ایزوگام

صفر تا صد ایزوگام

ایزوگام و هر موضوع مرتبط دیگری را که راجب آن باید بدانید در این مقاله ذکر شده است. ویژگی های یک ایزوگام مرغوب چیست؟ بهترین برندهای کدامند؟ برای خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟ و یا چه کار هایی عمر مفید ایزوگام ها را کاهش می دهد؟ از جمله سوال هایی است که باید برای خرید و نصب ایزوگام بدانید. همچنین انواع ایزوگام نیز موضوعاتی هستند که برای تهیه ایزوگام دلخواه برای شما بسیار مفید است. صفر تا صد ایزوگام با جزئیات در این مقاله بیان شده است. مطالب این مبحث برای خریداران و نمایندگی و مجریان نیز مفید و کاربردی است.

ایزوگام چیست ؟

ایزوگام یک پوشش و عایق رطوبتی است که از فراورده های نفتی و از ترکیباتی مانند قیر به همراه الیاف مصنوعی  تولید می شود. از عایق برای جلوگیری از رطوبت و آب به سطوح مختلف استفاده می شود. ما برای عایق کردن مکان ها از محصولات مختلفی استفاده می کنیم که ایزوگام تقریبا از جدید ترین آنها است. این محصول در 40 سال اخیر رواج یافته است تا پیش از آن مردم  برای عایق کردن از قیر و آسفالت کمک می گرفتند که البته بسیار مورد قبول نبود و مشکلات خاص خود را داشت و دوام و کارایی ایزوگام را نیز نداشت. اما با تولید آن این عایق تحول بزرگی در زمینه پوشش های ضد آب ایجاد کرد. عمر مفید ایزوگام تقریبا ده سال می باشد که عمر مفید قابل توجهی برای یک عایق است و برای مدت طولانی خبری از آب و رطوبت نیست.

عایق رطوبتی

ترکیبات ایزوگام چیست؟

ایزوگام از قسمت ها و لایه های مختلف و متنوعی تشکیل شده است و همین سبب شده است تا به  شکل یک عایق با دوام در برابر برف، یخبندان و باران های طولانی از ورود رطوبت به سطح زیرین خود جلوگیری کند. ترکیبات به کار رفته در ساختار آن شامل پلی اتیلن به همراه ترکیبات خاص این لایه ، فویل آلومینیومی، بافت، پلی استر و پودر معدنی هستند.

ایزوگام ها با توجه به کاربرد یک لایه و دولایه هستند . تولید به این صورت است که ابتدا بافت و پلی استر را با قیر ترکیب می کنند. در این مرحله است که ضخامت عایق تعیین می شود. بعد از این مرحله لایه ی آلومینیوم با مواد قبلی ترکیب می شود  و سپس عمل سرد سازی انجام می شود و در طرف دیگر پلاستیک را به آن اضافه می کنند و آن را با فن های بزرگ خشک می کنند و سپس به شکل استوانه لوله می کنند و به جاهای مختلف می فرستند تا در اختیار نصاب و فروشندگان قرار گیرد.

 

 

 

ترکیبات ایزوگام

عایق کردن یا ایزولاسیون

این فرایند که به شکل پوشاندن سطوح انجام می شود روشی برای جلوگیری از نفوذ موادی مانند، آب، رطوبت گرما و سرما انجام می شود.

که با توجه به مواد تشکیل دهنده متفاوت است. قیرگونی، ایزوگام، مواد پلیمری مایع و … از این نوع هستند.

ویژگی های یک ایزوگام خوب چیست؟

با توجه به اهمیت ایزوگام ها و کاربرد آن کیفیت آن از مهمترین موضوعات است. زیرا در صورت بی کیفیت بودن خساراتی از جمله هزینه های خرید و نصب و همچنین صدمه به ساختمان و سازه وارد می شود که به مراتب مهمتر از هزینه خود عایق است.

ایزوگام ها با توجه به نوع آنها دارای ویژگی هایی باید باشند تا یک ایزوگام استاندارد باشند بعد از تولید آنها را مورد آزمون و سنجش های متفاوت قرار می دهند تا از کیفیت آن مطمئن شوند. پس از انجام تست ها ایزوگامی که با موفقیت تمام تست ها را طی کند برای انبار و سپس فروش فرستاده می شود و محصول معیوب برای بررسی و یافتن علت مشکل پیش آمده برای بررسی فرستاده می شود.

چگونه یک ایزوگام تایید می شود؟

کیفیت اصلی ترین فاکتور در خرید هر نوع تجهیزات و وسیله است. ما تمام ملزومات خود را با توجه به کیفیت آن خریداری می کنیم از خوراکی های روزمره تا خودروهایی که سوار می شویم. شاید فکر کنید که هزینه مهمترین اولویت است شاید برای عده ای با توجه به صلاحدید آن هم به صورت جزئی این حرف صحیح باشد. که باز هم منطقی به نظر نمی رسد. در 99 درصد موارد هزینه در رده دوم بعد از کیفیت قرار دارد زیرا اگر بدانیم محصولی بی کیفیت است و پس از مدت کوتاهی قابلیت غیر قابل استفاده است، هر چند هم ارزان باشد آن را خریداری نمی کنیم. ما برای تشخیص کیفیت هنگام انتخاب هر چیزی یک دستور عمل یا ترفند داریم تا مطمئن شویم محصول از کیفیت که گفته می شود برخوردار است. عایق رطوبتی با توجه به حساسیت آن و اهمیت آن نیز مانند هر تولید دیگری در کارخانه توسط آزمون های در نظر گرفته شده در آزمایشگاه ها وکارگاه ها توسط متخصصین مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمون ها توسط ناظر کیفی مورد سنجش قرار می گیرد. با بررسی انواع تست روی ایزوگام ها میزان مقاومت و عایق بودن آن و میزان کیفیت را بررسی می کنند. برخی از این تست ها به این گونه هستند:

وزن ایزوگام ها در هر متر مربع

مقاومت در برابر اشعه uv

میزان فرسایش در هوای آزاد

مقاومت کششی یا میزان افزایش نسبی طول به درصد

میزان مقاومت در برابر کشیدن

میزان نفوذ آب به ایزوگام

مقدار فرسایش در برابر آفتاب

مقاومت در یخبندان

 اشتباهات رایج هنگام خرید ایزوگام

یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب محصول در تمامی زمینه ها قیمت و هزینه ی مربوط به آن است که نشان دهنده به صرفه بودن آن انتخاب است یا نه. عایق نیز یکی از محصولاتی است که مانند دیگر تجهیزات توسط کارخانه های مختلفی تولید می شود که این باعث اختلاف در کیفیت محصول می شوند. معمولا محصولات با کیفیت تر کارایی بهتری دارند و عمر مفید بیشتری نسبت به گونه های ارزان و بی کیفیت دارند. در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که بالا بودن قیمت ایزوگام و کیفیت مناسب آن صد درصد انتخاب بهتری نسبت به انواع بی کیفیت و ارزان آن است زیرا ممکن است این نامرغوب بدن هزینه های اضافی دیگری را به طور غیر مستقیم به شما تحمیل کند. به طور مثال ممکن است عمر این محصولات خیلی کوتاه تر از انواع  دیگر باشد و پس از مدتی مقاومت خود را از دست بدهد و شما را مجبور به پرداخت هزینه دیگری برای ایزوگام کند، که در مجموع بیشتر از هزینه ی یک انتخاب با کیفیت باشد. خصوصا این که هزینه های دیگری از جمله نگرانی و زمان قابل سنجش نیستند.

 

استانداردهای ایزوگام

نکاتی که هنگام خرید ایزوگام باید در نظر گرفته شود

به کارخانه تولید کننده حتما توجه داشته باشید و حتما از کسانی که قبلا  محصولات رطوبتی استفاده کرده اند یا در کار نصب ایزوگام فعالیت دارند مشورت بگیرید و از تجربه های آنها استفاده کنید.

داشتن استاندارد های تعین شده و معتبر برای محصولات ضروری است. ایزوگام ها با توجه به طرح و لایه آنها دارای ضمانت نامه هستند که بیان می کند عمر مصرف ان چقدر است و در صورت نصب خلاف ضمانت نامه اتفاق بیفتد شما می تواند پیگیری کنید. ایزوگام ها دارای بیمه نیز هستند که در صورت پیش آمدن مواردی شما می توانید به صورت رایگان مشکل را برطرف کنید.

برای خرید عایق حتما باید از افراد ماهر کمک بگیرید که در این زمینه تخصص دارند. زیرا انواع انها برای مکان های مختلف، متفاوت است و اندازه و ابعاد ایزوگام باید با توجه به مکان اجرایی خریداری شود.

به جز موارد بالا و محل استفاده که نکات مهمی هستند منطقه ای که قرار است عایق ها در آن اجرا شود نیز مهم است. با توجه به این که شرایط آب و هوا و دما در مناطق گوناگون متفاوت است و در بعضی مناطق رطوبت دما بسیار کم یا زیاد است باید به انتخاب عایق پرداخت. از جمله شرایط آب و هوایی که تعیین کننده نوع ایزوگام هستند. میزان بارندگی، نوع بارش به صورت برف و باران یا تگرگ، حجم بارش و دفعات آن نیز مهم است. تغییرات دما مانند حداقل دما و حداکثر دما نیز از فاکتورهای مهم برای تعیین نوع عایق است. در برخی از مناطق دمای هوا بسیار کم و روزهای یخبندان زیاد است در صورتی که در مناطق دیگر دما معتدل اما رطوبت هوا بسیار زیاد است مانند استان های جنوبی و شمالی.

مزایای ایزوگام نسبت به قیر

با پیشرفت در زمینه های مختلف انسان ها به دنبال کارایی بیشتر و ویژگی ها بیشتر و همچنین رفاه بودند. در زمینه ی صنعت ساختمان و تولیدات مربوط به سازه ها و عایق ها ایزوگام یک قدم مثبت بود. زیرا ایزوگام ها نسبت به عایق های قبلی از دوام بیشتری برخوردار است و عایق بهتری برای رطوبت و آب است. همچنین نصب و اجرای آن بسیار راحت تر و تمیز تر از قیر است. دیگر لازم نیست نگران آتش سوزی آن بود. ایزوگام نسبت به قیر مقاومت حرارتی بیشتری دارد و به راحتی در مقابل گرما ذوب نمی شود. همچنین نسبت به آسفالت و قیر و سایر عایق های قدیمی زیباتر است. قابل رنگ آمیزی و طراحی است و از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار است. ایزوگام در انواع دو لایه و تک لایه و همچنین روکش دار و طرح دار در بازار یافت می شود. از طرفی قیر نسبت به حل کننده های مختلف از مقاومت کمتری برخوردار است و در برابر حل کننده های نفتی ضعیف است. وزن ایزوگام نسبت به قیرگونی خیلی کمتر است در صورتی که دارای ضخامت کمتری نسبت به قیرگونی است اما نفوذ پذیری کمتری نسبت به آب دارد و از استحکام بالاتری برخوردار است. با توجه به مقایسه میان این دو عایق و با بررسی کاربرد های متنوع ایزوگام در بسیاری از سطوح و مکان ایزوگام در بسیاری از موارد جایگاه بالاتری نسبت به قیر دارد.

 

مزایای ایزوگام

انواع ایزوگام و کاربرد های آنها

ایزوگام ها در طی سال های آغازین تا کنون در مدل های مختلف برای کاربرد های مختلف تولید شده اند و به خوبی توانسته اند ویژگی های خود را ارتقا دهند تا رواج بیشتری در ساختمان داشته باشند. امروزه ایزوگام ها بجز مصرف برای عایق کردن برای زیبایی و نما سازی نیز استفاده می شوند. ایزوگام ها در دسته هایی نسبت به تعداد لایه ها و داشتن روکش طبقه بندی می شوند و در موارد جزئی تر با توجه به نوع روکش نیز قابل دسته بندی هستند. که شامل روکش های ساده و روکش های طرح دار است.

انواع ایزوگام

ایزوگام ساده یا ایزوگام بدون روکش آلومینیوم

این نوع محصول از ساده ترین نوع ایزوگام است. زیرا برای ساخت این ایزوگام از یک لایه بافت که با قیر ترکیب شده است استفاده می شود و ترکیب های دیگری به آن اضافه نمی شود. این ایزوگام ها از ارزانترین نوع ایزوگام  ها است که دارای مقاومت کمی در برابر تابش و یخبندان است. این نوع عایق مناسب برای محیط های بدون تابش مانند سرویس های بهداشتی یا فونداسیون ساختمان است.

ایزوگام تک لایه با روکش آلومینیوم

این نوع از ایزوگام از یک لایه پلی استر که با قیر پر شده استف تولید شده استو یک لایه از ورق آلومینیوم را نیز دارا است. از این نوع  محصول برای پشت بام ها در مناطق با شرایط جوی متوسط استفاده می شود.

ایزوگام دولایه با روکش آلومینیوم

در ترکیبات این نوع از ایزوگام از یک بافت همراه با یک لایه پلی استر با قیر به کار رفته است. کیفیت این ورق آلومینیوم نسبت به نوع اول ایزوگام بسیار بیشتر است. این نوع محصول به نام ایزوگام صادراتی نیز شناخته می شود و یکی از کاربرد های آن نیز صادر شدن به کشورهای دیگر است. این عایق یکی از با کیفیت ترین مدل های پوشش است که بسیار با دوام و مقاوم در برابر انواع شرایط جوی است.

ایزوگام با روکش سنگریزه (رنگی -بی رنگ)

از جالب ترین تولیدات در زمینه عایق این نوع ایزوگام است که دارای ترکیبات پلی است و قیر می باشد اما یک تفاوت جذاب با سایر نوع ها دارد و آن این است که در خارجی ترین سطح خود به جای آلومینیوم دارای سنگ های ریزی است. این نوع از ایزوگام برای سطوح عبوری مانند پشت بام های دارای شیب نیز استفاده می شود. این سنگ ریزه ها از لغزش هنگام باران و یخبندان جلوگیری می کنند. از این ایزوگام ها برای نماهای خاص مانند دیوار های و ایده های دیگر نیز می توان استفاده کرد زیرا در رنگ های متفاوت تولید می شوند و دارای زیبایی چشمگیری هستند.

ایزوگام برای نما

ایزوگام روکش دار چیست؟

 با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی هنر نیز پیشرفت های شایانی داشته است. در سال های گذشته ایزوگام ها به صورت ساده وارد بازار می شدند که با روکش براق آلومینیومی بودند. این رنگ در موارد زیادی برای مشتریان دلچسب نبود. و این محدودیت رنگ فرصت انتخاب به مشتری را نمی داد. اما اکنون با ترکیب علم و صنعت شاهد طراحی روکش های زیبایی برای ایزوگام در نقش های متفاوت طرح چوب، طرح سرامیک، طرح آجر نما و گرانیت که برای نما بسیار زیبا و شیک هستند. ایزوگام های طرح دار استخر، و ایزوگام های طرح لوکس ورساچه، کامپوزیت و سنگ نیز برای استفاده در موارد خاص و لاکچری تولید شده است. ایزوگام های دیگری با عنوان ایزوگام طرح چمنی که برای موارد زیادی از جمله باغ و ویلا و روف گاردن می تواند بسیار کاربردی و مناسب باشد.

 

ایزوگام طرح دار

مزایای و معایب ایزوگام طرح دار

یکی از که مهمترین مزایای ایزوگام طرح دار صرفه ی اقتصادی آن است. به این صورت که شما با انتخاب این ایزوگام هم یک مصالح برای طراحی جداره های ساختمان انتخاب کرده اید و هم یک عایق برای مکان مورد نظر اجرا کرده اید. ایزوگام های طرح دار علاوه بر این ویژگی زیبا انعطاف بالایی دارند و از کشش خوبی برخوردار هستند. این ایزوگام ها دارای وزنی در حدود 40 کیلو گرم هستند که وزنی بسیار مناسب و سبک برای جا به جایی است. ضخامت ایزوگام های طرح دار بسیار استاندارد و بهینه است و این ضخامت بین 3 تا 4.5 میلی متر است که برای عایق بودن ضخامت خوبی است. شاید فکر کنید که به زیبایی این مدل افزوده و از کیفیت آن کاسته شده است، مانند اغلب محصولات دیگر، اما این نوع ایزوگام با داشتن زیبایی از ضریب مقاومتی نسبتا بالایی برخوردار است که باعث می شود در مقابل سرد و گرم شدن و نوسانات دما مانند زمستان دچار خرابی نشود.

یکی از مهمترین ویژگی این ایزوگام تولید نکردن بوی بد و دود مربوط به ایزوگام های معمولی است، که باعث می شد برای اجرا افراد نصب کننده دچار مشکل شوند.

یکی از مشکلات ایزوگام های طرح دار این است که برای اجرای آن ها باید حتما اصول شیب را رعایت کرد و برای آن ها زیرسازی انجام داد. یکی دیگر از موارد عایق طرح دار این است که هزینه ی اجرای آن بالا است. برای مکان هایی که غیر ضروری است و اصول زیبایی شناسی خاصی نیاز ندارد بهتر است از ایزوگام طرح دار استفاده نکرد.

 

 

مزایای و معایب ایزوگام طرح دار

کاربرد های ایزوگام در کجاست؟

ایزو گام به دلیل سبکی و راحتی حمل کاربرد زیادی در جاهای مختلف دارد به سبب وزن کم آن می تواند روی انواع سازه ها اجرا شود. این عایق رطوبتی به دلیل مقاومت ویژه می تواند به تنهایی از ورود آب جلوگیری کند. این عایق کاربرد زیادی در زمینه های مختلف و در ابعاد مختلف دارد. از  سرویس حمام یک خانه کوچک تا پروژه های ملی از ایزوگام استفاده می شود. در ادامه با چند مورد از کاربردهای ایزوگام آشنا می شوید. عایق برای پشت بام ساختمان ها، سقف پل های عبور عابرین، سقف پارکینگ ها، عایق دیواره استخرهای عادی یا استخر های پرورش ماهی، اجرایی در پروژه های عظیم مانند فرودگاه، مترو، تونل ها، دیواره ی سدها، برای پی ساختمان و همچنین برای عایق کاری انواع پایه های ستون، مانند ستون بتنی و فلزی برای جلوگیری از زنگ زدن فلز و پوسیدگی استفاده می شود. همچنین برای  کانال های آبیاری از این عایق استفاده می شود. از مهمترین کاربرد ایزوگام برای خطوط آب، گاز و نفت باید اشاره کرد. ایزوگام بهترین گزینه برای تاسیسات و سازه های دریایی است. برای سقف تجهیزات سیار مانند کانکس ها از ایزوگام استفاده می شود.

 

کاربرد های ایزوگام

چگونگی نصب انواع ایزوگام

تجهیزات مورد نیاز نصب

برای نصب و اجرای ایزوگام پس از تهیه عایق مناسب و با کیفیت باید از یک نصاب و مجری با تجربه کمک گرفت. از دیگر مواردی که برای نصب لازم است تجهیزات مورد نیاز این کار است که شامل:

کاتر بزرگ و کوچک برای بریدن

کپسول حاوی گاز که به شکل مایع است

مشعل های شعله داری برای گرما دهی

فندک های جرقه زن

ماله برای پخش کردن و چسباندن

کپسول اطفا حریق

بند های ضخیم یا بالابر برای انتقال رول ها به ارتفاع

موارد ایمنی پوششی برای مقابله با گرما برای نصاب ها شامل: کلاه ایمنی، دستکش مخصوص، کفش تخت و مناسب، عینک ایمنی و لباس مخصوص

 

نصب انواع ایزوگام

چه سطوحی برای نصب ایزوگام ها مناسب است؟

محلی که قرار است ایزوگام روی آن بچسبد باید ویژگی هایی داشته باشد تا عمل چسبندگی به خوبی انجام شود. برخی از این ویژگی ها بدین صورت است.

سطح باید تخت و بدون پستی و بلندی و حفره باشد.

قسمت زیرین نباید دارای ترک های بزرگ باشد که عمل چسبندگی را مختل کند و باعث رسیدن هوا به زیر عایق رطوبتی شود.

ایزوگام ها را بهتر است بر روی پوشش های پوسیده ی  سال های قبل نچسبانید.

سطوح صیقلی و بشدت لیز مانند فلزات و سرامیک ها نتیجه ی خوبی بعد از چسباندن ایزوگام نخواند داشت.

هیچ جسمی نباید در حین چسباندن زیر ایزوگام باشد. سطح باید شسته و خشک شده باشد و دارای سنگ ریزه، گرد و غبار نباشد. روغن و فرآورده های دیگر نفتی نباشد.

سطح زیرین نباید خشن باشد یا قطعه های تیز  مانند میلگرد روی سطح نباید قرار داشته باشند. سطوح باید کاملا هم تراز باشند و اختلاف ارتفاع زیر کار نباید وجود داشته باشد. عواملی مانند حفره های تاسیسات مثل: داکت کولر و حفره لوله بخاری با با قالب گیری اطراف آن با ایزوگام انجام شود و درز ها با خمیر ماستیک به خوبی بسته شود.  این کار نیاز به دقت و مهارت دارد زیرا گاهی برش ان در اطراف این موارد به درستی انجام نمی شود و آب از کنارهای آن ها با سطح زیرین راه پیدا می کند.

 

انواع سطوح ایزوگام

 

بهتر است ترک های بزرگ زیر کار با سیمان پر شوند و بعد عایق ها نصب شود.

برای نصب ایزوگام گاهی ممکن است لازم باشد روی سطح قبل از کار قیر بپاشید و یا با سیمان زیرسازی انجام دهید.

سطح زیر کار نباید مرطوب باشد برای این کار بهتر است قبل از شروع فصل بارندگی عایق کردن سطوح را انجام دهید. زیرا بر اثر رطوبت ممکن است باعث به وجود آمدن هوا زیر ایزوگام ها شود و پس از تغییرات دما باعث شکسته شدن ان ها شود.

نصب ایزوگام در هوای خیلی سرد و زیر 4+ نباید انجام شود زیرا لایه های ان باید به خوبی داغ و روان باشند تا فرصت چسبیدن به سطح پیدا کنند. همچنین دمای بالا 177 درجه باعث از بین رفتن حالت مناسب و ترکیبات قیر میگردد .

سطح مورد نظر باید دارای شیب مناسب برای حرکت آب باشد تا در هنگام بارندگی و برف باعث انباشته شدن آب نشود. این شیب برای هر متر مربه بین 1 تا 3 سانتی متر در نظر گرفته می شود. شیب بندی به فاکتورهایی از قبیل شکل شطح و میزان سطح بستگی دارد. و همچنین محل آبروها و تعداد آن نیز تاثیر گذار است.

یکی از مهمترین کارها برای زیر سازی ایزوگام فیلت کردن یا انحنای مناسب برای زاویه های تند است. در این حالت زاویه ها را با پوشش و زیر سازی به یک زاویه باز تر و منفرجه تبدیل می کنند تا به راحتی ایزوگام ها قابل چسباندن باشد. زیرا در صورت کار روی این زاویه ها 90 درجه ممکن است خمیده شدن ایزوگام پس از یک مدت باعث شکسته شدن آن شود و آب به زیر ایزوگام ها نفوذ کند.

مراحل نصب ایزوگام و نکات نصب

پس از انجام زیر سازی و موارد مربوط به آماده سازی و زیر سازی سطح مانند پاکسازی، شیب بندی و فیلت کردن می توان نصب ایزوگام را شروع کرد. عمل نصب به صورت زیر انجام می شود. به دستورات ذکر شده در بیمه نامه و دفترچه ان حتما دقت کنید.

سطح با فواصل 90 سانتی متری فاصله گذاری می شود. (ایزوگام ها در طول های ده متری با عرض 1 متر و ضخامت حدود 4 میلیمتر وجود دارند). برای نصب باید عمل همپوشانی یا همان قرار گرفتن ایزوگام ها روی هم به فاصله 10 سانتی متر انجام شود. تا از ورود احتمالی آب جلوگیری شود و لایه ها به سادگی از سطح جدا نشوند. برای تراز کردن لبه ها می توان از یک بند ضخیم کمک گرفت.

مراحل نصب ایزوگام

پس از نشانه گذاری، رول های ایزوگام بریده شده و تبدیل به قطعه های مورد نیاز می شوند.

مشعل تک شعله یا چند شعله را روشن کرده و دمای آن را تنظیم می کنیم و قسمت های از عایق را که دارای قیر است با شعله گرم می کنیم با ذوب شدن قیرها قطعه های ایزوگام روی سطح می چسبند و در قسمت هایی انتهای کار رول گرم با یک ماله به سطح چسبیده می شود.

به صورت معمول و رایج نصب ایزوگام از محل قرار گیری آبرو ها شروع می شود.

 پوشیدن کفش تخت برای راه رفتن روی سطوح تازه عایق شده بسیار ضروری است. زیرا این قسمت ها هنوز گرم بوده و بسیار آسیب پذیر هستند.

برای متصل شدن بهتر ایزوگام ها  به سطح مورد نظر هرگز از میخ یا جسم تیز استفاده نکنید و به ایزوگام ها آسیب نزنید.

در حین کار از افتادن اجسام سنگین روی ایزوگام ها تازه نصب شده جلوگیری کنید.

قسمت های همپوشانی باید به صورت کامل به هم جوش بخورند و سطح زیر عایق کامل هواگیری انجام شود. در هنگام همپوشانی باید به قرار گرفتن لایه ها روی هم به دلیل شیب بندی توجه کرد.

برای نفوذ نکردن هوا و جدا نشدن یا به اصطلاح طبله نکردن عایق این مرحله ضروری است.

در مواردی که ایزوگام به صورت دولایه قرار است انجام بگیرد لایه دوم باید عمود بر لایه اول باشد. و پس از کامل شدن لایه اول و تایید شدن ان لایه دوم صورت بگیرد.

اختلاف ارتفاع و دیوارهای قائم و  انتهایی یا داکت ها را باید حداقل تا 30 سانتی متر از سطح بام عایق کرد و 10 سانتی متر در عرض آن نیز پیش رفت.

هنگام اجرا ایزوگام روی سطوح گرم مانند دودکش ها و غیره حتما باید با مصالح ساختمانی دارای خلل یک سطح زیر کاری انجام داد.

چگونه از کیفیت درست نصب شدن ایزوگام مطمئن شویم؟

پس  از نصب ایزوگام  مرحله ازمایش نصب را باید انجام داد تا مشخص شود عایق کاری بدون هیچ ایرادی انجام شده است برای این کار:

با جاری کردن و پاشیدن آب روی سطح عایق کاری از شیب بندی صحیح آن مطمئن شوید.

این کار باید با شرایط بارش شدید صورت بگیرد تا از وجود هرگونه ایراد در قسمت شیب و عایق کاری و همچنین مقاومت در یک شرایط جوی نامناسب مطمئن شد.

برای مطمئن شدن از نفوذ نکردن رطوبت و آب سطح عایق کاری شده تمام حفره ها و آبراهه ها را مسدود می کنند و سطوح عایق شده را به مدت یک شبانه روز با ارتفاع حدود 5 سانتی متر آب پوشش می دهند. با این روش نفوذ آب و رطوبت به طرف دیگر دیوار ها و زیر سقف مشخص می شود. در صورت بروز مشکلات سطح را بررسی و رفع می کنند. سایر ازمایش ها و تست های مقاومتی ایزوگام نیز پس از تولید در کارخانه انجام می شود.

برای بیشتر شدن و عمر مفید ایزوگام چه مواردی را باید رعایت کرد؟

از ریختن مصالح ساختمانی خورنده روی سطوح انها خودداری کنید.

مصالح را از ارتفاع زیاد روی سطح عایق شده نریزید.

از خالی کردن مصالحی مانند بلوک و سنگ های لبه تیز روی عایق ها باید با دقت انجام گیرد.

در صورت هرگونه آسیب به لایه ها پس از عایق کاری در اسرع وقت آنها را توسط یک فرد متخصص و ماهر ترمیم کنید و از درستی ترمیم مطمئن شوید.

برای جلوگیری از تابش آفتاب مکانهایی که ممکن است را مصالح مناسب بپوشانیم.

راهکار افزایش عمر ایزوگام

چرا ایزوگام ها پس از مدتی خاصیت خود را از دست می دهند؟

ایزوگام مانند هر محصولی عمر مفیدی دارد و پس از گذشت مدتی کیفیت اولیه را ندارد. البت این مدت در یک بازه زمانی بالای ده سال شروع می شود. عمر انها تا حدود 16 سال هم برآورد شده است و میانگین عمر مفید برای انها در حدود 10 سال در نظر گرفته می شود. برای نگهداری بهتر از ایزوگام ها باید ها و نباید هایی در مطالب قبل ذکر شد. از جمله مواردی که عمر ایزوگام ها را تهدید می کند برخی قابل پیشگیری هستند.

قیر به عنوان ترکیب پایه ی ایزوگام دارای نقطه ضعف هایی است. این موارد شامل پرتوهای فرابنفش، شرایط جوی نامساعد و یخبندان های طولانی مدت و گرمای بسیار زیاد، ترکیبات اوزون، ضربه های محکم و خطرناک، جا به جایی و رانش سازه ای، حلال های شیمیایی، ریشه ی گیاهان در موارد ترمیم نشده و شکاف ها، فشار زیاد آب و جریان مداوم بخار و آتش سوزی، مواد اسیدی و بازی و گازهای شیمیایی از جمله مواردی هستند که باعث می شوند ترکیبات انها خاصیت و مطلوبیت خود را از دست بدهند و در طولانی مدت باعث پوسیدگی و خرابی ایزوگام شوند.

قیمت ایزوگام

از آنجایی که ایزوگام در مدل های مختلف و طرح های مختلف ارائه می شود دارای قیمت های متفاوتی است. همچنین کیفیت و قیمت این محصول با استفاده از مواد درجه یک از قیمت بالاتری برخوردار است. برند های متفاوت نیز قیمت های متفاوتی دارند. قیمت آنها با توجه به نوسانات بازار متغیر است و باید به صورت روزانه از شرکت مورد نظر پیگیری شود.

بهترین برند ها کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

ایزوگام شرق مشهد

یکی از بهترین برند های تولید عایق های رطوبتی است. این برند  با تست محصولات خود در آزمایشگاه های معتبر به تولید محصولات با بهترین مواد اولیه مشغول است و هم اکنون محصولات ایزوگام شرق مشهد به کشورهای دیگر صادر می شود که نشان از کیفیت بالای این برند معتبر دارد. کسب نمایندگی این برند به شرایط ویژه ای نیازمند است.

ایزوگام شرق مشهد

ده برند برتر دیگر در زمینه تولید ایزوگام در سال های اخیر

همه ی محصولات باید دارای تمام استانداردهای لازم باشند و از مواد مرغوب استفاده کنند. ایزوگام نیز دارای شرایطی مشابه است. در این راستا برخی کارخانه ها با رعایت کامل موارد مهم در حین تولید و با خطوط تولید بسیار پیشرفته از دیگری پیشی گرفته ان. این کارخانه ها با استفاده از ترکیبات با کیفیت که از مهمترین آنها قیر است به تولید ایزوگام های با کیفیت می پردازند. به جز کیفیت فاکتورهای دیگری برای داشتن یک برند خوب و محبوب لازم است. داشتن بیمه های معتبر و ضمانت برای انها یکی از گزینه های کارخانه های معتبر در این زمینه است. بسته بندی  نیز نقش مهمی دارد. خدمات پس از فروش و نمایندگی در سراسر نقاط و ارسال به موقع به نمایندگی ها از جمله نکات حائز اهمیت در به دست آوردن جایگاه برترین ها است. قیمت از اساسی ترین گزینه ها برای انتخاب این محصولات است. قیمت مناسب با کیفیت مهمترین اصل در این راه است. با توجه به نکات گفته شده در نهایت این مصرف کنندگان و مشتریان هستند که با استفاده ی این تولیدات و نظرهای خود یک برند را به یک برند پرفروش تبدیل می کنند. با توجه به موارد گفته شده ده برند برتر در سال های گفته شده را ذکر می کنیم.

ایزوگام شرق مشهد

ایزوگام های شرق مناسب برای انواع آب و هوا و در مدل های متنوع ارائه می شود. از مهمترین ویژگی این محصول قیمت مناسب آن نسبت به سایر انواع انهاست کشور است. این برند برای کسب رضایت مشتری و هموطنان خود اقدام به تولید محصولات با کیفیت و اقتصادی کرده است. این برند شناخته شده از دیگر برند ها راه یافته به عرصه بهترین برند ها است. ایزوگام های شرق مشهد توانسته است با تولید ایزوگام های شرق مشهد مرغوب یکی از گزینه های ایزوگام صادراتی باشد. این شرکت با تجربه های فراوان و موفق در تولید عایق های رطوبتی تبدیل به یک برند مشهور شده است که با اطمینان خاطر می توانید از محصولات ان استفاده کنید.

برند پشم شیشه ایران

یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین برند های با کیفیت تولید ایزوگام و عایق های رطوبتی در ایران است. که در طول این سال ها از جدید ترین فناوری ها برای تولید ایزوگام استفاده می کند.

ایزوگام بام گستر یکی از بهترین برندهای در این زمینه است که شعبه های زیادی در بسیاری از نقاط کشور دارد. این برند در سال 1375 کار تولید ایزوگام را آغاز کرد و با کیفیت مطلوب به راحتی در میان دیگر رقبا پیشرفت.

برند هیرمان

هیرمان یکی از مدرن ترین کارخانه ها در تولید ایزوگام است و جز ایزوگام های محبوب در طرح های مختلف است که در  BPP و BOF به تولید ایزوگام می پردازد. این برند تمام موارد کیفی را به خوبی پشت سر گذاشته است و محصولات با کیفیتی را برای مشتری به ارمغان آورده است.

برند سما بام دلیجان

این برند با تولید محصولات با کیفیت و  قیمت های مناسب یکی از گزینه ها انتخابی افراد بسیاری است به همین دلیل در گروه بهترین ها جای گرفته است.

برند سراپوش دلیجان

 برند سراپوش دلیجان با داشتن سابقه 20 ساله در زمینه تولید برند از باتجربه ترین برند های تولیدی ایزوگام در سراسر کشور است. این برند با تولید محصولات استاندارد و با ضخامت مناسب یکی از گزینه های خوب برای خرید  است.

سیناراد

از جمله برند های نمونه کشوری است که با خط تولید اتوماتیک و مدرن برای تولید ایزوگام با کیفیت و متنوع در کشور فعالیت دارد. برای خرید ایزوگام های متنوع و طرح دار به این برند با کیفیت می توانید رجوع کنید.

برند سینا بام

ایزوگام سینا بام از اولین دریافت کنندگان نشان استاندارد برای محصولات خود بود. این ویژگی نشان دهنده مرغوب بودن محصولات و توانایی بالای این برند برای تولید ایزوگام های با کیفیت است. سینا بام با رعایت موارد کیفی در تولیدات خود چندین مرتبه به عنوان واحد نمونه تولید ایزوگام معرفی شده است. این برند دارای گواهینامه معتبر بین المللی است.

برندهای ایزوگام

 

«سوالات متداول این محصول»

 

چرا عایق کاری با ایزوگام مقرون به صرفه تر از قیرگونی است؟
باتوجه به اینکه گونی های چتایی وابسته به نرخ ارز میباشند و ارز دلاری در کشور ما در قیمت بسیار بالایی میباشد که باتوجه به قیرگونی دو لایه گونی های چتایی قیمت بسیار بالایی را نسبت به ایزوگام دارند همچنین دستمزد اجرا و نصب قیر گونی نسبت به ایزوگام بیشتر می‌باشد

استفاده از ایزوگام چه مزیت هایی را نسبت به قیر گونی دارد ؟
مقرون به صرفه تر بوده ، نصب آسان و سرعت اجرای بالاتری دارد ، لایه ای مقاوم در برابر نور خورشید در محیط های خارجی مانند پشت بام‌ می‌باشد

بهترین و پر مصرف ترین نوع ایزوگام کدام می‌باشد ؟
ایزوگام‌های فویل دار

وزن مناسب ایزوگام‌چقدر است ؟
۴۰ کیلوگرم

هر رول ایزوگام برای چند متر مربع استفاده میشود؟
باتوجه به اینکه در هنگام نصب ۱۰ سانت از ایزوگام باید بر روی هم قرارگیرد هر رول ۱۰ متری آن ۹ متر مربع پوشش می‌دهد

با توجه به گستردگی برند های تولید کننده ایزوگام چه برندی را برای خرید انتخاب کنیم ؟
کیفیت ایزوگام بستگی به برند ندارد چرا که بسیاری از ایزوگام های معمولی با حجم تبلیغات بالا برند میشوند امور آخر در کیفیت حرفی برای گفتن ندارند ایزوگام که دارای ضخامت بالای ۳/۵ میلی متر باشد و از قیر دمیده و الیاف پشم شیشه و تیشو استفاده شده باشد و دارای انعطاف پذیری بالا در کشش باشد مناسب است.

چرا در هنگام خرید ایزوگام باید به شرایط جغرافیایی توجه داشته باشیم ؟
زیرا دمای تحمل دما در نوع آن‌ها متفاوت است و موجب کمتر شدن عمر ایزوگام می‌شود.

ایزوگام فویلدار دلیجان چقدر عمر میکند ؟
عمر مفید آن بالای ۵ سال است و اگر به درستی نصب شود (بدون حباب) عمر مفید بالای ۱۰ سال را دارد

منظور از بیمه ایزوگام چیست ؟
باتوجه به اینکه تولید کننده های معتبر ایزوگام از کیفیت محصول اطمینان بالایی دارند با شرکت های بیمه ای قرار داد داشته که در بازه زمانی اگر آن دچار آسیب شود این ضمانت را برای مشتری جهت تعویض و تعمیر ایزوگام فراهم کند

چراباید از فروشگاه اخوان الهی ایزوگام بخرم ؟
با توجه به اینکه فروشگاه اخوان الهی نماینده رسمی چندین برند معتبر ایزوگام در بازار تهران می‌باشد و آن را به قیمت کارخانه بفروش می رساند از تنوع و همچنین قیمت بسیار مناسبی برخوردار میباشد و همچنین با توجه به اینکه فروشگاه اخوان الهی علاوه بر تامین نیاز مشتریان عمده بدنبال رضایت کلی و جامع مشتریان میباشد ایزوگام را بطور متری نیز در اختیار مشتریان خود قرار میدهد

 

 

 

 

یک دیدگاه برای “ایزوگام”

  1. نقاط قوت
    • راهنمایی کامل برای خرید ایزوگام

    ممنون از این که اطلاعات کامل رو به اشتراک گذاشتید واقعا تو انتخابم خوندن این مقاله بسیار کمک کرد به همکاران توصیه میکنم این مقاله رو بخونن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه