لباس کار

لباس کار ایمنی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

یکی از وسایل حفاظتی موجود در محیط کار، لباس کار یا همان لباس فرم کار می باشد که کارکنان با این لباس در محل کار حاضر می شوند. سهولت در حرکت، راحت بودن و عملی بودن لباس از کارکردهای مهم لباس کار ایمنی می باشند. انتخاب یک لباس مناسب با شغل شخص باعث یک تغییر اساسی در روند روز کاری وی خواهد شد.

لباس کار مناسب باید بدون توجه به سبک هایی که به صورت مد روز مطرح می شوند، با طرح هایی خلاقانه طراحی گردد و راحتی، سهولت و عملی بودن را حتماً در اولویت قرار دهد. لباس کار ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع فعالیت شغلی، شرایط آب و هوایی و سلیقه افراد می توانند به گروه های مختلفی تقسیم شوند.

یکی از دلایل مهم استفاده از لباس کار بعد از ضرورت هایی که در پوشیدن لباس کار در محیط مناسب وجود دارد، حفظ جان فرد و کاهش آسیب دیدگی ها از خطرات احتمالی که در حین فعالیت در شغل مورد نظر وجود دارند، می باشد.

همچنین از کارایی لباس کار می توان به این نکته اشاره کرد که لباس ایمنی در محیط شغلی به جهت متحدالشکل شدن نیروهای کار، شناسایی کارکنان از سایر افراد متفرقه و ایجاد شدن نظم و آراستگی در محیط کار می باشد که  نقش مهم استفاده از لباس کار را نشان می دهد.

لازم به ذکر است کارکنانی که در جوار ماشین آلات صنعتی مشغول به کار هستند و یا با ماشین کار می‌کنند، حتماً باید از لباسی استفاده کنند که هیچ قسمتی از آن باز یا دارای پارگی نباشد. همچنین آویزان کردن زنجیر، ساعت، کلید و لوازمی نظیر آن ها بر روی لباس کار اکیداً ممنوع می باشد؛ به این دلیل که ممکن است سبب ایجاد خطرات بسیار زیادی شود.

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با لباس ایمنی این است که کارکنانی که در محیط‌ های آلوده به گرد و غبار، مواد منفجره و یا قابل اشتعال و همچنین مواد مسموم کننده اشتغال دارند، نباید از لباس‌های جیب دار و یا لبه دار و همچنین شلوار های دوبل استفاده کنند. به این دلیل ممکن است مواد مذکور در چین روی لباس ها باقی بمانند و در این حالت ایجاد خطر کند.

انواع--لباس-کار-ایمنی

ویژگی های یک لباس کار خوب چیست؟

بهترین نوع لباس کار، لباس ایمنی است که علاوه بر این که ایمنی فرد را حفظ می‌ کند، فرد در آن لباس احساس راحتی نیز داشته باشد. مهمترین تفاوتی که در بین انواع لباس فرم وجود دارد پارچه به کار رفته و دوخت مناسب آن ها می باشد.

این موضوع کاملاً مشخص است که لباس یک کارگر که مشغول به فعالیت در صنایع فولاد می باشد با لباس کار یک کارگر ساختمانی بسیار متفاوت است. مقاومت مناسب پارچه ها در کنار ارزان بودن لباس ها از گزینه های هستند که افراد در هنگام تهیه لباس ایمنی قطعا به آن توجه خواهند کرد.

به عنوان مثال در صنایعی مانند ریخته گری و فولاد به دلیل دمای محیط کار بسیار بالا نیاز به استفاده از پارچه هایی مانند جنس کتان می باشد. پارچه های کتان نسبت به پارچه های پلاستیکی علاوه بر خنک بودن مقاومت بالاتری در مقابل جرقه و براده های آهن و … نیز دارند.

پارچه کجراه و ترگال نیز از دیگر پارچه هایی هستند که در تولید لباس فرم از این پارچه ها استفاده می شود. تفاوت این دو پارچه در نوع تار و پود آن ها و علاوه بر آن در میزان گرماژ آن ها است. معمولاً در تولید لباس کار از گرماژهای ۲۴۰ و ۲۹۰ گرم استفاده می گردد.

از پارچه‌ هایی با گرماژ بالاتر در تولید انواع شلوار و دستکش ها نیز استفاده می شود. این نوع از پارچه ها با توجه به نوع استفاده به وسیله ویسکوز و یا پنبه تولید می گردند.

علاوه بر تفاوت های ذکر شده، تفاوت دیگر انواع لباس فرم مدل دوخت آن ها نیز می باشد. مدل دوخت لباس کار باید علاوه بر ایجاد راحتی هنگام کار، نکات ایمنی مربوط به حرفه فرد را نیز فراهم کند.

در کل می توان گفت یک لباس ایمنی مناسب، لباس کاری است که دارای قیمت و دوخت مناسب، مقاومت بالا و بهترین طراحی در رابطه با حرفه مورد نظر را داشته باشد.

لباس-ایمنی

لباس کار ایمنی چند مدل است؟

لباس های ایمنی با توجه به شغل افراد دارای انواع مختلفی هستند که از آن ها می توان به لباس فرم های مکانیکی، صنعتی، جوشکاری، لباس کار دوبنده، لباس کار مهندسی و لباس کار کارگری و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در ادامه به بررسی کلی انواع مدل های لباس کار می پردازیم.

لباس کار کاپشن و شلوار

در شغل هایی مانند خودروسازی، راهسازی، صنایع فولاد و معدن و بسیاری دیگر از موارد، لباس کار به صورت یک کاپشن و شلوار می باشد.

این مدل از لباس کار دارای مزین ویژه ای به دلیل داشتن جیب‌ های بسیار زیاد می باشد. علاوه بر این نیز پوشیدن این مدل از لباس بسیار راحت است و در صورت نیاز می توان در زیر این نوع از لباس ایمنی، لباس دیگری نیز پوشید. این لباس فرم به وسیله پارچه های متفاوتی دوخته می شود و با توجه به شغل مورد نظر می‌ توان نوارهای شبرنگ را نیز به لباس ها اضافه کرد.

شلوارهای این مدل از لباس کار در دو مدل کمر کش و دکمه ای تولید می گردد. کاپشن و شلوار به دلیل مزایای که دارند از محبوب ترین انواع لباس فرم در کل دنیا به شمار می‌آیند. به دلیل این که این نوع از لباس کار بسیار راحت و بسیار شیک تر از دیگر انواع لباس فرم می باشد.

این مدل از لباس کار یکی از مدل های انتخابی همیشگی مهندسی می باشد و به همین دلیل نام دیگر این مدل لباس، لباس کار مهندسی است. قیمت لباس فرم با مدل کاپشن و شلوار با توجه به نوع پارچه‌ای که در دوخت آن استفاده شده است، مختلف می باشد. اصولاً در دوخت این نوع از لباس از پارچه هایی مثل پلی استر پنبه، فلامنت و دیگر انواع پارچه ها استفاده می شود.

اغلب مهندسین به دلیل این که کمتر آچار به دست هستند و فعالیت بدنی کمتری در محیط کار دارند، لباس هایی از جنس پلی استر های پنبه استفاده می‌کنند. به این دلیل که جنس این نوع از لباس راحت، نرم و لطیف می باشد. اما اگر مهندسین و کارگران در محل کار مسئولیت‌های سنگین بر عهده دارند، بهتر است از لباس ایمنی از جنس فیلامنت، لی و یا کتان با توجه به میزان سختی کار انتخاب نمایند، تا بدن آن ها از آسیب‌ های احتمالی در هنگام کار محافظت شود.

لباس-کاپشن-و-شلوار

لباس کار یکسره

لباس های یکسره از مدل های پر کاربرد در محیط های کاری هستند. این مدل ها علاوه بر کارایی بالایی که دارند از زیبایی های ظاهری نیز برخوردار هستند.

 اگر در محیط کار فرد کارگر مرتب نیاز به خم و راست شدن دارد و از تحرک کاری بالایی برخوردار است، مناسب ترین گزینه برای او لباس های کار یکسره می باشد. لباس های کار یکسره در سه مدل مختلف در بازار موجود هستند. لباس فرم آستین دار یا همان خلبانی، لباس کار دوبنده و سرهمی های جوشکاری از انواع لباس فرم های یکسره می باشند.

لباس-یکسره

لباس کار آستین دار یا خلبانی

همان طور که از نام لباس ایمنی خلبانی پیدا است، این مدل از لباس از لباس خلبان ها کپی برداری شده است. اگر افراد مکانیک باشند، یا با مواد شیمیایی و روغنی سروکار داشته باشند و یا در کارواش ها مشغول به کار باشند، لباس فرم خلبانی یک گزینه مناسب برای استفاده آن ها می باشد. این لباس با پوشش کل بدن فرد، از برخوردهای آب، روغن، مواد شیمیایی و اسید با پوست بدن جلوگیری می‌کند و دارای بالاترین ایمنی برای این شغل ها می باشد.

لباس ایمنی دوبنده از دیگر انواع لباس کارهای یکسره است. لباس کار دوبنده دارای آزادی در بخش بالا تنه می باشد و باعث می‌شود قدرت عملکرد فرد محدود نشود. این مدل از لباس کار در بین شغل هایی مانند نجاری و تعویض روغنی طرفداران بسیاری دارد. همچنین در این لباس فرم از پارچه هایی  با جنس هایی مانند کتان، پلی استر پنبه، فلامنت و غیره استفاده می شود. این مدل از لباس ها در جنس جین نیز تولید شده اند، که علاوه بر محیط های کاری در فضای بیرون و انواع آتلیه ها نیز استفاده می‌شود. می توان گفت لباس ایمنی دو بنده جین یکی از انواع مدل های مورد پسند نقاشان می باشد.

این مدل از لباس فرم در انواع رنگ ها و پارچه ها دوخته می شود و کارگران، صنعتگران، استادکاران و مهندسین در اکثر حرفه ها می توانند از این نوع از لباس ایمنی فرم استفاده کنند. لباس ایمنی دوبنده  دارای جیب هایی در قسمت بالایی می باشد که می توان ابزار آلات را در آن ها قرار داد.

لباس-یکسره-آستین-دار

لباس جوشکاری

لباس کار سرهمی جوشکاری یکی دیگر از مدل لباس های یکسره می باشد که لباس یک تکه جوشکاری نام دارد.

جوشکاری از جمله حرفه هایی است که بسیار خطرناک می باشد که باید به طور کامل نکات ایمنی در این حرفه رعایت شود. با رعایت نکردن نکات ایمنی، نور ساطع شده و قطره های مذاب آهن و آرگون هنگام جوشکاری می توانند به راحتی به  چشم و پوست  آسیب برسانند که این مسئله بسیار خطرناک است.

معمولاً این لباس از نوع جنس کتان می باشد که بتواند در مقابل جرقه های جوشکاری از خود مقاومت نشان دهد. لباس های جوشکاری بیشتر به رنگ قرمز تولید می گردند.

جوشکار ها علاوه بر استفاده از کلاه جوشکاری مخصوص و دستکش های جوشکاری باید از لباس‌ فرم های جوشکاری نیز استفاده کنند. این لباس کارها نسبت به دیگر انواع لباس ایمنی های که توضیح داده شد بسیار ضخیم تر هستند و اکثراً از دو جنس جین و یا کتان ساخته می‌ شوند.

لباس-جوشکاری

روپوش و پیشبند های کار

این نوع از روپوش ها یکی از پر مصرف ترین لباس های ایمنی می‌باشند. در بسیاری از درمانگاه‌ ها، بیمارستان‌ ها، آزمایشگاه ها، هتل ها و یا حتی رستوران ها نیز از این نوع از لباس فرم ایمنی استفاده می شود. روپوش کار یکی از ساده ترین روش های متحدالشکل کردن محیط کار به همراه ایجاد نظافت و ایمنی می باشد.

روپوش های کار در اکثر شغل هایی که از این نوع روپوش ها استفاده می‌کنند، بسیار به هم شبیه هستند و تنها دارای تفاوت‌ های کمی در جای جیب، دکمه، رنگ لباس و یا در سایز آن ها می باشد.

 این مدل از لباس های فرم ایمنی با توجه به محل استفاده آن با جنس هایی با درصد نخ بیشتر مانند ترگال پنبه، تترون و … تولید می‌شوند. راحتی و مقاومت این نوع از لباس های کار در مقابل شستشو های زیاد از مزیت های این مدل از لباس ها به شمار می رود.

روپوش-آزمایشگاه

استفاده از لباس ایمنی در چه مشاغلی ضروری است

انواع لباس های فرم ایمنی وسیله های حفاظتی در برابر بسیاری از خطرات ناشی از مشاغل مختلف هستند که کلیه کارکنان در این مشاغل حتماً باید از این نوع از لباس استفاده کنند. لباس کار کارکنان باید مطابق با شرایط کار آن ها تهیه شده باشد.

لباس ایمنی در انواع مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد، اما در بسیاری از مشاغلی که امکان آسیب به بدن در آن ها وجود دارد، حتماً باید از لباس کارهای مناسب استفاده شود. مشاغلی مانند جوشکاری، کار در کوره ها،  کار در صنایع فولاد سازی، کارگران ساختمانی و در بسیاری دیگر از شغل‌هایی که امکان آسیب به بدن در آن ها بسیار زیاد می باشد، افراد حتما باید از لباس فرم مناسب با شغل خود استفاده کنند.

علاوه بر موارد ذکر شده افرادی که در محل کار خود با اشعه ها در ارتباط هستند، مانند افراد شاغل در رادیولوژی و یا نیروگاه های هسته ای،  افرادی که با گرما یا سرمای شدید در ارتباط می باشند، مانند آتش نشان ها و یا کسانی که در سردخانه ها کار می کنند، حتماً باید از لباس های مخصوص مانند لباس‌ های ضد حریق یا از جنس پارچه‌های پی وی سی، با توجه به نوع کار خود استفاده کنند.

مزایای استفاده از لباس کار ایمنی چیست؟

استفاده از لباس کار مزیت های فراوانی دارد. از یکی از اصلی ترین مزیت ها می‌توان به حفظ جان افراد و یا کاهش آسیب دیدگی های آن ها از خطرات احتمالی نام برد. هنگامی که فرد از لباس ایمنی استفاده می‌ کند از بسیاری از خطراتی که در محیط کار ممکن است برای وی پیش آید در امان می‌ ماند.

از دیگر مزیت های لباس فرم ایمنی می توان به ایجاد نظم و آراستگی در محیط کار، متحدالشکل کردن نیروهای کار، شناسایی کارکنان از سایر افراد متفرقه، تشخیص راحت هر یک از سمت های شغلی با تفاوت در رنگ لباس آن‌ها و مناسب با شغل افراد اشاره کرد.

رنگ-های-مختلف-لباس-کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه