ترازبنایی

تراز بنایی چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید تاکنون این ضرب المثل قدیمی را شنیده باشید که می گوید خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج. یکی ازمهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزار آلات در بنایی و ساخت و ساز تراز بنایی می‌باشد. تراز بنایی وسیله‌ای است که تراز بودن و مسطح بودن سطح را نشان می‌دهد. تراز بنایی می‌تواند زوایای مختلفی را اندازه گیری نماید. انواع مختلف تراز بنایی کاربرد فراوانی درعرصه بنایی و ساخت و ساز و تأسیسات دارد. ساختار تراز بنایی به اینگونه است که از تعدادی لوله شیشه‌ای تشکیل شده است است که در درون این لوله‌ها یک مایع سیال قرار دارد. حرکت این مایع درون لوله‌ها، مسطح بودن سطح را نشان می دهد. همچنین این لوله‌ها دارای حفاظ می‌باشند که از برخورد با اشیا یا زمین محافظت شوند. بدنه برخی از این ترازها از نوع فلز می‌باشد تا به مرور زمان و با استفاده‌های فراوان در نقاط مختلف دچار آسیب‌دیدگی و ضربه نشود. البته نوع پلاستیکی آن هم در بازار موجود می‌باشد، اما دوام و کیفیت ترازهای فلزی بیشتر می باشد. اندازه این ترازها بسیار متفاوت است و بسته به نوع کاربرد آن می‌توان سایز مورد نظر را انتخاب کرد. تراز بنایی بسیار ساده و کاربردی است. در ساختار برخی از ترازهای بنایی یک نقاله نیز موجود می باشد تا در صورت نیاز از آن استفاده شود.

تراز بنایی

انواع مدل تراز

تراز بنایی انواع مختلفی دارد که در صنعت ساخت و ساز و تعمیرات ساختمانی و لوله کشی استفاده می‌شود.

تراز دستی

یکی از کاربردی‌ترین و ساده‌ترین نوع تراز بنایی، تراز دستی می‌باشد. به این نوع تراز، تراز حبابی نیز گفته می‌شود. از این نوع تراز برای بالا بردن دیوار به صورت کاملاً افقی و صاف استفاده می شود. اگر در ساخت و ساز و بالا بردن دیوار از این نوع تراز استفاده نشود دیوار به صورت کج و اریب شکل خواهد بود. تراز دستی انواع مختلفی دارد.

تراز کلاسیک

 این نوع تراز معمولا برای دیوار چینی استفاده می‌شود و تقریباً در تمامی محیط های ساختمانی کاربرد دارد. بدنه این نوع تراز از نوع آلومینیوم یا پلاستیک است در ساختار این نوع تراز دو یا سه محور به کار رفته است. تراز بنایی سه محوره برای اندازه گیری سطوح افقی و سطوح عمودی و برای تعیین زاویه ۴۵ به کار می رود. این نوع تراز دستی کلاسیک با داشتن طراحی متفاوت و ساده، دارای دوام و مقاومت زیادی می‌باشد.

تراز ای شکل

تراز ای شکل یکی دیگر از انواع تراز دستی می‌باشد که از لحاظ کاربرد شبیه تراز کلاسیک است اما ظاهرش کمی با آن متفاوت است. تفاوت این تراز در سطح مقطع عرضی آن می باشد. این نوع تراز نیز مانند تراز کلاسیک از سه محور افقی و عمودی و زاویه ۴۵ درجه تشکیل شده است. بدنه این نوع تراز از جنس پلاستیک است.

تراز شتری

این تراز بنایی در محیط های تنگ و کوچک که امکان دسترسی وجود ندارد، کاربرد فراوانی دارد. ساختار این تراز دارای طولی کوتاه و به گونه‌ای مستطیل شکل با لبه‌های مخروطی است و دارای برآمدگی‌های می‌باشد که امکان استفاده از آن را در مکان‌های کوچک و تنگ فراهم می‌کند. از این تراز در تاسیسات ساختمانی به خصوص در تاسیسات برق و لوله کشی استفاده می‌شود. این تراز نیز می‌تواند به صورت دو محوره یا سه محوره باشد.

تراز آهنربایی

نوع دیگری از تراز دستی، تراز آهنربایی می‌باشد که با داشتن آهنربا در ساختارش، ویژگی های آن را از دیگر ترازها متمایز کرده است. این تراز نیز برای دیوار چینی و سنگ فرش کردن کف به کار می رود از طرفی وجود آهنربای مغناطیسی در ساختار آن موجب شده که این تراز برای سطوح فلزی استفاده‌های فراوانی صورت پذیرد. معمولاً از این تراز در لوله کشی‌ها بسیار استفاده می شود.

انواع ترازهای آهنربایی

تراز آهنربایی 30 و  تراز آهنربایی 40 : این ترازها شامل سه کپسول نشانگر است که دو عدد در بدنه تراز و یکی در قسمت میانی تراز قرار دارداین تراز مجهز به دو آهنربای گرد مانند در قسمت پایینی تراز می‌باشد که می توانید برای راحتی کار تراز  را به فلزات بچسبانيد و کپسول تراز را  مشاهده کنید و صاف بودن سطح را تشخيص دهید ،این تراز در کارگاه ها و کارخانجات صنعتي نقش مهمی ایفا میکند ،محفظه شیشه‌ای کپسول مانند آن حاوی مایه‌ای شبیه به قطره می‌باشد که معمولا از جنس الکل و آب می‌باشد و روی کپسول دو خط مشکی رنگ کشیده شده که برای تراز کردن سطوح و تشخیص دادن سطح صاف این مایع قطره مانند باید بین این دو خط مشکی قرار بگیرد.

تراز آهنربایی آینه‌دار : این تراز مجهز به آهنربا و آينه می‌باشد که می‌توانید برای راحتی کار تراز  را به فلزات بچسبانيد واز اینه تصویر محفظه را مشاهده کنید و صاف بودن سطح را مشاهده کنید  این تراز در کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتي نقش مهمی ایفا می‌کند ،محفظه شیشه‌ای کپسول مانند آن حاوی مایه‌ای شبیه به قطره می باشد که معمولا از جنس الکل و آب می‌باشد و روی کپسول دو خط مشکی رنگ کشیده شده که برای تراز کردن سطوح و تشخیص دادن سطح صاف این مایع قطره مانند باید بین این دو خط مشکی قرار بگیرد.

 تراز لیزری

این تراز با داشتن خطوط لیزری و نمایش آن به صورت افقی و عمودی، تراز بودن یک سطح را نشان می‌دهد. این نوع تراز معمولاً بر روی یک پایه قرار می‌گیرند و دارای یک کنترل می باشد. از این تراز برای نصب کلید و پریز، چسباندن کاغذ دیواری، تراز نمودن ستون ها و انواع کاشی‌ها و سرامیک‌ها، پارتیشن بندی و دیوارهای کاذب و همچنین نصب پنجره ها و کابینت‌ها و قفسه‌های آشپزخانه بسیار استفاده می‌شود.

تراز LED

در ساختار این نوع تراز چراغ‌های LED به کار رفته است که از باطری تغذیه می‌شوند. از این نوع تراز در جاهای تاریک و بدون نور استفاده می‌شود.

تراز دیجیتالی

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تراز دیجیتالی جایگاه ویژه‌ای را در صنعت ساخت و ساز پیدا کرد. این تراز بدون محور بوده و دارای صفحه نمایش دیجیتال می‌باشد که زوایا را به صورت دیجیتالی نمایش می‌دهد. برای مثال اگر تراز بر روی سطح افقی قرار بگیرد زاویه صفر را نشان می‌دهد و اگر بر روی سطح عمودی قرار بگیرد زاویه ۹۰ را نمایش می‌دهد.

تراز بنایی 2

چه نکاتی را باید برای انتخاب و خرید یک تراز با کیفیت در نظر گرفت؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب تراز بنایی خرید طرح توجه ویژه شود، توجه به جنس تراز می‌باشد. معمولاً ترازها از جنس چوب، فلز و یا پلاستیک می‌باشد. نوع انتخاب این جنس باید به گونه‌ای باشد که دارای دوام زیاد باشد و همچنین در برابر شرایط محیطی سخت و دشوار ضد ضربه و نشکن باشد. یکی دیگر از عواملی که باید در هنگام خرید تراز بنایی باید به آن توجه شود کالیبره بودن تراز می‌باشد. به این معنا که تراز مورد نظر کمترین میزان خطا در هنگام اندازه گیری داشته باشد. عوامل مهمی که هنگام انتخاب تراز بنایی باید به آن توجه شود سه محور بودن آن می باشد که بتواند سطوح افقی و عمودی و زاویه را اندازه گیری کند.

تراز بنایی_3

تراز بنایی یکی از اصلی‌ترین وسایل یک بنا و پیمانکار می‌باشد. ترازها با توجه به نوع کاربرد و محیطی که قرار است در آن به کار روند، دارای انواع مختلفی می‌باشند. این ابزار بسیار مهم که صاف بودن یک سطح را در دو حالت افقی و عمودی نشان می‌دهد برای مصارف خانگی و حرفه‌ای بسیار پر کاربرد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه