لوازم-مورد-نیاز-در-بسته-111بندی

لوازم مورد نیاز در بسته بندی چه چیزهایی هستند و هر کدام از این لوازم چه کاربردی دارند؟

اغلب افراد هنگام بسته بندی لوازم گوناگون خود جهت حمل و نقل و یا نگهداری آن ها، همواره این پرسش ذهنشان را درگیر می کند که لوازم مورد نیاز در بسته بندی چه چیزهایی هستند؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، وسایل الکترونیکی،شیشه ای، پلاستیکی و… بسیاری تولید و روانه بازار می شوند که هر کدام باید تحت شرایط خاص و ویژه ای نگهداری و حمل و نقل شوند.

به این ترتیب جهت حفاظت از هر وسیله ای باید از حفاظ و لوازم مورد نیاز در بسته بندی، در شکل های متناسب آن با کالای مورد نظر استفاده کرد. همچنین داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع لوازم بسته بندی کمک زیادی در اسباب کشی ها و انتقال لوازم خانه به ما می کند. پس جهت مراقبت از وسایل و لوازم الکترونیکی و غیر الکترونیکی به هنگام انتقال آن ها باید اطلاعات کافی و مفیدی در زمینه لوازم مورد نیاز در بسته بندی داشت.

تعریف بسته بندی

بسته بندی فرایندی است که موجب محافظت از انواع محصولات به هنگام حمل و نقل و نگهداری می شود. به عبارت دیگر بسته بندی عبارت است از نوعی پوشش مناسب در برگیرنده محصولات و کالاهای مختلف. برای این کار نیز از لوازم مورد نیاز در بسته بندی استفاده می شود.

استفاده از لوازم مورد نیاز در بسته بندی باعث می شود تا کالاها و محصولات در هنگام حمل و نقل و انبارداری و در مقابل دزدی و تقلب و ناهنجاری های محیطی در شرایط ایمن تری قرار گیرند.  برای بسته بندی تعاریف گوناگونی وجود دارد که هر یک از آن ها از دیدگاه ویژه ای به مقوله ی بسته بندی پرداخته اند:

 • بسته بندی شامل ساخت و تولید ظرف یا لفاف برای یک کالا است.
 • بسته بندی عملیاتی است که سلامت لوازم و کالاها را از مرحله تولید تا مرحله مصرف تضمین می کند.
 • بسته بندی یک عمل اقتصادی و فنی است که هزینه ی تحویل مرسوله را به حداقل می رساند در حالی که فروش و سود حاصل از آن مرسوله را به حداکثر و بیشترین مقدار می رساند.
 • سیستمی که زمان تهیه ی محصول را برای انتقال، توزیع، ذخیره، مصرف و خرده فروشی به حداقل می رساند.

مزایای بسته بندی

بسته بندی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در میزان فروش لوازم و کالاهای مختلف است. چند مزیت اصلی بسته بندی عبارتند از:

 1. معرفی کالاها و محصولات
 2. محافظت و نگهداری از محصولات
 3. به وجود آوردن جنبه ی تبلیغاتی
 4. شکیل تر و زیباتر جلوه دادن کالاها و محصولات
 5. کمک به خرید آگاهانه و صحیح توسط مشتریان و مصرف کنندگان
 6. حفاظت و نگهداری از محیط زیست
 7. تقلیل ضایعات
 8. کاهش احتمال دستبرد و سرقت کالا ها و لوازم مختلف با استفاده از لوازم مورد نیاز در بسته بندی
 9. انتقال و حمل و نقل آسان

نقش بسته بندی در معرفی کالا ها و محصولات

تمامی شرکت ها جهت روانه کردن محصولات و تولیدات خود به بازار و برای معرفی این محصولات و کالاها  باید اطلاعاتی درباره تولیدات و برند خود در اختیار مشتریان قرار دهند. به اشتراک گذاری این اطلاعات باعث می شود تا افراد از ماهیت شرکت ها و نوع فعالیت آن ها اطلاعات بیشتری داشته باشند. برای این کار نیز از لوازم مورد نیاز در بسته بندی استفاده می شود.

 این اطلاعات می تواند به صورت مستقیم بر روی بسته کالا چاپ شود یا این که در قالب یک کارت چاپی در داخل بسته کالا به مشتری تحویل داده شود. نوع و طرز بسته بندی در میزان فروش آن تاثیر بسیار زیادی دارد. در واقع همه ما همواره به دنبال کالاهایی هستیم که دارای بسته بندی منظم و شکیلی باشند.

تاثیر بسته بندی در معرفی و ارائه محصولات و کالاها

هدف از فرایند پکینگ و بسته بندی محصولات و کالاها حفاظت و نگهداری از آن ها در برابر آسیب دیدگی ها است.

اصلی ترین هدف استفاده از لوازم مورد نیاز در بسته بندی همین علت است. همه ما هنگامی که به یک فروشگاه وارد می شویم، می بینیم که تمامی محصولات در داخل بسته بندی های مخصوص خود قرار دارند؛ از مواد خوراکی و غذایی مانند برنج و قند و شکر و حبوبات گرفته تا لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی، صنعتی. در نتیجه بسته بندی بخش مهم و ضروری پروسه فروش است و شرکت ها در این زمینه هزینه های قابل توجهی را صرف می کنند.

در واقع یکی از عوامل تعیین کننده میزان دقت و اعتبار یک شرکت تولید کننده، سالم تحویل دادن کالا و محصولات خود به مشتریان است و این عامل در فرایند جذب مشتری، خرید محصول و رضایت مشتری از آن نقش بسیار مهمی دارد.

برای نمونه زمانی که می خواهیم یک کالا را از فروشگاهی خریداری کنیم، همواره از خرید کالاهایی که در بسته بندی نامناسب و ضعیف قرار گرفته اند خودداری می کنیم، زیرا با دیدن این صحنه با خود می گوییم که حتما این کالا آسیب هایی را دیده که بسته بندی آن افت کیفیت پیدا کرده است.

تاثیر بسته بندی در تبلیغات

طراحی-بسته-بندی-خلاقانه-جهت-جذابیت-بخشیدن-به-محصولات222

هر شرکتی چه شرکت تازه وارد و چه یک شرکت مجرب، باید همواره محصول و برند خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کند. زیرا تبلیغات در دنیای امروز حرف اول را می زند. به عبارتی همواره برند و شرکتی که به کار و محصولات خود ارزش زیادی قائل است از بسته بندی های جذاب و گیرا استفاده می کند و همچنین در معرفی محصولات و کالاهای خود چیزی را از قلم نمی اندازد.

بسته بندی زیباتر، فروش بیشتر

نحوه آرایش و چیدمان محصولات در یک فروشگاه تاثیر بسیار زیادی در جلب توجه مشتری دارد. اصلی ترین عامل نیز در این کار استفاده از لوازم مورد نیاز در بسته بندی به شکل درست و در جای مناسب است. برای نمونه فرض کنید در یک فروشگاه در قسمتی حبوبات به صورت فله ای در گونی و سطل های بزرگ و در قسمتی دیگر به صورت بسته بندی و پاک شده و مرتب با نام و نشان و آدرس و انقضا چیده شده اند.

در این شرایط حتما مشتری جذب قسمتی می شود که حبوبات به صورت مرتب و دسته بندی شده چیده شده اند.

 همواره ظاهر یک محصول از کیفیت آن خبر می دهد. اگر شرکتی اهمیتی به ایمن نگه داشتن کالای خود در برابر شکستن، خراب شدن، کثیف شدن و فاسد شدن ندهد، همواره به مشتری اخطار می دهد که محصول و کالا چیزی برای از دست دادن ندارد. پس می توان با یک بسته بندی شکیل و جذاب ارزش محصولات و کالاهای تولیدی خود را بیشتر کنیم.

آشنایی با انواع روش ها و لوازم مورد نیاز در بسته بندی

امروزه نیاز جوامع بشری به انواع روش های بسته بندی به صورت روز افزون در حال افزایش است. با توجه به اهمیت برند سازی، انواع طراحی بسته بندی متناسب با صنعت مورد نیاز گسترش یافته است که وجود این طراحی های متنوع و گوناگون عامل مهمی در رقابت های اقتصادی صنایع تولیدی و خدماتی به شمار می رود.

بنابراین روش هایی که برای بسته بندی استفاده می شوند و لوازم مورد نیاز در بسته بندی نقش زیادی در بازار رقابتی دارند.

معرفی انواع روش های گوناگون بسته بندی

 1. استفاده از بسته بندی های ضد خوردگی: این نوع بسته بندی ها در صنایع فلزی برای محافظت و نگهداری از سطوح مختلف در برابر شرایط تخریب متفاوت و گوناگون محیطی به کار می روند.  مهمترین و کاربردی ترین لوازم مورد نیاز در بسته بندی ضد خوردگی عبارتند از: فیلم های پلاستیکی ساده، حبابدار و فیلم استرچ، روغن، کارتن، کاغذ و…
 2. معرفی بسته بندی صنایع پزشکی و دارویی: این نوع بسته بندی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به گونه ای باشد که دارو ها و مواد شیمیایی از کارخانه محل تولید و عرضه و طی مراحل انتقال و حمل و نقل به صورت کاملا سالم به دست مشتری و مصرف کننده نهایی برسد. انواع لوازم مورد نیاز در بسته بندی مواد دارویی و شیمیایی عبارتند از: فیلم های پلاستیکی ساده و حبابدار، بطری های شیشه ای و پلاستیکی، بلیستر ها، فیلمهای چند لایه آلومینیومی با پوشش پلاستیکی.

استفاده-از-وسایل-بسته-بندی-در-صنایع-دارویی-و-شیمیایی333

فویل آلومینیومی بلیستر در صنایع دارویی و پزشکی کاربرد گسترده ای جهت بسته بندی این مواد دارد. بلیستر اغلب با ضخامت حدود 20 میکرون و با جنس خشکی که دارد به هنگام خارج کردن قرص و کپسول از آن به راحتی شکسته می شود. این نوع بسته بندی های آلومینیومی با قابلیت چاپ پذیری بر روی آن ها تهیه و تولید می شوند. همچنین این نوع بلیستر ها دارای یک لایه لاک بهداشتی هستند که اغلب به هنگام بسته بندی انواع قرص و دارو به همراه ورق پی وی سی به کار می رود.

استفاده-از-فویل-آلومینیومی-بلیستر-در-صنایع-دارویی-و-پزشکی444

آشنایی با بطری های بسته بندی دارو

بطری ها یکی دیگر از لوازم مورد نیاز در بسته بندی هستند. این ظروف بسته بندی مواد دارویی و شیمیایی در اندازه ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند و یکی از مهمترین ابزار مورد نیاز در بسته بندی شربت ها و دارو های نوشیدنی هستند. همچنین علاوه بر وجود تفاوت در سایز بدنه های این نوع بطری ها، اندازه دهانه آن ها نیز می تواند از هم متفاوت باشد. از دیگر مشخصه های بطری های شیشه ای می توان به نوع درب پوششی آن ها اشاره کرد.

همواره این مسئله در ظروف دارویی بسیار مهم است که درب آن ها به طور کامل بسته شده و منفذی برای عبور هوا و ذرات به آن وجود نداشته باشد، زیرا این مسئله ممکن است سبب خرابی و فاسد شدن شربت شود که در این صورت ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای فرد مصرف کننده داشته باشد. انواع درب های مختلف برای بطری های شیشه ای عبارت اند از:

 • درب هایی از جنس از که از ورقه های نازک ساخته شده اند.
 • استفاده از درب های پلاستیکی که به طور محکم بر روی این نوع بطری ها بسته می شوند.
 • همچنین برخی از بطری های شیشه ای هستند که درب آن ها دارای قطره چکان است. از این نوع بطری های قطره چکان دار همواره برای بسته بندی و فروش داروی مورد نیاز کودکان و خردسالان استفاده می کنند.

بطری-شیشه-ای-دارای-قطره-555چکان

آشنایی با بطری های دارویی پلاستیکی

با یکی دیگر از لوازم مورد نیاز در بسته بندی مواد دارویی آشنا می شویم. یکی از مهم ترین انواع بطری های پلاستیکی دارویی، ظروف دارویی پت است که از مواد با کیفیتی ساخته می شوند. این نوع پت های پلاستیکی مستحکم و بادوام هستند و در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشند.

همچنین وزن این نوع ظروف پلاستیکی بسیار کم بوده و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. این نوع بطری ها برای طیف وسیعی از شربت های سرفه و پاراستامول های شیرخوار بسیار مناسب و ایده آل هستند.

بطری-های-پت-مناسب-برای-مصارف-دارویی-و-شربت-های-666گوناگون

 برای نمونه بطری های پت بیشتر برای نگهداری آب معدنی و یا نوشیدنی ها استفاده می شوند. ساخت این نوع بطری ها نسبت به سایر بطری ها متداول تر است. بطری های پلاستیکی پت همواره به وسیله دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ساخته و تولید می شوند.

انواع-پت-های-پلاستیکی-در-سایز-ها-و-اندازه-های-مختلف777

آشنایی با بسته بندی های پلاستیکی

 این نوع وسایل بسته بندی در صنایع تولیدی و خدماتی با اهداف مختلفی تولید می شوند. برخی از این اهداف عبارتند از:

 • کاهش آلودگی محیط زیست
 • محافظت و نگهداری از محصولات در برابر آسیب ها
 • توسعه و گسترش صنایع پلیمری
 • کاهش مواد مازاد موجود در صنایع غذایی و خوراکی
 • تغییر عادات مشتریان و مصرف کنندگان
 • علاقه بیشتر مصرف کنندگان به استفاده از وسایل بسته بندی پلاستیکی

از مواد پلیمری گوناگونی برای این منظور استفاده می شود. از جمله این مواد پلیمری می توان به ترفتالات، پلی اتیلن سبک و سنگین، پلی استایرن، پلی وینیل کلراید، پلی کربنات و پلی پروپیلن اشاره کرد.

فواید به کار بردن بسته بندی های پلاستیکی در بسته بندی مواد مختلف

 • دارا بودن وزن سبک
 • استحکام و مقاومت بالا به همراه ماندگاری طولانی نسبت به سایر وسایل بسته بندی
 • مقرون به صرفه بودن
 • از تنوع طرحی زیادی برخوردار هستند.

معرفی بسته بندی های انعطاف پذیر

این نوع بسته بندی ها از مواد قابل انعطاف از جمله پلی آمیدها تشکیل شده اند که برای بسته بندی و نگهداری محتویات داخل بسته های گوناگون به صورت تازه و اولیه در صنایع غذایی و غیر غذایی استفاده می شوند.

کاربرد-گسترده-بسته-بندی-های-پلاستیکی-در-صنایع-خوراکی-و-غذایی888

آشنایی با مفهوم و کاربرد انواع لوازم بسته بندی

در حقیقت استفاده از لوازم مورد نیاز در بسته بندی کمک می کند تا هیچ وسیله ای به هنگام اسباب کشی بدون بسته بندی و حفاظ نماند. برای نمونه تهیه و خرید کارت حمل کمک می کند تا انواع وسایل و لوازم ائم از لباس، ظروف، کتاب و سایر موارد بسته بندی شوند. اما از این نوع وسیله بسته بندی نمی توان جهت بسته بندی مبل ها و وسایل بزرگ و جاگیر استفاده کرد.

بهترین وسیله جهت بسته بندی لوازم بزرگ مانند مبل استفاده از کاور های زیپ دار است. برای استفاده از لوازم مورد نیاز در بسته بندی به شکل صحیح، نیازمند شناخت کافی با این ابزار هستیم تا بتوان این لوازم مورد نیاز در بسته بندی را با وسایل متناسب خود به کار ببریم تا هیچ خطری لوازم و تجهیزات را تحت هیچ شرایطی تهدید نکند.

امروزه تقریبا همه شرکت های بزرگ علاوه بر تولید کارتن حمل اثاثیه و بار، برای بسته بندی وسایل و تجهیزات منزل انواع لوازم بسته بندی و حفاظ را تولید و روانه بازار می کنند تا نیاز های مردمی در هر زمینه ای از این موضوع به خوبی برطرف شود. این لوازم بسته بندی باعث شده است تا هیچ وسیله ای در خانه بدون بسته بندی و حفاظ باقی نماند.

در ادامه در مورد انواع لوازم مورد نیاز در بسته بندی لوازم مختلف توضیح می دهیم. از مهمترین و کاربردی ترین لوازم مورد نیاز در بسته بندی وسایل و تجهیزات منزل می توان به انواع کارتن های حمل بار، کارتن های رگال دار برای بسته بندی پوشاک و لباس ها، ضد ضربه ها یا همان انواع بابل رپ، سلفون یا نایلکس و پلاستیک های دارای حباب و چسب پهن و ضخیم و برچسب و سایر موارد اشاره کرد.

استفاده از لوازمی مانند سلفون و چسب پهن و بابل رپ به هنگام بسته بندی لوازم خانه، کمک می کند تا تمامی وسایل و لوازم شکستنی با کمترین خطر و نگرانی حمل شوند. همان گونه که قبلا اشاره شد هر یک از انواع لوازم بسته بندی متناسب با وسایل و تجهیزات خاصی است.

رعایت اصول بسته بندی و نکات ایمنی آن مهمترین و ضروری ترین اقدام به هنگام انتقال و حمل و نقل وسایل خانه و ادارات است. برای نمونه همه ما به هنگام خرید یک وسیله نو از مراکز خرید و فروشگاهی بدون هیچ گونه نگرانی و استرسی آن را جابه جا می کنیم. دلیل این کار این است که آن وسیله به صورت اصولی و استاندارد بسته بندی شده است.

گاهی اوقات به دلیل سهل انگاری و عدم رعایت اصول ایمنی در بسته بندی لوازم و تجهیزات گوناگون خسارات متعدد و بزرگی به وجود می آید. برای جلوگیری از خسارات ناشی از حمل و نقل بار، باید حتما تمامی لوازم و وسایل با لوازم بسته بندی متناسب با خود بسته بندی و محافظت شوند تا هیچ گونه خطری آن ها را تهدید نکند.

بسته-بندی-انواع-999مرسولات

انواع مختلف بسته بندی ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

همواره از چند دهه پیش بسته بندی از اقدامات اولیه برای بازاریابی محصولات به شمار می رود. بسته بندی در حالت کلی انواع مختلفی دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شود. این سه دسته عبارت است از: بسته بندی فلزی، بسته بندی شیشه ای، بسته بندی پلاستیکی و پاکت ها. در ادامه مطالب زیر توضیحات بیشتری در مورد این سه دسته ارائه شده است.

 1. آشنایی با بسته بندی شیشه ای: مواد و ظروف شیشه ای یکی از قدیمی ترین ظروف بسته بندی به شمار می روند. در زمان های قدیم ساخت و تولید ظروف و بطری های شیشه ای به نوعی صنعت مهم و کاربردی به شمار می رفت. مزایا و فواید ظروف شیشه ای در بسته بندی کالا ها عبارت است از:
 • طبق آزمایشات متعدد انجام شده شیشه از نظر شیمیایی دارای ماهیت خنثی است به این معنی که با محتوای درون خود تحت هیچ شرایطی واکنش نشان نمی دهند.
 • از مهم ترین ویژگی های شیشه می توان به غیر قابل نفوذ بودن و فاقد بو و همچنین بهداشتی بودن آن اشاره کرد.
 • نکته حائز اهمیت درباره بسته بندی انواع کالا ها به وسیله ظروف شیشه ای این است که طعم و مزه محصول موجود در داخل این نوع بسته بندی هرگز تغییر نمی کند.
 • ظروف شیشه ای از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند که در اشکال و سایز های مختلف تولید می شوند و همچنین این نوع ظروف بسته بندی از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند.
 • یکی دیگر از مزایای ظروف بسته بندی شیشه ای این است که داخل محتوای بسته بندی با سهولت کامل دیده می شود.

نمونه-ای-از-کاربرد-ظروف-بسته-بندی-شیشه-ای-در-نگهداری-از-مواد-100غذایی

آشنایی با برخی از معایب بسته بندی های شیشه ای

شیشه ماده ای است که به حرارت و شک های حرارتی بسیار حساس می باشد. میزان درصد شکستن لوازم و ظروف شیشه ای در مقایسه با سایر ظروف بیشتر است. همچنین ظروف شیشه ای وزن بسیار بالایی دارند که این مورد باعث افزایش هزینه حمل و نقل آن نسبت به سایر بسته بندی ها می شود.

معرفی بسته بندی فلزی (ظروف حلبی)

این نوع بسته بندی ها همواره در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. جهت تولید و ساخت بسته بندی های فلزی بر اساس نوع کاربرد از مواد اولیه گوناگونی استفاده می شود. چرا که این نوع ظروف بسته بندی، بسته به نوع کاربرد خود خواص منحصر به فردی دارند. برخی از مهم ترین مواد اولیه مورد استفاده در بسته بندی های فلزی عبارتند از: آلومینیوم، قلع، آهن، روی، سرب و نیکل.

این مواد اولیه به صورت مواد خام معدنی می باشند که بعد از استخراج و انجام فرایند هایی تغلیظ شده و بهره برداری می شوند. برای نمونه از ماده اولیه آلومینیوم مقداری روی و آهن استخراج می شود که در تهیه و ساخت ظروف آشپزخانه استفاده می شود و مقاومت زیادی در برابر فرسایش و خوردگی و زنگ زدگی دارد.

فواید به کار بردن قوطی های فلزی

تقریبا همه این نوع لوازم بسته بندی در برابر ضربه ها و عوامل خارجی مقاوم هستند. همچنین این نوع قوطی ها در برابر درجه حرارت بالا مقاومت زیادی دارند. مواد اولیه استفاده شده در ساخت این نوع ظروف بسته بندی از مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب، رطوبت، اکسیژن و نور دارند.همچنین یک دیگر از ویژگی های مهم این نوع ظروف بسته بندی این است که دارای خاصیت ضد مسموم کنندگی هستند.

قوطی-های-فلزی-در-برابر-عوامل-خارجی-بسیار-مقاوم-هستند101.

آشنایی با لوازم بسته بندی پلاستیکی

پلاستیک ها ترکیباتی هستند که توسط پلیمریزاسیون ترکیبات ساده تشکیل شده اند که در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند.

الف) ترموپلاست ها: به موادی گفته می شود که در اثر حرارت و گرما نرم شده و در اثر کاهش حرارت سفت و سخت می شوند. این نوع مواد در برابر ضربه، کشش، سایش و خراش بسیار مقاوم هستند که در بسته بندی های مختلف به کار می روند. برای نمونه از این نوع مواد در بسته بندی محصولات غذایی و خوراکی، بسته بندی روغن ها و چربی ها، بسته بندی نوشابه ها و گازوئیل و همچنین در بسته بندی انواع شامپو استفاده می کنند.

ب) ترموست ها: ترموست ها پلاستیک هایی هستند که در اثر گرما ذوب شده و بعد از سرد شدن دیگر تحت تاثیر گرما و حرارت بالا قرار نمی گیرند تا زمانی که در دماهای بسیار بالا حرارت داده شوند. ترموست ها مقاومت بالایی در برابر روغن و چربی و اکسیداسیون دارند.

یکی از خاص ترین ویژگی های این نوع پلاستیک ها بی بو و شفاف بودن آن ها است. این نوع پلاستیک ها تقریبا در تمامی صنایع برای بسته بندی کوتاه مدت آب های آشامیدنی و مصارف بهداشتی و دارویی استفاده می شوند. به علاوه از انواع مختلف ترموست ها به صورت آلستر و لاک جهت پوشش داخلی قوطی های بسته بندی مواد غذایی و خوراکی استفاده می شوند.

استفاده-از-لوازم-بسته-بندی-پلاستیکی-در-مواد-غذایی-و-خوراکی120

فواید استفاده از لوازم بسته بندی پلاستیکی

این نوع لوازم مورد نیاز در بسته بندی همواره از وزن بسیار پایینی برخوردار هستند. همچنین این لوازم بسته بندی پلاستیکی نسبت به سایر لوازم بسته بندی از قیمت پایین تری برخوردار هستند. این نوع لوازم بسته بندی در برابر تعداد زیادی از کالاهایی که بسته بندی آن ها دارای خاصیت اسیدی و قلیایی است بسیار مقاوم هستند.

در حالت کلی پلاستیک ها نسبت به قوطی های فلزی و و بطری های شیشه ای برای فرم دهی و تولید به انرژی کمتری نیاز دارند. همچنین پلاستیک ها از پایداری شیمیایی بالایی برخوردار هستند. پلاستیک ها دارای قابلیت چاپ و تزئین نیز هستند.

معرفی پاکت های کاغذی بسته بندی

پاکت های کاغذی بر اساس ابعاد، تعداد لایه و ضخامت و جنس کاغذ به انواع بسیار متنوع و گوناگونی تقسیم می شوند. مانند پاکت دارو، پاکت پول کیف ها، ساک های دستی کاغذی یا کیسه ها. انواع گوناگون بسته بندی های کاغذی بر اساس تعداد لایه های تشکیل دهنده عبارت اند از:

 • بسته بندی های کاغذی یک لایه مانند پاکت نامه
 • بسته بندی های کاغذی چند لایه مانند پاکت سیمان

نمونه-ای-از-ساک-های-دستی-کاغذی130

نایلون حباب دار (ضربه گیر، بابل رپ) چیست و چه کاربردی دارد؟

نایلون حباب دار (ضربه گیر، بابل رپ) به نایلونی می گویند که دارای خاصیت ضد ضربه بوده و شفاف باشد. دارا بودن خاصیت ضربه گیری در این نوع نایلون ها به دلیل وجود حباب های پر از هوا در آن ها است. همواره از این نوع نایلون ها برای بسته بندی کالاهایی که شکننده هستند استفاده می کنند.

در ادامه با این که نایلون حباب دار (ضربه گیر، بابل رپ) چیست و چه کاربردی دارد؟ بیشتر آشنا می شویم. حباب های غنی از هوای این نوع نایلون ها باعث می شود تا کالاهای شکننده و حساس در شرایط ایمنی بالا و مطمئنی انتقال و جابه جا شوند.

هر چه قدر اندازه و سایز حباب های این نایلون بزرگتر باشد به همان اندازه مقاومت و استحکام نایلون در برابر ضربه بیشتر می شود. برای انتقال و جا به جایی کالاهای ظریف و کوچک همواره از نایلون هایی با حباب های کوچکتر و ریز تر استفاده می شود و همچنین برای کالاهای بزرگتر از نایلون های حاوی حباب های بزرگ و درشت استفاده می شود. جنس این نوع نایلون از مواد پلی اتیلن است و از تنوع زیادی برخوردار هستند.

همچنین این نوع نایلون ها برای بسته بندی لوازمی همچون کالاهای چوبی، دکوراسیون، لوازم برقی و الکترونیکی، لوازم دکوری، تزئینی، شیشه ای و … بسیار مناسب و مطلوب اند.

نمونه-ای-از-نایلون-حباب-دار-رولی140

انواع گوناگون کیسه حباب دار برای بسته بندی

الف) نایلون حباب دار دو بعدی: این نوع نایلون های حباب دار بیشتر برای بسته بندی ظروف شکستنی مانند کاسه، قاب عکس، تابلو، مجسمه، تابلو های نقاشی و سایر موارد مناسب و مطلوب اند.

ب) نایلون حباب دار سه بعدی: از نایلون های حباب دار سه بعدی بیشتر برای کالاهایی که دارای فرم مکعبی هستند بسیار مناسب هستند. از این نوع نایلون های حباب دار می توان برای بسته بندی لوازم برقی و الکترونیکی مانند یخچال، ابزار های صنعتی و کمدها که دارای شکل مکعبی هستند استفاده کرد.

معرفی انواع نایلون های حباب دار

 1. آشنایی با نایلون حباب دار دو لایه حاوی حباب های درشت: این نوع نایلون های حباب دار به دلیل داشتن قطر و ضخامت درشت تر نسب به سایر نایلون های حباب دار ریز و کوچک، کارایی و کاربرد گسترده تری داشته و در حفظ و حمل لوازم شکستنی مختلف عملکرد بالایی دارد. بنابراین یکی از ضروری ترین لوازم موزد نیاز در بسته بندی به شمار می روند.
 2. آشنایی با نایلون های حباب دار سه لایه حاوی حباب های درشت: این نوع نایلون های حباب دار چون از حباب های سه لایه درست شده اند، به مراتب کارایی و کاربرد بیشتر و بهتری نسبت به نایلون های حباب دار دو لایه دارند. لایه سوم موجود در این نوع نایلون های حباب دار از ترکیدن حباب های روی سطح در اثر فشار و ضربه جلوگیری می کند. بر این اساس می توان از آن ها به عنوان لوازم مورد نیاز در بسته بندی مواد حساس استفاده کرد.
 3. آشنایی با نایلون حباب دار دارای ویژگی الکتریسیته ساکن: از این نوع نایلون های حباب دار برای بسته بندی کالاهای ظریف و شکستنی استفاده می کنند. این نوع نایلون های حباب دار به دلیل داشتن لایه ی متمایز توانایی انعکاس گرما و حرارت را دارند. همچنین این نوع نایلون های حباب دار جایگزینی مناسب برای پشم شیشه در کارخانجات مختلف هستند. به علاوه از این نوع نایلون های حباب دار می توان به عنوان عایق گرمایی برای بسته بندی لوازمی مانند آبگرمکن استفاده کرد.

نایلون-حباب-دار-با-حباب-های-150درشت

چرا باید از نایلون حباب دار استفاده کنیم؟

برای پاسخ به اینکه چرا باید از نایلون حباب دار استفاده کنیم؟ ابتدا باید با برخی از مزایا و کاربرد های مهم نایلون های حباب دار آشنایی داشته باشیم. یکی از مهم ترین مزایای نایلون های حباب دار عایق حرارتی و صوتی بودن آن ها است. همچنین نایلون های حباب دار بسته بندی و حمل و انتقال را آسان می کنند.

یکی از مهم ترین دلایل کاربرد گسترده از این لوازم مورد نیاز در بسته بندی لوازم گوناگون این است که از آلودگی و خرابی لوازم گوناگون جلوگیری می کند.

یکی دیگر از ویژگی های دیگر این نایلون ها که آن ها را با سایر لوازم بسته بندی متمایز می کند این است که در برابر ضربه و فشار مقاوم هستند و به عبارتی دارای خاصیت ضد ضربه هستند.

نوار چسب پهن چیست؟

یکی دیگر از لوازم مورد نیاز در بسته بندی نوار چسب پهن است. هرچن خیلی از ما با این ابزار آشنا هستیم، اما بیشتر در مورد اینکه نوار چسب پهن چیست صحبت می کنیم. این نوع چسب های نواری دارای انواع گوناگونی هستند که از مهم ترین ابزار آلات لوازم تحریر نیز به شمار می روند. از مهم ترین انواع چسب های نواری می توان به چسب کاغذی، پارچه ای، پلاستیکی و فویل های فلزی اشاره کرد.

همچنین این نوع چسب های نواری برای چسبیدن به سطح لوازم مختلف نیازی به حرارت و گرما ندارند و با وارد کردن مقداری فشار می توان به راحتی آن ها را به سطوح مختلف چسباند.

نوار چسب پهن چه کاربردهایی دارد؟

در این بخش در مورد این که نوار چسب پهن چه کاربردهایی دارد توضیح می دهیم. امروزه چسب ها در صنایع و زمینه های مختلف کاربرد های گسترده ای دارند.

نوار چسب های پهن در هنگام بسته بندی لوازم و مواد گوناگون نیز به کار می روند. نوار چسب های پهن به دلیل داشتن حالت فشاری و کششی در صنایع گوناگون استفاده می شوند. به این ترتیب نوار چسب پهن نیز یکی از لوازم مورد نیاز در بسته بندی به شمار می رود.

چگونه میتوان نوار چسب مرغوب را تشخیص داد؟

برای دانستن این که چگونه میتوان نوار چسب مرغوب را تشخیص داد؟ باید به نکات زیر توجه کافی داشته باشیم:

 • ابتدا باید بسته به نوع استفاده خود نوار چسب متناسب با آن را انتخاب کنیم. برای نمونه برای بسته بندی لوازم هیچ وقت نباید از چسب های کاغذی استفاده کرد. زیرا این نوع چسب ها از مقاومت و انعطاف پذیری کمی برخوردار هستند.
 • مهم ترین نکته در هنگام خرید نوار چسب ها این است که از چسبندگی بالایی برخوردار باشند.
 • ابعاد چسب مطابق با استاندارد ها بوده و همچنین با پایه های رایج موجود در بازار مطابقت داشته باشد.
 • از قیمت مناسب و به صرفه ای برخوردار باشد.

نوار-چسب-160های-پهن

نخ بسته بندی چیست؟

همان طور که از نامش پیداست برای بسته بندی اجسام مختلف کاربرد دارد. این نوع نخ ها در صنف های مختلفی مانند تجاری، صنعتی و مصارف عمومی به کار می روند. جهت تولید انواع نخ بسته بندی از مواد اولیه پلاستیک و پلی پروپیلن استفاده می کنند. در ادامه در مورد این که «نخ بسته بندی چیست» و «نقش نخ در بسته بندی چیست؟» بیشتر توضیح می دهیم.

نقش نخ در بسته بندی چیست؟

نخ ها در بسته بندی لوازم گوناگون می توانند کاربرد زیادی داشته باشند. به این منظور که از نخ ها در جمع آوری و محکم نگه داشتن چند وسیله به یکدیگر استفاده می کنند. به عبارتی نخ در بسته بندی لوازم گوناگون نقش بست دور این لوازم را دارد. حال که دانستیم نقش نخ در بسته بندی چیست، با انواع این لوازم مورد نیاز در بسته بندی نیز آشنا می شویم.

نخ بسته بندی چه مدل هایی دارد؟

نخ بسته بندی در حالت کلی دارای سه نوع نخ است که عبارت اند از:

 • نخ تابیده
 • نخ کادویی
 • نخ دروگر

نحوه تولید نخ بسته بندی تابیده

این مدل از نخ های بسته بندی اغلب برای اسباب کشی، ارسال کالا به نقاط مختلف کشور و … به کار می روند. به علاوه هرچقدر شفافیت نخ بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت آن بهتر خواهد بود. این مدل از نخ ها دارای رنگ بندی سفید و قرمز و دودی رنگ هستند. در این مدل از نخ ها کیفیت رنگ سفید آن از سایر رنگ ها بهتر است.

تصویری-از-نخ-تابیده-سفید-170رنگ

چگونگی تولید نخ های دروگر

از این نوع نخ ها اغلب در صنایع بزرگ کشاورزی استفاده می شود. این نوع نخ ها اغلب به رنگ قرمز در کارخانجات مختلف تولید و روانه بازار می شوند. از این نخ های بسته بندی در پرس علوفه، جمع آوری کاه و یونجه و سایر موارد استفاده می شوند.

نمونه-ای-از-نخ-بسته-بندی-دروگر-180قرمز

نحوه تولید نخ های بسته بندی کادویی

این نوع از نخ های بسته بندی دارای ضخامت کمتری نسبت به سایر نخ های بسته بندی هستند و از وزن کمتری هم برخوردار می باشند. این نوع نخ ها بیشتر برای کار های کم حجم و کوچک استفاده می شوند. همچنین از نخ های بسته بندی کادویی به دلیل این که ظاهر تزئینی دارند، به عنوان یکی از لوازم مورد نیاز در بسته بندی، در مغازه های شیرینی پزی و سبزی فروش مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل از نخ ها به صورت رول شده و بریده شده تولید و روانه بازار می شوند.

سلفون استرچ یا همان سلفون بسته بندی چیست؟

در این بخش در مورد یکی از مهمترین لوازم مورد نیاز در بسته بندی توضیح می دهیم. در ادامه توضیح می دهیم که سلفون استرچ یا همان سلفون بسته بندی چیست؟

 منظور از سلفون استرچ همان نایلون استرچ است. دلیل این که به سلفون استرچ نایلون استرچ هم گفته می شود، این است که این نوع سلفون ها نازک تر و دارای حالت کشسانی بیشتری هستند. از این سلفون ها در صنعت بسته بندی مواد غذایی، به ویژه صنایع بسته بندی گوشت، مرغ، ماهی و سایر فرآورده های گوشتی و غذایی استفاده می شود.

 همچنین سلفون یکی از لوازمی است که در بسته بندی انواع مواد غذایی به کار می رود. برای این که مواد غذایی از ورود و تهاجم میکروب ها و حشرات در امان بمانند بهتر از سلفون ها استفاده شود. از چندین سال پیش از این، سلفون ها برای بسته بندی انواع لوازم و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گرفته اند. امروزه هم از این سلفون ها برای بسته بندی مواد غذایی و حتی حمل برخی از اسباب و اثاثیه منزل مانند مبل و سایر لوازم شکستنی استفاده می کنند.

در اکثر مراسم ها بر روی مواد غذایی مانند حلوا، میوه و خرما یک لایه سلفون می کشند تا این مواد غذایی از تابش نور خورشید، گرد و غبار، میکروب ها و .. در امان بمانند. برای سالم ماندن مواد غذایی بهتر است از سلفون های بسته بندی یا همان سلفون استرچ استفاده شود. با این توضیحات می توان فهمید که سلفون نیز یکی دیگر لوازم مورد نیاز در بسته بندی است.

همچنین سلفون ها در اندازه ها و سایز های متفاوتی تولید و به فروش می رسند. رول های سلفون از اندازه های 2 متری شروع شده و سایر اندازه های آن عبارت است از 5،8،10،12 و به بالا. همچنین قیمت این رول ها با توجه به اندازه های آن ها قابل تغییر است.

نمونه-ای-از-سلفون-های-استرچ-(سلفون-بسته-190بندی)

آشنایی با برخی از مهم ترین ویژگی های سلفون بسته بندی (سلفون استرچ)

از مهم ترین ویژگی های سلفون های بسته بندی می توان به وزن کم و عدم نفوذ اکسیژن و هوا به داخل بسته بندی اشاره کرد. همچنین سلفون های بسته بندی نسبت به سایر لوازم مورد نیاز در بسته بندی، باکیفیت تر و بهداشتی تر هستند، اما به دلیل پلاستیکی بودن آن ها هر چه کم تر استفاده شوند بهتر است.

همان گونه که می دانید اکسیژن و رطوبت از مهم ترین عوامل خارجی فاسد کننده مواد غذایی و خوراکی هستند. سلفون های بسته بندی و استرچ به دلیل داشتن قابلیت جلوگیری از نفوذ هوا و رطوبت به محتوای بسته بندی باعث می شوند تا فرآورده های گوشتی در فضاهای منجمد طراوت و تازگی خود را حفظ کنند.

اما نکته حائز اهمیت این است که اگر سلفون و نایلون استرچ به کار رفته در بسته بندی مواد غذایی از مواد اولیه تازه تهیه نشده باشد، می تواند خود سلفون و نایلون استرچ عامل فاسد شدن مواد غذایی و محتویات بسته بندی شود.

نمونه-ای-از-سلفون-بسته-بندی-یا-همان-نایلون-استرچ200

 می توان گفت که بهداشتی ترین وسیله در میان لوازم مورد نیاز در بسته بندی مواد غذایی سلفون است. به همین دلیل است که سلفون از جایگاه ویژه ای در صنعت بسته بندی برخوردا است. البته سلفون ها نیز دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. سلفون ها را می توان به سه گروه جداگانه تقسیم بندی کرد. این سه گروه عبارت اند از : سلفون شفاف، سلفون نایلون و سلفون متالایز که موارد استفاده و کاربرد هر یک از این سلفون ها با یکدیگر متفاوت است.

آشنایی با سلفون متالایز

از این نوع سلفون ها برای بسته بندی چیپس و پفک زیاد استفاده می کنند. برای این که پفک و چیپس در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد از سلفون متالایز در بسته بندی آن ها استفاده می کنند. در این نوع سلفون ها از آلومینیوم استفاده شده است که باعث می شود مواد غذایی داخل بسته هرگز فاسد و خراب نشود.

آشنایی با سلفون شفاف

گروهی از مواد خوراکی و غذایی هستند که هر چقدر هم در معرض نور خورشید قرار بگیرند باز هم فاسد و خراب نمی شوند. برای نمونه ماکارونی اگر بسته بندی شده باشد و در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد به هیچ عنوان خراب و فاسد نمی شود. در نتیجه برای بسته بندی این گروه از مواد خوراکی و غذایی از سلفون های شفاف استفاده می شود.

آشنایی با سلفون نایلون یا محافظ

نوع دیگری از این سلفون ها وجود دارد که در بازار و همچنین در فروشگاه های اینترنتی برای فروش خواروبار مورد استفاده قرار می گیرند. سلفون های نایلون و یا محافظ به این دلیل به کار می روند تا به مواد غذایی خشک رطوبت نفوذ نکند. همچنین برای این که به مواد غذایی خشک گرد و غبار نفوذ نکند باید تنها از این نوع سلفون ها استفاده کرد. همچنین از این نوع سلفون ها در بسته بندی پوشاک، مبلمان و غیره استفاده می کنند.

چرا سلفون برای بسته بندی توصیه میشود؟

همواره سلفون ها کاربرد زیادی در بسته بندی لوازم گوناگون دارند و از مهمترین لوازم مورد نیاز در بسته بدنی به شمار می روند. تنها دلیلی که باعث می شود از سلفون ها استفاده ی زیادی شود این است که از نفوذ هرگونه هوا و رطوبت و گرد و غبار به داخل محتویات بسته جلوگیری می کنند و همچنین نسبت به سایر لوازم بسته بندی پلاستیکی بهداشتی تر و سالم تر هستند. به علاوه سلفون ها نرم و لطیف هستند و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار اند.

چرا فروشگاه اخوان الهی را برای سفارش محصولات بسته بندی انتخاب میکنیم؟

فروشگاه اخوان الهی یکی از بزرگترین کارخانجات تولید لوازم مورد نیاز در بسته بندی در سطح کشور است. این فروشگاه در سال 1345 توسط حاج اصغر الهی تاسیس شد. همچنین در سال 1380 علاوه بر تولید و عرضه محصولات نظافتی، محصولات صنعت ساختمان سازی نیز در سبد محصولات این فروشگاه قرار گرفت.

 فروشگاه اخوان الهی شرکتی معتبر است که با تولید محصولات با کیفیت در زمینه ساختمانی و بسته بندی توانسته است اعتماد مشتریان بی شمار خود را جلب کند. کیفیت بالای محصولات تولیدی و قیمت مناسب لوازم مورد نیاز در بسته بندی از حمله عواملی هستند که موجب اعتماد و رضایت مشتریان این شرکت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه