تله-موش

همه چیز برای به دام انداختن موش

یکی از اتفاقات بدی که می‌تواند در خانه‌ها رخ دهد، ورود موش‌ها به خانه است. موش‌ها می‍توانند شنا کنند و از طریق توالت و لوله فاضلاب وارد یک خانه شوند. زمانی که موشی در خانه‌ای آب و غذا پیدا می‌کند، در آن‌جا ماندگار شده و رفته رفته بر تعداد آن‌ افزوده می‌شود.

آن‌ها قادر هستند در خانه برای خود لانه بسازند، ادرار و مدفوع کنند و حتی بیماری‌های مختلف را سرایت دهند. در یک جمله می‌توان گفت؛ وجود موش‌ در یک خانه از چندش‌ترین و بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند، رخ دهد. به دام انداختن آن‌‌ها کار دشواری بوده و باید از وسایلی همچون تله موش استفاده کرد.

دلایل حضور موش‌ها در یک خانه

موش‌ها برای داشتن پناهگاه، آب و غذا وارد یک خانه می‌شوند و اگر تمامی این موارد را پیدا کنند، در آن جا ماندگار خواهند شد. موش‌ها، حیوانات جونده‌ای هستند که می‌توانند با روزنامه کهنه، لباس، پارچه‌های داخل کمد که راحت جویده می‌شوند و تکه‌های مجله برای خود لانه بسازند.

از دلایلی که آن‌ها برای خود لانه می‌سازند، باروری و پرورش موش‌های نوزاد است. به طور کلی موش‌ها به دلیل داشتن جای گرم و نرم و داشتن آب و غذا در یک خانه ورود کرده و در آن جا ماندگار خواهند شد.

بیماری‌هایی که توسط موش‌ها سرایت می‌کند

موش‌ها حیواناتی هستند که می‌توانند ناقل بیماری‌های خاصی باشند و از طریق آن‌ها، بیماری‌هایی به انسان سرایت کند. بیماری‌هایی که از طریق موش‌ها به انسان سرایت می‌کنند، عبارتند از:

 • بیماری سالمونلا
 • سندرم ریوی
 • هانتا ویروس
 • تب آلرژیک با سندرم کلیوی
 • تب سه روزه
 • تب سالا
 • تب شالیزار
 • ویروس لنفوسیتیک کوریو مننژیت
 • طاعون
 • تب موش
 • ویروس‌های آمریکای جنوبی
 • تولارمی

نشانه‌های وجود موش در خانه

وجود موش در خانه نشانه‌هایی دارد که با دیدن آن‌ها در خانه، می‌توان متوجه حضور موش در خانه شد. در این مقاله قصد توضیح چند مورد از این نشانه‌ها را داریم و سپس به معرفی انواع تله موش‌ها خواهیم پرداخت.

 • دیدن فضله موش

یکی از نشانه‌های حضور موش در خانه، یافتن فضله موش است که امکان دارد در نزدیک کابینت‌ها آن را مشاهده کنید. فضله موش شبیه به دانه برنج است و رنگی تیره دارد. فضله‌های تازه، خیس و تیره رنگ می‌باشند و فضله‌های کهنه خشک هستند. قابل ذکر است که طول این فضله‌ها تقریبا 5/0 سانتی متر الی 6/0 سانتی متر می‌باشد.

 • صدای جیرجیر در هنگام طلوع و غروب خورشید

موش‌ها حیواناتی هستند که در تاریکی فعال‌تر می‌شوند. 30 دقیقه قبل از طلوع آفتاب و 30 دقیقه بعد از غروب آفتاب، زمان‌هایی هستند که موش‌ها بیش‌ترین میزان فعالیت را دارند.

 • نشانه‌های دیگر وجود موش در خانه

دیدن سوراخ‌های کوچک در پایین دیوارهای خانه و مشاهده‌ی رد پای موش در امتداد دیوارهای خانه، نمونه‌های دیگری از نشانه‌های وجود موش در خانه می‌باشند.

انواع تله موش‌ها و نوع کاربرد آن‌ها

وقتی موشی وارد خانه یا حتی محل کار ما می‌‎شود، ضررهای گسترده‌ای را به ما خواهد رساند. برای جلوگیری از این مشکل می‌توان از دو روش استفاده کرد. اولین روش، استفاده از تله موش می‌باشد که به عنوان روش فیزیکی تلقی می‌گردد و دومین روش که روشی شیمیایی است، از طریق سمپاشی موش‌ها صورت می‌گیرد. در ادامه قصد داریم تا درباره‌ی این تله‌ موش‌ها صحبت کرده و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

تله-موش2

تله موش چسبی

 تله موش‌های چسبی معمولا از یک تکه کارتن یا پلاستیک ساخته می‌شوند. روی این تله‌ها، سطحی یکنواخت از چسب زنده غیر سمی پخش شده است. نکته حائز اهمیت درباره چسب روی این تله‌ها، خشک نشدن آن‌ها در مدت زمان طولانی است. نکته‌‌ای که در هنگام استفاده از این نوع تلهها، بسیار مهم است؛ وزن موش است.

این تله‌ها برای موش‌های کوچک خانگی که وزنی معادل 10 الی 30 گرم دارند، مناسب است. موش‌های بزرگ‌تر باهوش‌تر از موش‌های کوچک‌تر می‌باشند و امکان دارد، در این تله نیفتند و موضوع دیگر قوی‌تر بودن موش‌های بزرگ‌تر نسبت به موش‌های کوچک‌تر است که در هنگام افتادن به این تله، راحت می‌توانند از آن رهایی یابند.

روش استفاده از تله موش‌های چسبی

در هنگام استفاده از تله موش‌های چسبی حتما از دستکش لاتکس استفاده کنید. تله را در زیر کابینت‌های آشپزخانه و یا در کنج دیوار اتاق‌ها قرار دهید. طعمه را وسط تله موش قرار دهید و به مدت یک روز صبر کنید؛ اگر موش به تله افتاد، آن را داخل کیسه زباله کرده و از خانه خارج کنید. لازم به ذکر است که خوراکی‌هایی همچون کیک، بیسکوییت، خیار، گردو و از این قبیل خوراکی‌ها برای طعمه مناسب می‌باشند.

تله موش فنری

تله موش‌های فنری که نام دیگر آن‌ها تله موش‌های تخته‌ای است، برای موش‌های خانگی و همچنین موش‌های صحرایی مناسب می‌باشند. این تلهها به عنوان اولین تله موش‌ها، شناخته می‌شوند که از مجموعه‌ای از فنر و اهرم بر یک پایه‌ی چوبی یا فلزی تشکیل شده‌اند.

ساز و کار تله موش فنری ساده است و توسط یک فنر مارپیچی و مکانیسم تحریکی، کار می‌کند. تله موش‌های فنری در اندازه‌های کوچک و بزرگ ساخته می‌شوند، به همین دلیل می‌توان از نسخه بزرگ‌تر این تله موش برای موش‌های صحرایی استفاده کرد. در این تله، همانند دیگر تلهها از طعمه برای جذب موش استفاده می‌شود.

هنگامی که موشی توسط آن شکار شود، می‌توان برای خارج کردن موش از تله، تله موش را بالای یک سطل نگه داشته و با کشیدن میله آن به داخل، موش کشته شده را به داخل سطل رها کنیم.

روش استفاده از تله موش فنری

این نوع تله‌ها دارای فنری بسیار قوی هستند که در هنگام استفاده، باید مراقب انگشتان دستتان باشید. از مواد خوراکی همچون گردو، فندق و یا یک تکه پنیر برای طعمه می‌توانید استفاده کنید. تله موش را در زیر در، پشت کمد یا زیر کابینت که محلی آرام و نیمه تاریک است، قرار دهید و منتظر به دام افتادن موش باشید

تله-موش3

تله موش قفسی

تله موش قفسی، تله موشی است که بر خلاف تله‌های دیگر، موش را به صورت زنده به دام می‌اندازد و آلودگی کمتری نسبت به سایر روش‌های به دام انداختن موش تولید می‌کند. از تله موش قفسی می‌توان چندین بار استفاده کرد و موش‌های بزرگ و کوچک را با آن شکار کرد.

روش استفاده از تله موش قفسی

همانطور که گفته شد، با این تله موش می‌توان انواع موش‌ها را شکار کرد؛ برای موش‌های کوچک می‌توان از مواد گیاهی به عنوان طعمه استفاده کرد و برای موش‌های بزرگ علی‌الخصوص موش‌های سیاه می‌توان از کالباس، سوسیس، ماهی و از این قبیل موارد به عنوان طعمه استفاده نمود.

طعمه را در میله وسط این تله، آویزان میکنند به طوری که به راحتی و با کوچک‌ترین فشار، آزاد شود. در هنگام استفاده از این تله موش حتما از دستکش استفاده کنید. بعد از به دام افتادن موش در تله، می‌توان با استفاده از سطل آب و قرار دادن موش در داخل آن، موش را خفه کرد و یا می‌توان آن را در طبیعت رها و آزاد کرد.

نکته قابل ذکر در استفاده از این تله موش این است که بعد از به دام انداختن موش، می‌توانید تله را کامل شسته و خشک کنید و سپس دوباره از آن استفاده نمایید.

چگونه موش را به تله بیندازیم؟

موش‌ها موجودات تهوع‌ آوری هستند که وقتی در یک خانه لانه بسازند، مشکلات زیادی را بوجود خواهند آورد. ما در این مقاله راجع‌به تله موش‌ها و طریقه استفاده از آن‌ها صحبت کردیم و حال قصد صحبت درباره‌ی چگونگی این کار را داریم. از آن جایی که موش‌ها، حیوانات باهوشی هستند، باید در هنگام استفاده از تله‌ها نکاتی را به کار ببریم تا آن‌ها راحت‌تر به تله بیفتند.

تله-موش4

 • منابع غذایی را حداقل به مدت یک شب از دسترس موش‌ها خارج کنید

همان طور که گفته‌شد؛ از دلایل ورود موش‌ها به یک خانه، آب و منابع غذایی  است. کم شدن و یا از بین رفتن منابع غذایی، باعث می‌شود تا موش‌ها راحت‌تر به سمت طعمه‌ها حرکت کرده و جذب آن‌ها شوند.

 • از غذاهای خوشمزه برای به دام انداختن موش استفاده کنید

زمانی که از غذاهای خوشمزه مانند گوشت و ماهی و میگو برای طعمه استفاده کنید، موش‌ها راحت‌تر گول می‌خورند و به تله می‌افتند. باید طعمه‌های لذیذ را پشت سرهم و یا به گونه‌ای که خودتان صلاح می‌دانید، قرار دهید؛ به طوری که موش با خوردن تکه‌های اول، حاضر باشد تکه آخری را که روی تله قرار دارد را نیز بردارد.

 • تغییر ظاهری تله موش‌ها

از آن جایی که موش‌ها، حیوانات باهوشی هستند؛ باید کارهایی برای گول زدن و به دام انداختن آن‌ها انجام داد. یکی از آن کارها، ایجاد تغییر در ظاهر تله موش است که موجب گول زدن موش‌ می‌شود.

 • از منابع غذایی نایاب استفاده کنید

امکان دسترسی موش‌ها به منابع غذایی وجود دارد ولی دسترسی به منابع آبی فراوان، احتمال پایین‌تری دارد. می‌توان با استفاده از طعمه‌های مایع و یا حتی اشیای نرمی که جوندگان برای ساختن لانه از آن‌ها استفاده می‌کنند، موش را به سمت تله موش کشاند و آن را به تله انداخت.

 

 • دستگاه‌های موش یاب

زمانی که از هیچ طریقی موفق به گرفتن موش‌ها نشدید، می‌توانید با استفاده از این دستگاه از شر این موجود خلاص شوید.

 • استفاده از پودرهای ردیاب

پودرهای ردیاب، پودرهایی هستند که به شما در گرفتن موش‌ها کمک می‌کنند؛ فقط کافی است از این پودر در مسیر رفت و آمد موش‌ها و محل احتمالی سکونت‌شان، استفاده کنید.

 • استفاده از دوربین‌های فیلمبرداری

 دوربین‌های فیلمبرداری، می‌توانند در به دام انداختن موش‌ها کمک کنند. می‌توان با فیلم‌ گرفتن با دوربین فیلمبرداری، حرکت‌ها و رفتارهای موش را زیر نظر گرفته و از سرنخ‌هایی که به دست می‌آید، اقدام به شکار و گرفتن موش کرد.

 

خرید لوازم ساختمانی و نظافتی با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت در سایت فروشگاهای اخوان الهی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه