاده از نردبان‌ها را داریم.

 1. در هنگام استفاده از نردبان، باید آن را دقیقا زیر محل مورد نظرمان قرار دهیم. فاصله داشتن نردبان از محل مورد نظر می‌تواند خطر آفرین بوده و حتی موجب سقوط شخص از آن شود.
 2. در هنگام استفاده از نردبان، بهتر است شخص استفاده کننده روی پله‌های میانی بایستد. ایستادن روی پله‌های انتهایی ممکن است موجب از بین رفتن تعادل و سقوط شخص شود.
 3. در هنگام استفاده از نردبان به سطح زیر آن دقت شود. قرار گرفتن نردبان روی سطح ناصاف و بی ثبات می‌تواند، موجب سقوط شخص شود.
 4. هر نردبانی مخصوص کاری ساخته شده‌است. از نردبان‌هایی که مناسب کار شماست، استفاده نمایید.
 5. فاصله‌ی پایه نردبان از دیوار باید به اندازه‌ی یک چهارم ارتفاع آن باشد.
 6. هر شخصی باید از یک نردبان استفاده کند و استفاده‌ی همزمان دو نفر از یک نردبان می‌تواند، اتفاقاتی را رقم زده و خطراتی را به همراه داشته باشد.

نردبان

7. اگر طول نردبان با ارتفاع محل مورد نظر شما همخوانی نداشت، از گذاشتن شئ دیگر در زیر آن خودداری کنید.

خطرات نردبان‌ها

 نردبان‌ها در کنار مزیت‌هایی که دارند، خطرناک نیز هستند. نمونه‌هایی از خطرات آن‌ها عبارتند از:

 • سقوط شخص استفاده کننده
 • افتادن ابزار و وسایل
 • صدمه دیدن شخص استفاده کننده در هنگام جا‌به‌جایی نردبان
 • خطر برق گرفتگی در اثر برخورد به تجهیزات الکترونیکی
 • خطر برخورد نردبان به اشخاص دیگر در هنگام جابه‌جایی

انواع نردبان‌ها از نظر جنس

نردبان‌ها از نظر جنس به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • نردبان‌های چوبی
 • نردبان‌های فایبرگلاس
 • نردبان‌های آلومینیومی
 • نردبان‌های فلزی

در ادامه این مقاله به بررسی جنس نردبان‌ها و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

نردبان‌های آلومینیومی

نردبان‌های آلومینیومی، از پرکاربردترین نردبان‌ها می‌باشند که نسبت به نردبان‌های چوبی، مزیت‌هایی دارند. این نوع نردبان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. نردبان‌هایی که از ریل‌های یکپارچه ساخته شده و نردبان‌هایی که با ریل‌های نواری شکل ساخته شده‌اند.

جنس پله‌های نردبان‌های آلومینیومی همانند جنس بدنه، آلومینیومی است که با اتصالاتی در فاصله‌های منظم، به ریل‌ها متصل شده‌اند. یکی از مزیت‌های این نردبان‌ها، اتصال پله‌های آن‌ها به ریل‌های بدنه از طریق اتصالات جوشکاری یا گیره رابط می‌باشد؛ به همین دلیل پله‌های این نردبان‌ها به سهولت شل نخواهند شد.

نردبان‌های آلومینیومی، کشویی می‌باشند و به همین دلیل راحت‌تر می‌توان، آن‌ها را جابه‌جا کرد. از ویژگی‌های مثبت این نردبان‌ها، می‌توان به دوام بالای آن‌ها اشاره کرد. نردبان‌های آلومینیومی همانند نردبان‌های فایبرگلاس با گذشت زمان دچار شکستگی نخواهند شد، همچنین بر خلاف نردبان‌های چوبی، دوام خود را از دست نخواهند داد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز نردبان‌های آلومینیومی مقاومت آن‌ها در برابر آتش است و به همین دلیل، نردبان مورد علاقه آتش نشان‌ها تلقی می‌گردد. از دیگر نکات مثبت این نردبان‌ها، می‌توان به قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن‌ها اشاره کرد. نکته حائز اهمیت راجع‌به نردبان‌های آلومینیومی این است که در هنگام خراب شدن آن‌ها، حتما باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

نردبان(2)

نردبان‌های چوبی

همانطور که از اسم‌ این نردبان‌ها معلوم است، جنس آن‌ها از چوب می‌باشد. چوبی که در ساختن نردبان‌های چوبی استفاده می‌شود، از نوع چوب سخت متراکم است. از نمونه این چوب سخت متراکم می‌توان به چوب درخت بلوط یا درخت گردوی آمریکایی اشاره کرد. جنس پله‌های این نردبان همانند بدنه‌ی آن از جنس چوب است.

وقتی نردبان‌های چوبی را به صورت چشمی بررسی می‌کنیم، نباید با شکستگی، پوسیدگی و ترک خوردگی مواجه شویم؛ هر کدام از این مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، می‌تواند برای شخص استفاده کننده خطر آفرین و مشکل ساز باشد.

نردبان‌های فایبرگلاس

نردبان‌های فایبرگلاس، نردبان‌هایی هستند که ساخته دست بشر می‌باشند. نردبان‌های فایبرگلاس بر خلاف نردبان‌های چوبی متراکم‌تر بوده و به همین دلیل در مقایسه با یکدیگر، مدل فایبرگلاس سنگین‌تر خواهد بود. نردبان‌های فایبرگلاس نارسانا بوده و توانایی عبور جریان الکتریسیته از خود را ندارند؛ همچنین اگر زیر نور خورشید و یا در کنار یک منبع تولید گرما قرار بگیرند، پوسته پوسته نخواهند شد.

فایبرگلاس از جمله موادی است که بسیار متراکم بوده و در مقایسه با فلزات، گرمای کم‌تری را از خود عبور می‌دهد. از دیگر نکات مثبت این نردبان‌ها، می‌توان به مقاومت آن‌ها در برابر تماس کوتاهی با درجه حرارت‌های بسیار بالا اشاره کرد.

نردبان‌های فلزی

نردبان‌های فلزی، نردبان‌هایی هستند که قسمت‌های مختلف آن‌ها توسط پرچ به یکدیگر متصل شده‌اند. فلزی که در ساختن این نوع از نردبان‌ها استفاده می‌شود، آلیاژی از آلومینیوم است و در هنگام ساخت، پله‌های آن‌ها را با سطحی شیار دار می‌سازند تا از سر خوردن شخص استفاده کننده، جلوگیری شود.

نردبان‌های فلزی پایه‌های قابل تنظیم و پایه‌های جانبی دارند که از نکات مثبت این نوع از نردبان‌ها تلقی می‌شوند؛ همچنین در قسمت سر نردبان، چرخ‌هایی برای حرکت روی دیوار وجود دارد که کار را برای شخص استفاده کننده، راحت‌تر می‌کند.

انواع دیگر نردبان

نردبان‌ها از لحاظ استفاده و کارایی، انواع مختلفی دارند که در ادامه‌ی این مقاله قصد توضیح آن‌ها را داریم و کارایی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. انواع نردبان‌ها عبارتند از:

 • نردبان‌های مخابراتی یا کشویی
 • نردبان‌های تلسکوپی
 • نردبان‌های تاشو یا مفصلی
 • نردبان‌های ریلی

نردبان‌های مخابراتی

نردبان‌های مخابراتی جزو نردبان‌های پرکاربرد می‌باشند. نام دیگر این نردبان‌ها، نردبان‌های کشویی است که بسیار ساده، سبک و مقاوم است. این نردبان‌ها از ترکیب 2 یا 3 نردبان به وجود آمده‌اند و به دلیل استفاده‌ی تکنسین‌های شرکت مخابرات، نام مخابرات را به خود گرفته‌اند.

در هنگام استفاده از نردبان‌های مخابراتی می‌توان، 3 نردبان تشکیل دهنده را روی هم سوار کرد و یک نردبان بسیار بلند داشت. ساز و کار این نردبان‌ها به این گونه است که نردبان دوم و سوم روی پله‌ی اول خود، گیره‌ای فولادی دارند و روی پله‌های نردبان پایینی سوار می‌شوند.

به همین دلیل شخص استفاده کننده، می‌تواند از هر ارتفاعی که مورد نیازش است، استفاده کند. نردبان‌های مخابراتی از مدل 2 تکه که دارای 10 پله است، ساخته می‌شوند تا مدل 3 تکه 33 پله که در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

نردبان(3)

نردبان تلسکوپی

یکی از بهترین نوع نردبان‌ها، نردبان‌های تلسکوپی بوده که می‌توان ارتفاع آن را تنظیم نمود و با قفل ارتفاع، آن را ثابت نگه داشت. نردبان‌های تلسکوپی به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 1. نردبان‌های تلسکوپی ساده
 2. نردبان‌های تلسکوپی تاشو

نردبان‌های تلسکوپی، غالبا از جنس آلومینیوم بوده و وزن کمی دارند. این نوع نردبان‌ها، استحکام بالایی داشته و در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. مدل تلسکوپی ساده، دارای 2 پایه است که برای نصب، به تکیه‌گاه نیاز دارد و به همین دلیل خطراتی همچون سقوط را نیز به دنبال خواهد داشت. مدل تلسکوپی تاشو بر 4 پایه واقع است که در برابر مدل ساده، خطر کم‌تری دارد. از دیگر معایب نردبان‌های تلسکوپی، می‌توان به گران بودن آن‌ها اشاره کرد.

نردبان‌های تاشو

نردبان‌های تاشو از جنس آلومینیوم هستند که به همین دلیل بسیار سبک و مقاوم می‌باشند. مزیت این نوع نردبان‌ها این است که فضای کم‌تری را در مقایسه با دیگر نردبان‌ها اشغال می‌کنند. به عنوان مثال اگر یک نردبان معمولی، 2 متر ارتفاع داشته باشد، یک نردبان تاشو از وسط نصف شده و به ارتفاع 1 متر تبدیل می‌شود و فضای کم‌تری را اشغال می‌کند.

نام دیگر این نردبان‌، نردبان جمع شو یا نردبان مفصلی می‌باشد. نردبان تاشو می‌تواند از 2 عدد نردبان تشکیل شده‌باشد که به آن نردبان تاشو 2 تکه می‌گویند و یا می‌تواند از 4 عدد نردبان ساخته شده باشد که به آن نردبان تاشو 4 تکه گویند.

اقداماتی که در هنگام بالا رفتن از نردبان باید انجام دهیم

در هنگام استفاده از نردبان باید نکاتی را رعایت کنیم و اقداماتی را انجام دهیم. اقداماتی که در هنگام بالا رفتن از نردبان باید انجام دهیم، عبارتند از:

 • در هنگام استفاده از نردبان، از قفل شدن لولای آن اطمینان حاصل نمایید
 • قبل از استفاده از نردبان، آن را به طور کامل وارسی و چک کنید
 • در هنگام استفاده از نردبان، از کلاه و کفش ایمنی استفاده کنید
 • نردبانی را که انتخاب می‌کنید باید مناسب کار شما باشد
 • ارتفاع نردبان را به همان اندازه‌ای که می‌خواهید، تنظیم کرده و سپس آن را قفل کنید
 • بیش‌تر از مقدار وزن قابل تحمل نردبان، بر آن فشار وارد نکنید
 • از دو دست خود در هنگام بالا رفتن از نردبان، استفاده کنید

وارسی نردبان‌ها

قبل و بعد از استفاده از نردبان، باید آن را وارسی کنید تا به مشکلی بر نخورده و اتفاق خطرناکی نیفتد.

نردبان(4)

از مواردی که در هنگام استفاده از نردبان‌ها باید به آن‌ها توجه کرد، عبارتند از:

 • روغن کاری اجزای نردبان مانند چرخ‌ها، قرقره‌ها و دیگر اجزای آن
 • تعویض طناب‌های کهنه و پوسیده
 • تمیز کردن مداوم نردبان
 • چک کردن پله‌های نردبان؛ گاهی ممکن است که پله‌های نردبان به روغن و گریس آغشته و لغزنده شده باشند که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در هنگام استفاده از نردبان، حتما از این مورد اطمینان حاصل فرمایید.

چه نکاتی را برای خرید یک نردبان باید بدانیم؟

در هنگام خرید نردبان باید به نکاتی توجه کرد تا هم نردبانی که متناسب با کار ما است را خریداری کنیم و هم از خریدمان ضرر نکنیم. نکاتی که می‌توانند به ما در خرید نردبان کمک کنند، عبارتند از:

 • قدرت
 • جنس
 • ایمنی
 • مساحت

قدرت

یکی از شاخص‌های مهمی که در ساخت نردبان‌ها به آن پرداخته می‌شود، میزان تحمل وزن نردبان است. طبق استانداردهای جهانی میزان تحمل وزن یک نردبان باید 137 کیلوگرم باشد. لازم به ذکر است که میزان تحمل وزن نردبان به عواملی همچون جنس و طراحی آن، بستگی دارد.

ارتفاع

یکی دیگر از شاخص‌های مهمی که در هنگام خرید نردبان باید به آن توجه شود، ارتفاع نردبان است که با توجه به نیازمان، ارتفاع مد نظرمان را انتخاب می‌کنیم. ارتفاع نردبان‌ها از 50 سانتی متر شروع شده و تا 4 متر وجود دارد.

جنس

یکی دیگر از نکات مهمی که در هنگام خرید نردبان باید به آن توجه کرد، جنس آن است. جنس بدنه‌ی نردبان باید به گونه‌ای باشد که تحمل وزن یک شخص را به همراه وسایلش داشته باشد و در عین حال سبک، مقاوم و قابل جابه‌جایی باشد.

ایمنی

ایمنی نردبان شامل مواردی است که باید حتما به آن‌ها توجه شود. استحکام بدنه، قرارگیری پایه‌ها، تعادل وزنی و از این قبیل موارد، ایمنی نردبان را فراهم می‌کنند. نحوه‌ی اتصال پایه‌ها به بدنه باید طوری باشد که که هر دو پایه موازی هم قرار گیرند.

مساحت

منظور از مساحت در این بخش، مساحت پله‌های نردبان است که باید به گونه‌ای باشند تا شخص استفاده کننده از نردبان بتواند به راحتی روی پله‌ها حرکت کند و به اطراف بچرخد. لازم به ذکر است که فاصله‌ی پله‌ها از هم نباید بیش‌تر از 35 سانتی متر باشد.

کلام آخر

نردبان‌ها ابزار کاربردی می‌باشند که حضورشان در زندگی امروزی بسیار ضروری است. در هنگام خرید نردبان، حتما به نکاتی که گفته شد، توجه کنید. در انتخاب نوع نردبان، بسیار دقت کنید و نردبانی را انتخاب کنید که مورد نیازتان است. در آخر امید بر این است که با مطالعه‌ی این مقاله، از سایت فروشگاهی اخوان الهی لذت کافی را برده و اطلاعات مورد نیازتان را کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه