طناب و انواع آن7

همه چیز راجع به طناب و انواع آن

از گذشته های دور تا به امروز ما شاهد استفاده از طناب و کاربرد های آن بوده ایم. در گذشته برای رفع نیاز های خود همانند بالا کشیدن آب از چاه، از آن استفاده میکردند. اما شیوه ساخت آن در آن زمان متفاوت بود، از  موی گوسفندان و الیاف طبیعی برای ساخت آن استفاده میکردند. امرزوه این وسیله در انواع مختلف با جنس ها جدید تولید میشود که هر کدام می تواند کاربرد خاص یا متفاوت داشته باشد.

طناب ها در گذشته به اشکال مختلفی ساخته می شدند. برای مثال در سال های دور برای بالا رفتن از درختان، گیاهان یا شاخه های نرم و منعطف را به هم می پیچیدند تا قادر به بالا رفتن از تنه درختان باشند.
سپس مردم قدیم پی بردند که می تواند با استفاده از موی حیوانات یا دام هایشان برای تولید آن استفاده کنند. با چیدن موی گوسفندان و انجام فرایند خاص بر روی آن، می توانند آن را در چند لایه به همدیگر بافت تا به یک طناب تبدیل شود.

تقریبا هر شخص یا فردی میتواند ابزار مورد نیاز خود را بسازد اما طناب ها دارای انواع مختلف در کاربرد های گوناگون است که  در ادامه کاملا شرح داده میشود.

طناب-و-انواع-آن

طناب چیست؟

به یک رشته بلند از الیاف به هم بافته شده گفته میشود که برای مهار اشیاء و استفاده های دیگر ساخته میشود. به طور معمول در ساخت آن از پشم، کتان، کنف، پلی‌پروبیلین، پلاستیک و… استفاده می شود.

ممکن است که گاهی اوقات در شرایط مختلف از نوع خاصی استفاده شود. برای مثال استفاده از طناب کنفی در آب بیشتر مرسوم است و دلیل آن افزایش مقاومت و استحکام آن در آب است.

طناب، مجموعه ای از الیاف، رشته ها یا سیم های فشرده شده با چرخاندن یا بافتن (کشیدن) است که به یک رشته انعطاف پذیر بلند تبدیل میشود. از نوع سیم آن، اغلب به عنوان کابل (q.v) یاد می شود. نیاز اساسی برای سرویس دهی این است که طناب کاملاً متراکم و از نظر ساختاری پایدار بماند، حتی در حالی که خم، پیچ خورده و کشیده شده است. خاصیت اصلی یک طناب مقاومت کششی آن است.

بافت و ماهیت طناب با توجه به رنگ، ظرافت ، سفتی، استحکام و قابلیت کشش الیاف یا رشته های مورد استفاده در ساخت آن تعیین می شود. به عنوان مثال نوع پنبه ای نرم تر ، ضعیف تر و کشدار تر از نوع های مانیل یا سیزال هستند. طناب های مانیل نسبت به نوع کنف یا جوت از نظر اندازه مشخص قوی تر هستند. از آنجا که می توان الیاف کوتاه را به نخ های انعطاف پذیر بلند تبدیل کرد، عملاً می توان هر الیافی را به صورت طناب درآورد.

طناب های ساخته شده از رشته هایی که از فلزات شکل پذیر یا پلیمرهای مصنوعی گرفته شده اند، از طناب های الیاف طبیعی متفاوت هستند، زیرا هر رشته خاصی که به شکل طناب کمک می کند، در تمام طول طناب اجرا می شود. رشته یا سیم ضخیم از یک ماده ریز از همان مواد سخت تر است. استفاده از آن منجر به ساخت طناب سخت تری برای اندازه معین می شود.

تاریخچه طناب

این وسیله دارای سابقه طولانی است که از زمان های دور شروع می شود. زمانی که از آن به عنوان ابزاری اساسی برای شکار، کشیدن، بستن، اتصال، بلند کردن، حمل و صعود استفاده می شد. اعتقاد بر این است که طناب های قدیمی حاصل قطعات طولانی انگورهای پیچ خورده و بافته شده هستند.

مصریان باستان، 4000 سال قبل از میلاد طناب می ساختند. از موی حیوانات، نیزارها، چمن و چرم استفاده می کردند. اگرچه نحوه حکاکی و حمل سنگ ها به عنوان یک معما باقی مانده است ، اما بدون شک از آن در ساخت هرم های خود استفاده کرده اند که اکنون تنها هفت عجایب جهان است.

در 2800 سال قبل از میلاد، چینی ها با استفاده از الیاف کنف طناب درست می کردند. ساختن این وسیله سرانجام در سراسر آسیا گسترش یافت و به هند و همچنین اروپا رسید.

در طول قرون وسطی، اروپاییان طنابهای خود را در ساختمانهای بسیار طولانی بنام طناب زدن می ساختند. رشته ها از یک انتهای ساختمان به انتهای دیگر گذاشته می شدند و تا زمان تشکیل طناب پیچ داده می شدند. طول رشته های آن به 300 متر میرسید. به دلیل استفاده روزانه و بسیار، توسط کشتی های بزرگ و عظیم، طناب های طولانی مدت مورد نیاز بود. بنابراین تلاش برای استفاده از طنابهای کوتاه در یک قایق عظیم بی فایده و بی معنی بود.

انواع طناب

 • طبیعی

از آنجا که نوع طبیعی آن از محصولات سازگار با محیط زیست ساخته شده است، در حین ساخت از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. اگر نگران تأثیر طناب جدید خود بر محیط باشید، این نوع انتخاب بسیار بهتری است. البته مزایا و معایب مختلفی وجود دارد که باید هنگام انتخاب طناب ساخته شده از کنف، سیزال، پنبه یا الیاف طبیعی دیگر، آنها را در نظر بگیرید.

با انتخاب یک طناب طبیعی که ترکیبی از چند نوع الیاف مختلف باشد ، می توانید از جوانب مثبت و منفی هر یک لذت ببرید، و می تواند طناب بسیار محکم و با دوام داشته باشید. نوع طبیعی گرچه قوی است، اما مقاومت آن به اندازه نوع مصنوعی نیست و به راحتی در اثر آب، کپک و اشعه UV آسیب می بیند. برخلاف نوع مصنوعی ، نوع طبیعی آن در اثر قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد آسیب نمی بیند و فقط در صورت قرار گرفتن در معرض شعله های آتش می سوزد.

متأسفانه، نوع طبیعی وقتی خیس می شود جمع می شود و بعد از خشک شدن، کار با آن بسیار دشوار است. این نوع در صورت نیاز به بسته بندی وسایل یا طنابی که دارای چسبندگی عالی باشد، ایده آل است. از آنجا که نوع طبیعی قابل تجزیه زیست است و می تواند به طور طبیعی تجزیه شود. دفع آن به اندازه نوع مصنوعی آن دشوار نیست.

 • مصنوعی

طناب های مصنوعی یا پلاستیکی به طور کلی از موادی مانند نایلون، پلی استر و پلی پروپیلن ساخته می شوند، اگرچه مواد دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای ساخت این طنابها استفاده شود. دوام آنها بسیار بیشتر از طنابهای طبیعی است و این یکی از دلایل محبوبیت آنها است. طول عمر آنها معمولاً 30٪ بیشتر از طنابهای طبیعی است و در هنگام خیس بودن و افزایش سن بسیار قویتر هستند. طناب های مصنوعی نیز کمتر در معرض آسیب کپک، آب و اشعه ماورا بنفش قرار می گیرند.

بعلاوه، طنابهای مصنوعی هنگام خیس شدن کمتر جمع می شوند اما قرار گرفتن در معرض گرمای کافی باعث ذوب شدن طناب می شود که می تواند مقاومت آن را کاهش دهد. آنها بیشتر محکم هستند و کشش بیشتری دارند، که باعث می شود طنابهای مصنوعی برای بکسل و بلند کردن استفاده شوند، اما جلوگیری از لغزش گره ها در نوع مصنوعی مشکل است.

متأسفانه، یکی از مهمترین موارد منفی طناب پلاستیکی این است که تولید آن تمایل به ایجاد محصولات جانبی خطرناک دارد و محصول نهایی قابل تجدید یا استفاده مجدد نیست. این بدان معنی است که اگر گزینه پایدارتر از نظر محیط زیست را می خواهید، بهتر است یک طناب طبیعی را انتخاب کنید اگر این نیاز شما را برآورده کند.

طناب-پیچ-خورده-و-درباره-آن

 • پیچ خورده

این طناب بسیار خوبی است اگر می خواهید به راحتی آن را بچرخانید. پیچ خورده یک نوع بسیار رایج است که اغلب برای خطوط اسکله و سیم بکسل استفاده می شود. این طناب ها با اتصال رشته ها به یکدیگر و اطمینان از اینکه در یک جهت قرار دارند، تشکیل می شوند. الیاف داخل هر سه رشته باید در جهت مخالف یکدیگر بچرخند تا طناب به هم چسبیده باشد.

این نوع  به طور کلی ارزان است و کشش آن بسیار بیشتر از طناب بافته است، که در برخی از کاربردها می تواند خوب باشد. متأسفانه نسبت به طناب بافته شده انعطاف پذیری و سفتی کمتری دارد و اگر در استفاده از آن مراقب نباشید، ممکن است که گره بخورد.

طناب-و-انواع-آن3

طناب پلاستیکی چگونه ساخته میشود؟

گاهی اوقات طناب پلاستیکی به روش تابیده شده تولید میشود که به آن طناب نایلونی نیز گفته میشود. طناب های پلاستیکی و نایلونی، به دلیل داشتن قیمت مناسب طرفداران بسیاری دارند.

طناب پلاستیکی با استفاده از الیاف مصنوعی ساخته می شود که مواد اولیه آن میتواند به دو نوع باشد: 1- مواد درجه یک که مستقیما از پتروشیمی تهیه میشود. 2- مواد درجه دو که حاصل بازیافت نایلون و پلاستیک است.

مراحل ساخت طناب پلاستیکی به این صورت است که، بلافاصله بعد از ورود مواد اولیه به کارخانه، این مواد با کمک دستگاه اکسترودر به رشته ها و الیاف تبدیل میشوند که در مرحله بعد، الیاف وارد دستگاهی مخصوص میشود که انواع طناب را در سایز ها و متراژ مختلف تولید میکند.

طناب های پلاستیکی در سایز های 2 الی 32 میلیمتر وجود دارند، و در متراژ های 100 الی 500 متر نیز تولید می شوند.

در ادامه به ویژگی های طناب پلاستیکی خواهیم پرداخت:

 • دارای قیمت مناسب نسب به سایر انواع طناب ها
 • مقاوم در برابر رطوبت و آب
 • دارای دوام بالا هنگام سایش در وزن های پایین
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

و اغلب در رنگ های زیر تولید میشود:

 • سفید، زرد، نارنجی، آبی، قرمز، سبز

طناب

فرایند ساخت طناب

طناب زدن به چهار مرحله تقسیم می شود: (1) الیاف یا رشته ها برای تاباندن (چرخاندن) به نخ آماده می شوند. (2) الیاف یا رشته ها برای تولید طناب های رشته ای ساخته شده به نخ ریخته و به صورت طناب بسته می شوند. (3) تعدادی نخ به رشته ها تاب می خورند. (4) سه رشته یا بیشتر به صورت طناب پیچ میخورند.

این الیاف شانه یا کارد می شوند، سپس برش می خورند و توسط فرآیندهای مورد استفاده در صنعت نساجی به نخ تولید می شوند. رشته هایی که به عنوان آماده نیز شناخته می شوند، توسط نخ های پیچ خورده یا طناب های کوچک به هم شکل می گیرند. ماشین های رشته ای، که فرمور یا بانچر نامیده می شوند، بسته به توانایی متناسب بودن طول رشته های مداوم و همچنین میزان تولید و سرعت پرواز، از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند.

کاربرد های طناب پلاستیکی

کاربرد طناب های پلی پروپیلن یا پلاستیکی

طناب های پلی پروپیلن به دلیل مقاومت در برابر سایش ، قدرت، شناوری، شکل پذیری و همچنین مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش، بسیار شناخته می شوند. آنها سبک و در آب شناور هستند. خیس نمی شوند، می توانند با خوردگی شیمیایی مبارزه کنند و از ظرفیت عایق بالایی برخوردار هستند. طناب های پلاستیکی به دلیل مزایای بسیار، برای کاربردهای مسکونی و صنعتی زیر مناسب هستند:

 • استفاده عمومی در کارهای روزمره داخلی و همچنین تجاری.
 • استفاده گسترده در حمل و نقل دریایی.
 • می تواند برای تولید طناب ماهیگیری تجاری استفاده شود.
 • همچنین به عنوان طناب دریایی و پهلوگیری مناسب است.
 • ایده آل برای فعالیت های دفاعی مربوط به خدمات دریایی.
 • ایده آل برای فعالیت های علمی مربوط به فناوری دریایی.
 • مناسب برای اهداف نجات و ایمنی در آب ها.
 • طناب زدن امن هنگام ورزشهای آبی و فعالیتهای مرتبط.
 • یک طناب غواصی امن برای کاوشگران ، غواصان و…
 • محصول مناسب برای قایقرانی.
 • مناسب برای بسته بندی کالاهای سبک.
 • محصولی پر استفاده در کشتی سازی و لنگرگاه ها.
 • همچنین می توان برنامه های مختلف کشاورزی و الکتریکی را تحت پوشش قرار داد.
 • سودمندی در صنعت مراقبت از درخت – هم درختکاری و هم جنگل کاری.
 • قابل استفاده در نیازهای سوارکاری ، سگهای نگهدارنده اسب و بندهای اسب.
 • مناسب برای اتصال بنرهای تبلیغاتی
 • هنگام راه اندازی سایبان و کیوسک ایده آل است.
 • در کارهای روزمره باغبانی استفاده می شود.
 • طناب محبوب برای کارهای دستی و تزئینات پنجره.

طناب-و-انواع-آن4

طناب پلاستیکی در چه کیفیت هایی تولید و عرضه میشوند؟

طناب پلاستیکی که ساخته شده از الیاف مصنوعی است، شامل: نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن و آرامید است. پلی پروپیلن کمترین هزینه را دارد، روی آب شناور است و کشش قابل توجهی ندارد. به همین دلایل باعث ایجاد یک طناب بکسل اسکی روی آب می شود. نایلون نسبتاً گران، نسبتاً قوی و کشش کمی دارد. به دلیل توانایی کمی دارد، ولی در اسکله ها برای نگه داشتن قایق های سبک استفاده میشود. آرامید قوی ترین است، اما بسیار گران است.

نایلون و پلی استر ممکن است به الیافی به طول حدود 4-10 اینچ (10-25 سانتی متر) ریزگرد شوند. طناب های ساخته شده از الیاف مصنوعی چرخیده احساس مبهم بودن دارند و به اندازه طناب هایی که از رشته های پیوسته و طولانی ساخته شده اند قوی نیستند. برخی از طناب ها از دو ماده مصنوعی مختلف برای دستیابی به ترکیبی از مقاومت بالا و هزینه کم یا مقاومت بالا و سطح صاف استفاده می کنند.

طناب های پلاستیکی مصنوعی اند و دارای کیفیت های مختلف منحصر به فرد هستند. طناب پلی پروپیلن مخصوصا برای استفاده در اطراف آب مناسب است، توسط آب نمی پوسد و در برابر کپک مقاوم است. این طناب همچنین در رنگ های متنوعی تولید می شود و آن را به گزینه ای معمول برای موانع موجود در زمین های گلف ، پارک ها یا حتی نیروگاه ها تبدیل می کند.

از آنجا که پلی پروپیلن شناور است ، برای تعیین خطوط شنا در استخرها استفاده می شود. ماهیگیران تجاری معمولاً از این طناب به ویژه در خطوط خرچنگ استفاده می کنند. همچنین می تواند برای لنگر انداختن شناورها ، آبزی پروری و خطوط خالص استفاده شود.

طناب-و-انواع-آن5

راهکارهای تشخیص کیفیت جنس طناب پلاستیکی چیست؟

طناب پلاستیکی از چند نوع پلاستیک تولید میشود که در ادامه نام برده خواهند شد. استفاده شدن هر نوع از مواد اولیه در جنس، کیفیت و قیمت طناب موثر است. بنابراین در انتخاب طناب پلاستیکی هوشیار باشید.

این اجناس عموما از سه نوع پلیمر پایه، پرکننده و نرم کننده تشکیل شده اند. اما مهمترین بخش آن برای تشخیص جنس، پلیمر پایه است.

برای تشخیص کیفیت طناب پلاستیکی به موارد زیر دقت کنید:

 • شفافیت
 • انعطاف پذیری
 • خاصیت کشسانی
 • نرمی
 • چگالی پایین

طناب های پلاستیکی در کل نسبت به انواع طبیعی آن بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، مخصوصا در شرایطی که آب و رطوبت حضور داشته باشد.

طناب-و-انواع-آن6

کاربرد و مصرف طناف کنفی

طناب کنفی به دو صورت تابیده شده و بافته شده، ساخته میشود. از نام های دیگر این محصول، طناب بنگلادش و جوت است. این طناب دارای الیاف طبیعی است که کنف یا جوت نام دارد.

الیاف این نوع طناب از ساقه و گیاه کنف ساخته میشود. کیفیت طناب کنفی را میتوان با توجه به رنگ آن تشخیص داد، بنابراین رنگ آن هر چه روشن تر باشد دارای کیفیت بهتری است.

با توجه به اینکه جنس الیاف آن و اغلب رنگ های استفاده شده در آن طبیعی است، کاربرد ها و قیمت فراوانی دارد. و همچنین در مصارف صنعتی ، خانگی و حتی تزئینی نیز استفاده میشود.

امروزه علاوه بر استفاده های صنعتی و ساختمانی، در تزئینات و منازل نیز از طناب های کنفی استفاده میشود. این محصول در این زمینه کاربرد بسیار وسیع دارد که در ادامه تعدادی از کاربرد های آن برای شما نام برده خواهد شد.

 • تعمیر و بازسازی چهارپایه قدیمی

با استفاده از این وسیله می تواند به چهارپایه قدیمی خود جان تازه ای ببخشید و آن را دوباره مورد استفاده قرار دهید. کافی است که طناب کنفی را بر روی نشیمنگاه چهار پایه و در مرکز آن به صورت دایره ای قرار دهید تا چهارپایه جدید خود را داشته باشید.

 • ساخت ظرف

  زیبا و کنفی

همچنین می توانید که یک ظرف را با طناب کنفی به صورت کامل بپوشانید تا ظرف جدیدی را خلق کرده باشید و در تزئینات خود به کار ببرید.

 • استفاده به عنوان حفاظ پله ها

دیگران از این وسیله کاملا طبیعی و کنفی، به جای حفاظ های آهنی و فلزی استفاده می کنند. رشته های کلفت و دراز آن را در لبه پله ها محکم میکنند تا به عنوان یک حفاظ زیبا و طبیعی کمک کننده باشد، البته ممکن است در میان آن ها از پایه های دیگری برای استحکام استفاده کنند.

 • استفاده برای ساخت میز های معلق
 • استفاده برای آویزان ساختن تابلو ها
 • استفاده برای آویزان ساختن گلدان ها

طناب-و-درباره-آن

کاربرد و مصارف طناب پنبه ای چیست و چگونه تولید میشود ؟

این نوع اغلب به دو روش تابیده شده و بافته شده ساخته میشود و نوع مواد سازنده، آن را از طناب ساختمانی جدا میکند.

از این نوع اغلب در مصارف پتروشیمی ، صنعتی و تزئیناتی استفاده می شود. همچنین مواد سازنده آن در ایران نیز تولید میشود. مواد اولیه این کالا همان پنبه است که بعد از ریسندگی به کار میرود. تشخیص کیفیت آن با توجه به ضخامت نخ های به کار رفته در آن مشخص میشود.

در کارخانه، هنگام آماده ساختن الیاف برای ریسندگی، سایز آن را مشخص میکنند. سپس در داخل دستگاه طناب در حالت های 2لا تا 4لا تولید میشود.

همچنین در سایز های 2 تا 60 میلی متر نیز ساخته میشود. متراژ آن اغلب از 60 متر تا 600 متر است، با افزایش طول آن وزن آن نیز افزایش میابد و همین باعث افزایش قیمت آن میشود.

از ویژگی های این کالا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طبیعی و زیست تخریب پذیر
 • قابلیت رنگ شوندگی
 • جاذب آب و عایق حرارت
 • مقاوم در برابر ضربه و غیر مضر برای پوست

طناب های پنبه ای در موارد زیادی کاربرد دارد که در زیر به تعدادی اشاره خواهد شد.

 • استفاده در مصارف صنعتی، کشاورزی، ساختمانی و…
 • استفاده به عنوان بکسل یا مهار کننده چادر ها
 • استفاده در تزئینات و منازل

همچنین به دلیل استفاده بسیار از آن در دریا ها؛ به این نوع، طناب های دریایی نیز گفته میشود.

طناب-و-انواع-آن7

تفاوت طناب پنبه ای با کنفی چیست ؟

طناب های پنبه ای و کنفی تفاوت بسیاری ندارند، ولی می توان به متفاوت بودن نوع مواد سازنده آن ها اشاره کرد.

طناب کنفی با توجه به اینکه از کنف یا گیاه جوت ساخته میشود، دارای استحکام بالایی است و در صنایع آبی بسیار به کار برده میشود. این طناب هنگامی که در آب قرار دارد استحکام بالایی پیدا میکند.

طناب پنبه ای با توجه به اینکه از گیاه پنبه تولید میشود، کاربرد ها و طرفداران خاص خود را دارد. این نوع دارای نیروی کششی خوب و مقاومت بالا در برابر ساییدگی ها است. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن در صنایع کشتیرانی، بسته بندی و ورزشگاه ها استفاده میشود. این نوع در سایز های 12 و 13 برای قرقره ها و ابزارآلاتی از این دست استفاده میشود. این کالا بر مقیاس وزن ( کیلو گرم ) قیمت گذاری میشود.

اخوان الهی فروشنده انواع لوازم ساختمانی و نظافتی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه